Lenkija

Rasti ir nusipirkti lėktuvo bilietą


Lenkijos Respublika yra Vidurio Europos valstybė. Vakaruose ji ribojasi su Vokietija, pietuose – su Čekija ir Slovakija, rytuose – su Ukraina ir Baltarusija, šiaurėje – su Lietuva ir Rusijos Federacijai priklausančia Kaliningrado sritimi ir Baltijos jūra.
Oficiali šalies kalba – lenkų.
Valiuta – Lenkijos zlotas (PLN), čia nesunku rasti valiutos keityklas ar bankomatus, kuriuose pasikeisite pinigus.
Sostinė – Varšuva.
Kiti miestai: Krokuva, Lodze, Vroclavas, Poznanė, Gdanskas.


Šalies aprašymas

Lenkija – šalis, išsiskirianti įspūdinga istorija, nuostabiu kultūriniu paveldu, besididžiuojanti kultūros ir istorijos įvairove bei išskirtinio grožio gamtos kampeliais. Ji traukia Baltijos jūros grožiu, besidriekiančiais laukais, miškais, nesuskaičiuojamais ežerais bei kvapą gniaužiančiais kalnų peizažais. Be to, savita Lenkijos architektūra, istorija ir kultūra taip pat traukia daugybę turistų: Lenkijoje gausu miestų ir miestelių su unikaliais senamiesčiais, įspūdingų pilių, bažnyčių, vienuolynų bei kitų garsių vietų, kurie vieni tarp gražiausių Europoje.

Lenkijos kraštovaizdis kinta nuo mažai raižytos pajūrio lygumos šiaurėje, kurią piečiau keičia lyguma su Baltijos kalvagūbriu, Vidurio Lenkijos lyguma, kurią dar piečiau keičia kalnuotas kraštovaizdis, ties Slovakijos siena pasibaigiantis Sudetų ir Karpatams priklausančių Aukštųjų Tatrų kalnais.

Aukščiausia viršūnė – Rysy yra Aukštuosiuose Tatruose. Ilgiausios upės – Vysla, pasienyje su Vokietija tekanti Odra ir Varta. Miškai sudaro 28 proc. teritorijos.

Mėgstantiems apsipirkinėti čia tikrai bus iš ko pasirinkti, mat didžiuosius miestus supa daugybė prekybos centrų, jaukių mažų parduotuvėlių, dizainerių studijos.

Klimatas

Vidutinių platumų žemyninis, pakrantėse pereinantis į jūrinį. Orai labai permainingi ir skirtingi. Vasarą gali būti labai karšta, nuo balandžio iki birželio bei nuo rugsėjo iki spalio vyrauja vidutiniškai šilti orai, nuo gruodžio iki vasario mėnesio galima tikėtis didelių šalčių. Sninga nuo lapkričio iki kovo mėn. Kalnuose sniegas išlieka visą žiemą, todėl puikios sąlygos slidinėjimui. Vidutinė sausio mėnesio temperatūra -3°C, liepą – +20-25°C. Palankiausi vasaros atostogoms orai vyrauja rugpjūčio mėnesį.

Lankytinos vietos

Lenkijos sostinė Varšuva išties yra kupina kontrastų – nuo jaukių senamiesčio kavinukių iki beveidžių dangoraižių, nuo senovinių pastatų ir žalių parkų iki nesuskaičiuojamų prekybos centrų. Raudonų plytų sienos juosia vieną labiausiai lankomų Varšuvos vietų – senamiestį. Be to, Varšuvoje išlikusi įspūdinga Karalių pilis, kurioje karaliai gyveno XVI-XVIII a., o šiuo metu įrengtas muziejus. Turgaus aikštė iki pat XIX a. buvo Varšuvos visuomeninio gyvenimo centras. Aukšti, puošnūs ir spalvingi namai šioje aikštėje turtingų miesto pirklių pastatyti XVII a. Turgaus aikštės centre yra Undinės Sirenos statula (Pomnik Sirenki), kuri 1938 m. tapo oficialiu miesto simboliu.
Krokuva – gražus ir turistų itin mėgstamas miestas, kuris vilioja dailiu senamiesčiu, didingais Vavelio kalvos statiniais ir įspūdinga istorija. Miestas dažnai vadinamas „Lenkijos deimantu“ bei „Karalių ir bažnyčių miestu“. Istorinis Krokuvos centras yra įtrauktas į UNESCO Pasaulinio paveldo sąrašą. Mieste yra seniausias Lenkijoje Jogailos universitetas, įkūrtas Kazimiero III Didžiojo, Švč. Mergelės Marijos ėmimo į dangų bažnyčia, Turgaus aikštėje esanti bažnyčia su dviem skirtingais gotikiniais bokštais.

Malborko (Marienburgo) pilis – tai didžiausia ir viena iš gražiausių Europoje plytinė gotikinė viduramžių pilis, kurioje 1274-1457 m. buvo įsikūrusi Didžiojo Kryžiuočių ordino būstinė. Malborkas nuo Gdansko nutolęs apie 50 km.
Malborko pilis suskirstyta į tris dalis – žemutinę, vidurinę ir aukštutinę pilį. Visas jas tarsi karūna vainikuoja viršuje pakibęs bokštas, nuo kurio galima pasižvalgyti toli po apylinkes. Aukštutinėje pilies dalyje kadaise gyveno Didysis magistras bei kiti aukštesnio rango riteriai, ten buvo ir kalėjimas, kuriame buvo kalinami ypatingi belaisviai. Žemutinė pilis buvo skirta aptarnaujančiajam personalui, tarnams. Šias abi dalis jungia didelis kiemas – vidurinioji pilies dalis. Joje paprastai apsistodavo iš kitų kraštų atkeliavę riteriai. Be to, čia veikė ligoninė ir gyvendavo nusenę riteriai – buvo įrengti tarsi kokie senelių namai.

Pilies kompleksą supa tvirta gynybinė siena, kurią puošia gausybė bokštelių. Pilies viduje galima apžiūrėti gyvenamuosius apartamentus, sargų stebėjimo postus ir koridorius, koplyčią, Žiemos ir Vasaros menes ir kitas patalpas. Muziejuje eksponuojami viduramžių ginklai, skulptūros, amatininkų dirbiniai, gintaro papuošalai. Marienburgo pilis įrašyta į UNESCO Pasaulinio paveldo sąrašą.

Gdynia, tai miestas – stebuklas, vienas žavingiausių Lenkijoje, kuriame gyvena laimingiausi Lenkijos žmonės. Gdanskas turėjo ypatingo miesto statusą su nedideliu priėjimu prie jūros. Mieste buvo nutarta pastatyti uostą, kurio dėka Gdynia tapo miestu, išaugusiu, galima sakyti, iš jūros su puikia infrastruktūra.

Šventa Lipka (Šventa Liepa) – įžymi Dievo Motinos šventovė. Ši jėzuitų bažnyčia garsėja vargonais, sukonstruotais dar 1721 metais. Vargonus puošia angelų ir šventųjų skulptūros. Pradėjus groti vargonams, arkangelas Gabrielius lenkiasi, Marija pritaria galvos linkčiojimais, angelai groja mandolina ar skambina varpeliais, dar aukščiau sukasi žvaigždės. Iš vargonų sklinda garsių kompozitorių melodijos. Ši vargonų muzikos programa Šventoje Lipkoje vyksta nustatytomis valandomis ištisus metus ir pritraukia nemažai klausytojų.

Viduramžius menanti Torūnė yra praminta „Šiaurės gotikos perlu“ , o taip pat vadinama Mikalojaus Koperniko miestu, nes jame gimė garsusis astronomas. Torūnė viduramžiais buvo svarbus prekybos centras. Miesto klestėjimo ženklai – tai prabangūs ano meto pirklių pastatai, įspūdingos bažnyčios bei turtingos muziejų kolekcijos. Vyslos dešiniajame krante yra taisyklingo vidurinių amžių plano Senamiestis ir Naujamiestis. Torunės senamiestis yra vienas didžiausių Lenkijoje, kuris 1997 m. buvo įtrauktas į UNESCO pasaulinio kultūros paveldo sąrašą.

Aušvico koncentracijos stovykla – tai vieta, liūdnai primenanti apie vieną šiurpiausių pasaulio istorijos etapų – nacistų įkurtas koncentracijos stovyklas Antrojo pasaulinio karo metu. Greta ramaus Osvencimo miestelio buvusioje mirties stovykloje įkurtas atminties muziejus giliai sukrečia ir priverčia susimąstyti apie žmogiškąsias vertybes. Aušvico koncentracijos stovykla buvo didžiausia nacistinės Vokietijos koncentracijos ir naikinimo stovyklų, įkurta nacistų okupuotoje Lenkijoje. Stovykla pavadinta netoliese esančio Lenkijos miesto Osvencimo vokišku pavadinimu. Birkenau buvo nedidelis kaimelis netoliese, didžiąja dalimi sunaikintas vokiečių. Aušvico-Birkenau muziejus, esantis buvusios koncentracijos stovyklos teritorijoje – tai viena dažniausiai turistų lankomų vietų Lenkijoje.

Turizmas

Lenkijos pietuose esantys kalnai pritraukia daug turistų iš Europos. Egzotiškumo Lenkijoje užtenka, nes kalnai iš tiesų yra labai įspūdingi. Yra ne tik kur slidinėti žiemą, bet ir pasigėrėti gamta tiek pavasarį, tiek vasarą, tiek rudenį. Tiems, kurie myli gamtą, tai turėtų būti artima širdžiai erdvė.

O Lenkijos šiaurėje yra Mozūrų ežerų kraštas (Mazury). Vadinamasis Tūkstančio ežerų kraštas Lenkijoje suteikia galimybių žmonėms, kurie mėgsta plaukioti jachtomis arba plaukti baidarėmis. Mozūrijos ežerynas yra netoli sienos su Lietuva ir Rusija. Čia telkšo daugiau nei 2 000 ežerų. Tai vienas populiariausių turistinių maršrutų vasarą. Šiame regione gausu viešbučių, svečių namų, stovyklaviečių. Turistai turi galimybę išsinuomoti dviračius, paplaukioti valtimis ežeruose.

Sopotas – tai populiarus Lenkijos pajūrio kurortas, garsus aktyviu naktiniu gyvenimu. Čia randasi puikūs paplūdimiai bei tiltas į jūrą. Medinis 515 m ilgio Sopoto molas yra ilgiausias Europoje. Norintiems romantiškai pavaikštinėti tiltu sezono metu, teks susimokėti, nes tai mokamas malonumas.

Lenkijos virtuvė

Lenkų virtuvėje dažniausiai naudojami produktai – rauginti kopūstai, burokėliai, rauginti agurkai, grietinė, kaliaropė, grybai, šviežios ir rūkytos dešros, grietinė. Maistas pagardinamas mairūnais, krapais, kmynais, krienais ir pipirais. Lenkai valgo daug kiaulienos, avienos, veršienos, paukštienos, daržovių, kiaušinių patiekalų, taip pat mėgsta miltinius konditerijos gaminius.

Rekomenduojama paragauti tradicinių lenkiškų patiekalų: bigos (raugintų kopūstų ir įvairių rūšių rūkytos mėsos troškinys), kotlet schabowy (kiaulienos kepsnys), pierogi (koldūnai) ir golabki (balandėliai). Lenkų nuomone, lenkų duona ir dešros yra vieni geriausių pasaulyje.

Lenkų virtuvei būdingas gausus karštųjų ir šaltųjų užkandžių asortimentas, sriubų įvairovė (sultiniai, kopūstienės, barščiai, šaltos giros ir alaus sriubos). Vietoj duonos prie sriubų dažniausiai patiekiama virtų bulvių, košių, bulvių kukulių.

Populiarūs šaltieji užkandžiai – įdaryti kiaušiniai, kiaušiniai su majonezu, aštri varškė, paskaninta petražolėmis, krapais, svogūnu, pipirais, druska, mėsos, žuvies ir daržovių salotos, sumuštinių tortai ir sluoksniuoti sumuštiniai, kurie ruošiami iš mėsos, konservų, sūrių, sūdytų ir keptų žuvų produktų.

Geriamas alus, kava su grietinėle, degtinė, vaisiniai likeriai (braškių, aviečių, vyšnių). Arbata geriama valgant. Degtinės stikliukas tinka prie sočių patiekalų ir pagerina virškinimą.

Suvenyrai iš Lenkijos

Populiariausi suvenyrai iš Lenkijos: tautodailės dirbiniai, gintariniai ir sidabro papuošalai, rankų darbo piešiniai ant stiklo, nėriniai, velykinės verbos bei keramikos dirbiniai iš Boleslawiecokeramikos gamyklos, likeris „Krupnik“.
Didžiausių miestų senamiesčiuose gausu meno galerijų, siūlančių gintarinius papuošalus, tradicinius rankdarbius, senovinius daiktus. Pietinės Lenkijos miesteliuose verta įsigyti medienos dirbinių, avies sūrio, dirbinių iš vilnos.

Būkite saugūs

Asmeninius daiktus, dokumentus, stenkitės palikti viešbučio seife, nedemonstruokite technikos. Būkite atsargūs turistinėse vietose, viešajame transporte. Įvykus nelaimingam įvykiui kreipkitės telefono numeriu 112.