Panama

Rasti ir nusipirkti lėktuvo bilietą


Panama (oficialiai Panamos Respublika) – piečiausia Centrinės Amerikos valstybė, jungianti Šiaurės ir Pietų Amerikos žemynus. Ribojasi su Kosta Rika šiaurės vakaruose, Kolumbija pietryčiuose, taip pat Ramiuoju vandenynu pietuose ir Karibų jūra šiaurėje.

Panamos Respublikos sostinė – Panama.
Panamos valiuta – balboa, 1 balboa = 1/100 centisimo; naudojamas ir JAV doleris.
Oficiali kalba – ispanų.

Šalies aprašymas

Panamos valstybė įsikūrusi siauroje Panamos sąsmaukoje tarp Karibų jūros rytuose ir Ramiojo vandenyno vakaruose. Šalis yra Šiaurės Amerikos žemyne, nors kartais teritorija, esanti į pietus nuo Panamos kanalo, jau priskiriama Pietų Amerikai. Šalies paviršius kalnuotas – per Panamą driekiasi Kordiljerų kalnagūbriai: Talamankos Kordiljerai, Centriniai Kordiljerai ir kt. Aukščiausia šalies vieta yra Baru ugnikalnis. Šalyje stūkso dar keli ugnikalniai, tačiau visi nebeaktyvūs.

Besižavintiems gamta, ši šalis – tikras rojaus kampelis! Bet čia ne tik minkšti paplūdimiai ir poilsio džiunglėse galimybės. Panamos centre stūkso aukšti kalnai, kuriuos dengia visžaliai tropiniai miškai, visur išsibarsčiusios nedidelės palmių giraitės, šilti ir saulėti paplūdimiai, kokosų palmių plantacijos. Tai amžinai žaliuojantis kraštas, kurio savitumas dar labiau atsiskleidžia, susipažįstant su šalies kultūra.

Panamos, kurios vardu visame pasaulyje vadinamos šiaudinės kepurės, saugančios daugybės ūkininkų ir turistų galvas nuo saulės kaitros, kultūra atsispindi aistringame šokyje, kuriame pinasi indėniški ir afrikietiški judesio motyvai, daugiatautėje virtuvėje, kur gausu mėsos ir įvairiausių vaisių bei daržovių patiekalų ir, aišku, žmonėse, kurių veiduose visada šviečia šypsena.

Geografija

Panamos kranto linija vingiuota, su daug įlankų ir lagūnų, pietuose išsikiša Asuero pusiasalis. Šalies pakrantėse gausu salų – Panamos įlankoje išsidėsčiusios Perlų salos, žymios ten randamais perlais, pietvakariuose yra nemaža Koibos sala, paskelbta gamtos rezervatu ir įtraukta į UNESCO pasaulio paveldą, Karibų jūros pakrantėje išsibarsčiusios smulkios San Blaso salos.

Šalies paviršių raižo daugybė trumpų, bet vandeningų upių ir upelių. Dauguma jų laivybai netinkamos, slenkstėtos, o žemupiuose sudaro pelkėtas deltas. Svarbiausia šalies upė yra Čiagresas; ji yra patvenkta ir sudarytas didelis dirbtinis Gatuno ežeras. Kitos ilgesnės upės yra Tuira, Bajanas (sudarytas Bajano tvenkinys), Čukunakė, Siksaola.

Apie 40 % Panamos ploto dengia drėgnieji atogrąžų miškai – daugiau kaip 2000 atogrąžų augalų rūšių buveinė. Jūrų pakrantėse veši mangrovių sąžalynai. Sausesniuose rytuose plyti savanos, krūmynai. Ypač turtinga bioįvairove pasižymi šalies rytuose esanti sunkiai įžengiama, retai apgyvendinta Darjeno sritis. Ten įkurtas Darjeno nacionalinis parkas (pasaulinio paveldo objektas).

Klimatas

Panamos klimatas tropinis, būdingi karšti ir drėgni orai. Visus metus oro temperatūra laikosi apie 25–30 °C, tik kalnuose vėsiau. Ramiojo vandenyno pakrantėje dėl brizų oras kiek gaivesnis nei Karibų jūros pakrantėje. Per metus iškrenta nuo 1300 iki daugiau nei 3000 mm kritulių (drėgniausia rytuose). Liūčių laikotarpis paprastai tęsiasi nuo gegužės iki lapkričio. Nors perkūnijos dažnos, tačiau šalis yra toliau nuo įprasto uraganų kelio.

Geriausia keliauti po šalį laikotarpyje nuo gruodžio mėnesio iki balandžio vidurio. Šiuo metų laiku šalyje tęsiasi sausasis sezonas, o jau nuo gegužės pabaigos oro drėgmė ir temparatūra greitai kinta, prasideda drėgnasis sezonas.

Turizmas

Panama pati šiuolaikiškiausia Centrinės Amerikos sostinė ir kontrastų miestas. Svaiginantys dangoraižiai ir kolonijinės vilos, spalvingi miesto turgūs ir šiuolaikiniai prekybos centrai, 5-ių amžių senumo griuvėsiai ir prabangiausi Centrinės Amerikos viešbučiai. Panama yra tarsi pasaulinė kelių sankryža.

Miestas išsidėstęs centriniame Panamos krante, netoli Panamos kanalo galo, kuris atsiveria į Ramųjį vandenyną. Miestas yra siauriausioje Panamos vietoje, tarp Ramiojo ir Atlanto vandenynų – strategiškai svarbioje vietoje. Miestas žymus savo kultūriniu ir istoriniu paveldu. Svarbiausi miesto objektai yra Panamos metropolinė katedra (XVII–XVIII a.), Malonės bažnyčia (1680 m.), Mormonų šventykla (2005 m.), prezidentūra „Las Garzas“ (1922 m.), Panamos kanalo šliuzų sistema, Šv. Onos bažnyčia (1854 m.) ir parkas, senoji geležinkelio stotis, monumentai Mahatmai Gandžiui, Omarui Torichosui, Vaskui Nunjesui de Balboa, bahajų šventykla ir kolonijinio meno muziejus, nacionalinis teatras.

Nė viena vieta Panamoje neprilygsta tokiai jūrinės augalijos ir gyvūnijos įvairovei, kokia aptinkama Koiba Nacionaliniame Jūriniame parke. Koiba sala yra didžiausia visame parke ir visoje Centrinėje Amerikoje. Čia veši per 1450 augalų rūšių ir apie 800 rūšių gyvūnų, pradedant vabzdžiais ir baigiant žinduoliais. Tai taip pat viena geriausių Ramiojo vandenyno vietų nardymui.

Panamos Kanalas – panamiečių pasididžiavimas, „Aštuntas pasaulio stebuklas“, tai daugiau nei istorija – tai „Panamos epopėja“. Panamos kanalas yra inžinerijos stebuklas ir vienas reikšmingiausių vandens kelių žemėje. 50 – ies mylių ilgio kanalu, nutiestu nuo Panamos miesto Ramiojo vandenyno pusėje, iki Kolono miesto Atlanto pusėje, kasmet praplaukia daugiau nei 12000 laivų. Plaukiant iš abiejų kanalo pusių yra matomas neužmirštamas nepaliestų džiunglių vaizdas. Žinoma, kanalo praplaukimas gali užtrukti tik vieną dieną, bet atsiminimai išliks visą gyvenimą.

Baru ugnikalnio nacionalinis parkas įsikūręs vakarų Panamoje, Čiriki provincijoje ir driekiasi aplink aukščiausią šalies viršukalnę – Baru. Tai puiki vieta ne tik alpinistams, bet ir gamtos ir gyvūnų mylėtojams. Parke saugoma apie 250 čia gyvenančių paukščių rūšių, taip pat pumos, tapyrai ir pakos. Parkas pasižymi vaizdingais kraštovaizdžiais, kriokliais, srauniais kalnų upokšniais ir džiunglėmis. Nuo Baru viršukalnės giedrą dieną galima išvysti tiek Ramųjį vandenyną, tiek Karibų jūrą.

Panamai priklauso Bocas del Toro salų grupė, esanti Karibų jūroje. Tai išties atogrąžų rojaus kampelis su palmėmis apaugusiais paplūdimiais ir žydra jūra. Bocas del Toro salos nesiūlo veiklos įvairovės – geriausia čia leisti laiką tingiai drybsant paplūdimyje, gurkšnojant kokoso sultis ar kokteilius su romu ir linguojant pagal regio muzikos ritmą. Nors šios salos – tikras Karibų jūros idilės paveikslas, jose turizmas nėra plačiai išvystytas, todėl čia verta pailsėti nuo miesto šurmulio.

Norintiems pailsėti idealiausiame paplūdimyje, reikėtų aplankyti San Blas salas, esančias 20 minučių kelio laivu nuo sostinės. Šalia jų yra nuostabaus grožio koralų rifai. Paplūdimio poilsis ir povandeninis plaukiojimas yra pagrindinės priežastys, dėl kurių reikėtų apsilankyti šiose vietose.

Virtuvė

Panamos virtuvėje dominuoja ryžiai, pupelės, kukurūzai, vyniotiniai (tamalles), tortilijos (tortillas). Maistas skaninamas aromatingosiomis žolelėmis, mėgaujamasi gvajavomis, kokosais, ananasais, papajomis bei šių vaisių šviežiai spaustomis sultimis. Prieskonių į patiekalus dedama nedaug – dažniausiai paduodama atskirai, su padažais arba žalumynais.

Populiariausia mėsa – jautiena ir kiauliena. Nacionalinis patiekalas – trijų mėsos rūšių troškinys iš jautienos, kiaulienos arba vištienos ir daržovių. Kitas skanėstas – jautiena arba vištiena įdaryti pyragaičiai. Gaminama daug ir žuvies patiekalų.

Gausybė įvairių tradicinių kukurūzų paplotėlių, kurie susukami vamzdeliais ir pripildomi ingredientais (pradedant daržovėmis ir baigiant mėsa bei sūriu), arba pakeičiami desertais – kukurūzų-bananų paplotėliais.
Prie įvairių patiekalų patiekiamas garnyras – kepti arba apkepinti bananai (Platanos), ryžių ir daržovių mišinys (Casados), šviežių daržovių salotos (tradiciškai – kopūstų ir pomidorų arba kukurūzų su kiaušiniu ir aliejumi, arba ryžių ir jūros produktų, arba tropinių vaisių su žalumynais salotos).

Desertui pateikiami ledai, pyragaičiai, šviežūs vaisiai ir uogos, kuriais turtinga Panama.

Originaliausias vietinis gėrimas (Chichas de Papaya) iš papajų ir ananasų. Labai dažnai po valgio geriama stipri kava, paduodama nedideliuose ąsočiuose su karštu pienu ir išpilstoma į mažyčius puodelius. Kartais verdama nestipri kava (Americano).

Lauktuvės

Pagrindiniai Panamos suvenyrai – tai įvairūs rankų darbo gaminiai, nuo drabužių ir papuošalų iki buities daiktų. Vietos gyventojai juos gausiai siūlo ir bet kuris turistas lengvai suras sau kažką tinkamo. Vakariniame šalies regione pagrinde parduodami: molinės kaukės, pagaminti iš tos pačios medžiagos indai, odos gaminiai ir šiaudinės skrybėlės.

Jei ieškote originalių suvenyrų, įsigykite mole, tai – indėnių audžiamos įvairiaspalvės kvadratinės medžiagos skiautės, kurios tradiciškai naudojamos kaip aplikacijos ant suknelių, bet gali būti ir interjero puošybos elementu.

Taip pat parsivežama Panamos kavos pupelių, elektronikos, kosmetikos, išpjaustytas iš kokoso riešutų gyvūnų figūrėles.

Saugumas

Keliautojai šioje šalyje poilsiauja iš esmės be problemų. Tačiau turime prisiminti, kad gatvės nusikalstamumas yra gana stiprus sostinėje. Todėl geriau nesinešioti su savimi daug pinigų ir nedėvėti brangių juvelyrinių papuošalų.

Elektra: 110-120 V. Rekomenduojama pasiimti su savimi adapterius plokščioms rozetėms.