Tailandas

Rasti ir nusipirkti lėktuvo bilietą



Bendra informacija

Tailando Karalystė įsikūrusi Azijos pietrytinėje dalyje, prie Indijos vandenyno, Indokinijos ir Malajų pusiasaliuose. Šalis iš šiaurės į pietus nusidriekusi per 1700 km. Maždaug ketvirtadalį šalies teritorijos užima miškai. Tailandas ribojasi su Laosu, Kambodža, Malaizija, Mianmaru (Birma). Šalies krantus skalauja Andamanų jūra ir Tailando (Siamo) įlanka, kuri priklauso Pietų Kinijos jūrai.

Tailando pakrantėje daugybė nedidelių salų – Puketas, Samujas, Panganas, Čangas, Kutas, Lanta.

Vaizdingiausias Tailando regionas – šalies šiaurė, kur gimė tajų civilizacija. Šiaurės Tailande yra žymusis „Auksinis trikampis“ – vieta, kur susikerta trijų valstybių, Tailando, Laoso ir Mianmaro (Birmos) sienos).

Tailando pavadinimas siejamas su žodžiu „laisvė“: būtent tai reiškia tailandų kalbos žodis „tai“. Iki 1939 m. valstybė buvo vadinama Siamo vardu. Siamas sanskrito kalba reiškia „tamsiaodis“.
Tailande itin kruopščiai puoselėjamos tradicijos ir kultūra. Tailandiečiai – draugiška ir geranoriška tauta. Sakoma, jog Tailandas – šypsenų šalis. Susidaro įspūdis, jog tailandiečiai visuomet viskuo yra patenkinti. Šypsena yra nacionalinės filosofijos, vadinamos „sanuk“, arba gyvenk džiaugdamasis, išraiška.
Tailandas – tai vaizdingi paplūdimiai, stulbinantis gamtos grožis, tropiniai miškai, tailandiečių svetingumas, šypsenos, erotiniai šou ir kiti egzotiški reginiai.

Klimatas

Šalis turi tris sezonus – vasaros, lietaus ir žiemos. Pietinė valstybės dalis neturi pastarojo sezono.
Lapkričio – vasario mėn. – žiemos (vėsusis) sezonas. Temperatūra siekia 25-30 laipsnių šilumos, tačiau kartais nukrinta ir iki 20 ar pakyla iki 35 laipsnių. Tai pats palankiausias sezonas keliavimui. Kai kuriuose regionuose gali palyti, tačiau tai pasitaiko labai retai.

Kovo – gegužės mėn. – karštasis sezonas. Beveik nelyja, o temperatūra dažnai pakyla iki 40 laipsnių karščio. Šiuo laikotarpiu taip pat noriai keliauja turistai.

Birželio – spalio mėn. – lietingasis sezonas. Lietus dažnas reiškinys, lyja beveik kas dieną, tačiau po valandą. Šis sezonas skiriasi ir nuo regiono: Patajoje ir Bankoke lietūs pakankamai reti, o Andamanų jūros pakrantėje gana dažni.

Kada geriau vykti

Idealiausias laikas kelionėms į šią egzotiškąją šalį – lapkričio – vasario mėnesiai. Šiuo laikotarpiu Tailande yra vėsusis sezonas. Vidutinė oro temperatūra siekia 25-30 laipsnius šilumos. Tai pats palankiausias metas keliauti – karštis pakeliamas, o lietus – retas reiškinys. Turistai taip pat keliauja ir karštuoju sezonu. Jis šalyje trunka nuo kovo iki gegužės mėnesio. Tuomet termometro stulpelis dažnai pasiekia 40 laipsnių karštį. Poilsiui prie jūros tokia temperatūra pakeliama, tačiau pažintinės ekskursijos gali tapti varginančios. Vis dėlto, Tailandas didelė šalis su įvairiu kraštovaizdžiu. Kad ir kokiu metų laiku keliautumėte, tikrai atrasite ką pamatyti, kur pabuvoti ar ką nuveikti.

Sostinė

Bankokas — 12 mlj.žmonių, išsidėstęs valstybės centrinėje dalyje. Teritorija – 510 tūkst. km2.

Oficialus pavadinimas

Tailando Karalystė.

Geografija

Tailandas yra Pietryčių Azijoje, išsidėstęs Indokinijos ir Malakos pusiasaliuose. Vakaruose krantus skalauja Andamanų jūra, o rytuose – Siamo įlanka (Pietų Kinijos jūros dalis). Tailando teritorija nusidriekusi iš šiaurės į pietus (didžiausias atstumas – 1 860 km). Dėl tokio šalies ilgumo Tailande vyrauja skirtingas klimatas. Derlius nuimamas kelis kartus per metus, o turizmo sezonas tęsiasi ištisus metus.

Didžiausi miestai: Čiangmajus, Nontaburis.

Apie 10 % teritorijos užima miškai. Šiaurinėje dalyje daugiausia tropiniai, o pietuose, kur žymiai didesnis oro drėgnumas, vyrauja tropiniai visažaliai miškai.

Dėl klimato, geografijos, reljefo ir etninės sudėties Tailandas skirstomas į penkis pagrindinius regionus:
Šiaurės Tailandas; Šiaurės Rytų Tailandas; Centrinis Tailandas; Pietų Tailandas; Rytų Tailandas.
Geriausiai ekonomiškai išvystytos yra Centrinė ir Pietinė Tailando dalys, silpniausiai – Šiaurinė.
Aukščiausia viršukalnė – Intanonas (2565 m). Didžiausia sala – Puketas. Ilgiausia upė – Mekongo (1222 km). Didžiausias ežeras – Tale Luangas. Plotas – 513 115 km2.

Gyventojai

Gyvena 60 mlj.žmonių. Pagrindinė religija Tailande — budizmas (90% gyventojų).

Kalba

Oficiali šalies kalba yra tajų, kuri yra gimininga kitoms Pietryčių Azijos kalboms. Ja kalba maždaug 85 % Tailando gyventojų. Šalyje yra kalbama keliais šios kalbos dialektais, o bendrinė tajų kalba yra paremta Bankoke vartojamu jos dialektu.

Šiaurės rytų teritorijose yra kalbama tajų kalbai giminingos lao kalbos dialektu, o šalies pietuose malajai musulmonai daugiausiai vartoja savo malajų kalbos dialektą. Tailando kinai vartoja įvairius kinų kalbos dialektus. Be to, šalyje yra vartojama daug genčių kalbų. Anglų kalba yra privalomas dalykas mokyklose, bet laisvai kalbančių žmonių yra labai mažai, ypač kaimuose.

Valiuta

Batas = 100 santagų.

Turizmo zonos

Tailandas – šalis su išvystyta turizmo infrastruktora.

Geriausi viešbučius ir balti paplūdimiai randasi Phuket ir Samui salose, kurie įsikūrę valandos skrydžio nuotoliu nuo sostinės.

Norintiems išsamiau susipažinti su kultūra ir papročiais, pasinerti į Šiaurės Tailando džiungles, laukia „Auksinio trikampio” miestai – Chiang Rai ir Chiang Mai.

Kultūros vertybė, nuo apsilankymo kurioje neįmanoma atsisakyti – tai didingasis Bankokas, egzotinės Azijos valstybės sostinė. Į šį nuostabų miestą, kur populiariausia transporto rūšis yra valtys, atvykstančių į Tailandą laukia viešbučiai su europinio lygio servisu ir plačiausiu pramogų spektru.

Čia yra ką aplankyti kaip apsipirkimo mėgėjams, taip ir turistams, kurie teikia pirmenybę įdomioms pažintinėms ekskursijoms. Atostogos Tailande su kelione po Bankoką sukels nepamirštamą jaudulį net viską mačiusiems keliautojams.

Apsipirkimas ir parduotuvės

Tailandas yra žinomas kaip vieta, kur jūs galite pelningai nusipirkti juvelyrinių dirbinių su brangakmeniais. Pvz. Patajoje, apsilankymas juvelyrikos centre paprastai įeina į ekskursijos po miestą maršrutą. Pasirenkant juvelyrinius gaminius, reikėtų būti labai atsargiems ir niekada nepirkti juos iš rankų, netgi jeigu kaina bus labai viliojanti.

Šalyje reikėtų saugotis nuo padirbtų firminių ir dizainerinių dirbinių pirkimo: jie gali būti konfiskuoti oro uosto muitinėje.

Nacionalinės šventės

Vasario mėnesį, Mėnulio pilnaties dieną – Makha Puja.
Nuo 13 iki 15 balandžio – Songkran, tradiciniai tajų Naujieji metai, kurie ypač audringai švenčiami Chiang Mai.
Gegužės mėnesį, Mėnulio pilnaties dieną – Visakha Puja, Valstybinė šventė ir viena iš švenčiausių dienų budizme. Budos gimimo, pašventimo ir mirties diena.
Rugpjūčio 12 d. – Jos didenybės Karalienės gimimo diena.
Spalio mėnesio laikotarpis – Ok Phansa & Thot Kathin. Švenčiama lietingo sezono pabaigoje ir yra Kathin sezono pradžia. Šią dieną visame Tailande budistai dovanoja vienuoliams naujus drabužius ir kitus daiktus, kurių reikės vienuolių brolijai naujame sezone.
Lapkričio mėnesį, Mėnulio pilnaties dieną – Loi Krathong. Tai viena iš gražiausių Tailando švenčių. Naktį, šviečiant mėnuliui, tajai leidžia upėmis krathongi — mažus laivelius, padarytus lotoso gėlės ar bananų lapo formos, kurių viduje dega mažos žvakutės. Į vandenį metamos gėlės ir monetos. Tajai tiki, kad šią naktį vandens dvasios nuplaus visas praėjusių metų nuodėmes.
Gruodžio 5 d. – Jo didenybės Karaliaus gimimo diena.
Gruodžio 10 d. – Konstitucijos diena.

Saugumas

Įeinant į pastatą su pagrindiniu Budos atvaizdu, šalia kurio tikintieji sėdi ant grindų ir meldžiasi, reikia nusimauti batus.

Tailando virtuvė ir restoranai

Renkantis viešojo maitinimo įmones (išskyrus viešbučių restoranus), Tailande reikėtų pasirinktinai: atvirų pigių restoranų, kur higiena ne visada atitinka standartus, geriausia vengti. Nebrangiose įstaigose reikėtų atsisakyti ledukų gėrimuose.

Taip pat reikia nepamiršti, kad daugelis vietinės virtuvės patiekalų gali būti labai aštrūs. Todėl, jei lankytojas nėra tikras, kad jo skrandis visiškai pritars aštriems prieskoniams, jis turėtų iš anksto pranešti padavėjui apie tai. Nebūtinai tam reikia žinoti tajų/anglų kalbą – „spaisi niit noj” ir pirštais parodyta „šiek tiek”, gali padėti net ir tolimame kaime.

Pramogos, ekskursijos ir kultūros paveldai

Tailandas – tūkstančio šypsenų šalis ir mylima atostogautojų kryptis, savo populiarumą pelnius dėl nuostabaus grožio paplūdimių, puikaus klimato ir gyventojų svetingumo. Viena egzotiškiausių ir spalvingiausių pietryčių Azijos šalis nei vieno nepaliks abejingo

Tropinis Nong Nooch tropinis sodas vietinių gyventojų dar vadinamas Orchidėjų sodu, nors jos užima tik trečdalį teritorijos. Be šių nuostabių augalų, 81 hektaro žemės plote taip pat galima grožėtis įvairių rūšių medžiais, kaktusais, gėlėmis. Gražiai sutvarkyta ir apsodinta teritorija paliks neišdildomus įspūdžius. Lankytojai supažindinami su tradicinėmis tajų dainomis ir šokiais, vyksta dresuotų dramblių pasirodymai, turistus džiuginantys žaisdami futbolą, tapydami paveikslus ar darydami masažą. Tropinis sodas įkurtas maždaug 20 kilometrų nuo Patajos.

Ajutajos miestas – 1351 metais karaliaus U-Tongo įkurtas miestas daugiau nei 400 metų buvo Tailando sostinė. Ajutaja išsidėsčiusi apie 80 km į šiaurę nuo Bankoko, prie Menam Čao Prajos upės ir jos Pasako ir Lopburio intakų, tarp gausybės kanalų ir protakų, todėl šis miestas dar vadinamas „Rytų Venecija“. Ideali geografinė vieta Ajutają pavertė prekybos sostine Azijoje. Iki 1700 metų miestas tapo vienu didžiausių pasaulyje, kuriame gyveno apie vienas milijonas žmonių. Karalystės klestėjimo metai baigėsi 1767 metais, Birmos armijai sugriovus miestą. Tačiau vėliau Ajutaja atstatyta už kelių kilometrų į rytus nuo senojo miesto griuvėsių, kurie dabar sudaro Ajutajos istorinį parką (Phra Nakhon Si Ayutthaja), įtrauktą į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Jame yra išlikusių XIV-XVIII amžiuje statytų rūmų, pagodų griuvėsių, gausu šventyklų: Wat Phra Ram – viena seniausių Ajutajos šventyklų, pastatyta vietoje, kur kremuotas šios karalystės įkūrėjas, Phra si Sanphet – viena didžiausių miesto šventovių ir kt. Čia puikiai atsispinti Tailando istorija, kultūra ir papročiai.

Samut Prakan krokodilų ūkis ir zoologijos sodas – ūkis pastatytas 1950 metais. Tai pirmasis krokodilų ūkis Tailande, kuris iki šių dienų laikomas didžiausiu pasaulyje. Trys kilometrai nuo Samut Prakan miesto esančioje fermoje gyvena daugiau nei 60 tūkstančių įvairiausių rūšių krokodilų. Lankytojams yra siūloma kas valandą stebėti įdomius, bet kartu ir bauginančius pasirodymus su dresuotais ropliais. Ar jūs išdrįstumėte įkišti ranką ar galvą į krokodilo nasrus? Bebaimiai krokodilų dresuotojai ne tik išdrįsta, bet ir dėl lankytojų rengia šou, kurie sukausto visų žiūrovų žvilgsnius. Čia taip pat įrengtas zoologijos sodas, kuriame pamatysite dramblius, tigrus, kupranugarius, šimpanzes, gyvates, vėžlius, begemotus, o dinozaurų muziejuje išvysite natūralaus dydžio trylikos rūšių dinozaurų modelius ir skeletus.

Bankokas – didžiausias Tailando miestas bei pagrindinis upių ir jūrų uostas, kuriame gyvena daugiau nei 11 milijonų žmonių. Tai kontrastų kupinas miestas, kuriame dabartis susipina su praeitimi: vienuose rajonuose dangų rėžia šimtaaukščiai dangoraižiai, kituose – gyvenama taip, kaip prieš penkiasdešimt metų buvo gyventa kaimuose. Čia taip pat gausu įvairiausių lankytinų vietų, kurias būtina aplankyti viešnagės Bankoke metu: auksu spindinčios šventyklos; tradicinės mugės ir turgūs; visada žaliuojantys parkai; gyvenamieji rajonai, kuriuose stengiamasi išsaugoti autentišką miesto vaizdą.

San Kamphaeng karštosios versmės plyti keturiasdešimties akrų užimančiose medžių apsuptose derlingose kalvose, apie 36 kilometrai nuo Chiang Mai miesto. Įspūdingai apsodintame parke žydi margaspalvės gėlės, auga medžiai. Tai puiki vieta norintiems pabūti gamtos draugijoje ar išsigydyti ligas bei atjauninti organizmą: natūralus versmių vanduo, išskiriantis didelį sieros kiekį, pasižymi gydomosiomis savybėmis. Jo temperatūra siekia daugiau nei 100 ºC. Kelionė į karštąsias versmes dažnai derinama su kelione į San Kamphaeng amatų kaimelį bei į Borsang – Tailando „skėčių kaimelį“. Jis garsėja rankų darbo skėčiais, pagamintais iš bambuko ir ryžių popieriaus.

Chiang Mai miestas įkurtas šiaurinėje Tailando dalyje 1296 metais. Tai antras pagal dydį miestas šalyje, turintis maždaug 200 tūkstančių gyventojų. Palyginimui, Bankoke gyvena apie 12 milijonų žmonių, todėl nesunku suprasti, kodėl sostinės gyventojai mėgsta atostogų metu lankytis Chiang May mieste. Šią kryptį vis dažniau atranda ir užsienio turistai. Nors per pastaruosius dvidešimt metų turizmas sparčiai vystėsi, miestas sugebėjo išlaikyti savo žavesį. Svečiams yra siūloma apsilankyti zoologijos soduose, klinčių uolose, orchidėjų, drugelių, gyvačių ūkiuose, nacionaliniuose parkuose, karalių rūmuose, muziejuose, maisto ruošimo mokyklose, pasivažinėti dviračiais ar motociklais, jodinėti… Pramogų ir lankytinų vietų šioje provincijoje tikrai netrūksta.

Chiang May ir šalia jo apgyvendintose vietovėse gyvena daug genčių ir tautų, su savita kultūra, kuri nepatyrė civilizacijos įtakos iki XX amžiaus. Viena iš paslaptingiausių genčių regione – karenai, jų moteriško grožio idealas – tai moterys su ilgu kaklu ir didelėmis ausimis. Todėl mergaitėms labai ankstyvame gyvenimo etape ant kaklo pradedamas sukti varinis vamzdelis, laikas nuo laiko pridedant naujus vamzdelio apsukimus, augant būsimai gražuolei.

Tik Tailande galima per vieną dieną apsilankyti laukinės gamtos draustinyje, masažo salone (tajų ir ne tik), pamatyti įspūdingą šou su drambliais, gyvatėmis ir krokodilais, ir dar pasigrožėti senovės šventyklomis ir pagodomis. Be to, jau nekalbant apie kitas, aktyviąsias pramogas: nardymą, žvejybą ir šokius iki ryto po atviru dangumi, kurie pritraukia jaunus žmones iš viso pasaulio.