Tunisas

Rasti ir nusipirkti lėktuvo bilietą


Tuniso Respublika – musulmoniška arabų valstybė Šiaurės Afrikos Viduržemio jūros pakrantėje. Ji ribojasi su Alžyru vakaruose ir Libija pietuose ir rytuose.
Šalies sostinė – Tunisas, tai uostamiestis šiaurės rytų Tunise, prie Tuniso ežero. Gerai išvystyta susisiekimo infrastruktūra – netoliese yra tarptautinis oro uostas, geležinkelis veda į kitus šiaurinės Afrikos uostus.
Valiuta – tuniso dinaras (TND), kuris sudarytas iš 1000 milimų (monetų).
Oficiali kalba – arabų.
Arbatpinigiai – 5-10 % nuo sąskaitos sumos. Reikėtų palikti arbatpinigių (1-2 dinarus) kambarinėms, kitiems paslaugų teikėjams.


Šalies aprašymas

Tunisas yra populiarus tarp turistų, kurie lankosi Viduržemio jūros pakrantėje, Sacharos dykumoje ir buvusio senovinio miesto Kartaginos vietoje.

Šalis gali būti suskirstyta į tris regionus: kalnuotą šiaurę, centrines lygumas ir pietuose esančią dykumą. Šiaurėje esantys Atlaso kalnai užima apie ketvirtadalį Tuniso. Iš jų išteka ilgiausia šalies upė – Medžerda. Tolstant į pietus, prasideda centrinės lygumos, iškilusios 180–450 m virš jūros lygio. Jose mažai kritulių, plyti stepės, palaipsniui pereinančios į Saharos dykumą. Tunisui priklausančioje Saharos dalyje aptinkami sezoniniai druskos ežerai, oazės su datulių palmėmis. Viena didesnių oazių kalnuose, su kriokliais – Tamerza.

Sostinė sudaryta iš dviejų dalių: senamiestis (musulmonų kvartalas su aukštomis sienomis) ir naujamiestis (europietiško stiliaus). Senamiestyje gatvės yra siauros, vingiuotos, gausu turgelių ir mečečių. Čia yra buvusio bėjaus (vietinio valdovo) rūmai, kuriuose įsikūręs meno ir istorijos muziejus, Alyvmedžio mečetė, kuri buvo ir Islamo universitetas.

Klimatas

Tuniso klimatą šiaurėje lemia Viduržemio jūra, iš kurios atnešamos vėsesnės oro masės ir krituliai. Žiemos čia vėsios ir drėgnos, o vasaros karštos ir sausos. Centrinėje dalyje orai panašūs, tačiau kritulių dvigubai mažiau, o tolstant į pietus klimatui vis didesnę įtaką daro Saharos dykuma, nuo kurios pučia karšti, sausi vėjai. Didžiąją metų dalį Tuniso klimatas yra palankus atostogoms ir poilsiui, tačiau idealus laikas apsilankyti yra pavasaris – nuo balandžio iki birželio mėnesio.

Tuniso virtuvė

Jūrų produktai ir žuvis Tunise yra populiaresni už mėsą, nors kainuoja pakankamai brangiai. Tradicinis patiekalas – pupelių ir duonos sriuba su daržovėmis ir žuvimi. Visi patiekalai gausiai gardinami įvairiais prieskoniais ir žolelėmis – kmynais, šafranu, kardamonu, anyžiais, mėtomis. Prie daugelio patiekalų naudojamas aštrusis padažas charisas. Šalies gyventojai vartoja daug vaisių ir daržovių. Pagrindinės saldumynų sudėtinės dalys – riešutai, medus, chalva.

Mėsos patiekalai paprastai ruošiami iš avienos, jautienos, ožkienos, veršienos, vištienos. Kai kuriuose šalies regionuose galima paragauti ir kupranugarių mėsos Nacionaliniai Tuniso patiekalai – šaltas daržovių užkandis (Caponata), žuvų sriuba su aštriais prieskoniais (Margat el Hout), tunisietiški sklindžiai (Debla).

Geriama tradicinė žalioji arbata su kedro riešutais, mėtomis ir migdolais, taip pat vanduo, palmių vynas – rauginta palmių sula (Lagmi), limonadas (Gazouz), vietinis alus (Celtia), kokakola, kava, ypač su kardamonu, anyžinė degtinė, kuri gaminama Tunise.

Transportas

Tunisas gali pasigirti pigia viešojo transporto sistema. Vietinius ir tolimus atstumus galima įveikti lėktuvu, autobusu, traukiniu, taksi. Sostinėje, Tunise, patogus susisiekimas metro. Po Tunisą galima keliauti ir nuomotu automobiliu. Norint išsinuomoti mašiną, vairuotojas turi būti vyresnis nei 21 metų, turėti galiojantį vairuotojo pažymėjimą ir bent vienerių metų vairavimo stažą.

Kurortai

Hamametas – vienas labiausiai turistų mėgstamų Tuniso kurortų. Palei gražią įlanką pastatyta daug puikiai įrengtų viešbučių, tinkančių bet kokiam skoniui ar biudžetui. Tarp miesto įžymybių – George’o Sebastiano namai, pastatyti XX a. pradžioje. Kiparisų sodo apsuptame pastate vyksta įvairūs tarptautiniai festivaliai. Sode įrengtas romėniškas teatras, čia vasaros vakarais po atviru dangumi vyksta vaidinimai. Jazmin Hamameto rajone įsikūręs vaikų pramogų centras „Karfagolendas“.

Port El Kantaoui kurortas, skirtas daugiau šeimos poilsiui ir tiems, kurie ieško tykaus poilsio. Čia puikūs paplūdimiai, vandens atrakcionų parkas „Aqua Palace“, pramogų parkas vaikams „Hannibal Park“, diskoteka „Metalika“, muzikiniai fontanai, romantiškas jachtų uostas. Įrengti puikūs golfo laukai, zoologijos sodas.
Kas labiau domisi senovės architektūra, apsilankykite Suso mieste, kurio senamiestyje pamatysite daugybę senoviniuose pastatuose įkurtų parduotuvėlių, miniatiūrinių kavinukių. Taip pat išvysite netradicinės architektūros Didžiąją mečetę, Archeologijos muziejų, vienuolyną – ribatą.

Džerbos sala – didžiausia Tuniso sala, vadinama Viduržemio jūros perlu. Romantišką atmosferą čia sukuria nuostabi gamta. Džerba gali pasigirti puikiu oru ir susidomėjimo vertomis vietomis.

Mahdija kurortas didžiuojasi savo senamiesčiu, jūros sveikatingumo centrais. Kurortas skirtas ramybės ieškantiems poilsiautojams.

Lankytinos vietos

Viduramžiais Kairuanas tapo islamo ir Korano studijų centru visoje Šiaurės Afrikoje ir trečiu pagal šventumą miestu po Mekos ir Medinos. Be to, Kairuanas yra arabiškų kilimų sostinė bei garsėja kaip Tuniso saldumynų sostinė ir prie miesto sienų įrengtais baseinais, pastatytais IX a.

Al Džemo amfiteatras – čia vyksta tarptautiniai simfoninės muzikos festivaliai. Tikima, kad akmuo, iš kurio pastatytas amfiteatras, užkalbėtas nuo skorpionų įkandimo.

Zagvanas – miestas, kuriame iki mūsų dienų išlikęs romėnų statytas akvedukas bei vandens saugyklos, romėniškieji Tuburbo Majaus griuvėsiai.

Duga miestas – čia išliko nemažai senovinių gatvių, mozaikų fragmentų, senovinių romėnų pirčių, finikiečių mauzoliejus, šventykla, kurioje buvo garbinamas Jupiteris, 205 m. pr. Kr. Aleksandro Severo garbei pastatyta triumfo arka.

Tabarka – čia įrengtas nuostabus golfo laukas, geriausia vieta nardymui, puiki valčių prieplauka, auksinio smėlio paplūdimys.

Yadis Ksar Ghilane – privati ir nuostabiai įrengta dykumų oazė su erdviomis ir prabangiomis palapinėmis, baseinu ir gundančiais Sacharos smėlio kopų vaizdais.

Ičkeulio ežero nacionalinį parką UNESCO paskelbė svarbia paukščių prieglobsčio vieta. Žiemos metu paukščiai imigruoja čia iš visų pasaulio vietų, įskaitant ir Europą.

Pinigai

Gryni pinigai ir keliautojų čekiai gali būti iškeisti visuose šalies bankuose. Viešbučiai, turintys bent 3* kategoriją, siūlo pinigų keitimo paslaugas. Valiutos keitimo punktai veikia ir didžiuosiuose oro uostuose. Išvežti ar įvežti vietinę valiutą bet kokiais kiekiais yra griežtai draudžiama, bet užsienio valiutos įvežimas nėra ribojamas. Išsivežti galite tik tiek užsienio valiutos, kiek įvežėte. Išsaugokite valiutos keitimo čekius.

Perspėjimas

Nerekomenduoja gerti vandens iš krano. Gerti galima tik butelizuotą vandenį.
Moterys turėtų vengti provokuojančių rūbų dėvėjimo – mini sijonėliai, atviri pečiai ir gilios iškirptės nėra tinkamos arabų šalyse, ypač tai aktualu už viešbučio ar paplūdimio ribų.

Suvenyrai

Iš Tuniso turistai parsiveža kaip suvenyrus: kaljaną, nubaidančius blogąsias jėgas talismanus, keramikos, odos dirbinius, rankų darbo kilimus, avikailius, sidabro papuošalus, kvapnius rytietiškus prieskonius.