Vengrija

Rasti ir nusipirkti lėktuvo bilietą


Vengrija – valstybė vidurio Europoje, besiribojanti su Austrija, Slovakija, Ukraina, Rumunija, Serbija, Kroatija ir Slovėnija.

Sostinė – Budapeštas.

Stambiausi miestai – Debrecenas, Pecs, Eger, Miskolc, Szeged.

Valiuta – forintas (HUF), 1 USD ≅ 185 HUF, 1 EUR ≅ 265 HUF.

Tipinės vakarienės kaina 10 EUR.

Arbatpinigiai 5-10% nuo užsakymo sumos.

Automobilio nuomos kaina parai nuo 40 EUR.

Valstybinė kalba – vengrų.


Šalies aprašymas

Vengrija – valstybė, esanti centrinėje Europoje. Šiaurės vakaruose kalnų virtinė skiria Didįjį Alfeldą nuo Mažojo Alfeldo. Šiaurės vakaruose yra Uždunojės kalnai, o vakarinė Vengrijos siena ribojasi su Alpėmis. Kalnų grandinė nusidriekusi išilgai šiaurinės Vengrijos sienos. Aukščiausias yra Matros kalnuose esantis Kėkeš (Kékes) kalnas, kurio aukštis yra 1015 m.

Didžiausia Vengrijos upė yra Dunojus, kurios ilgis šalies teritorijoje – 410 km. Tisa, kita Vengrijos upė, teka iš šiaurės rytų į pietus 580 km ilgio vaga. Balatonas yra didžiausias vakarų Vengrijos gėlo vandens ežeras, kuris yra labai seklus ir jo ilgis apie 70 km. Šalyje yra puikios galimybės stebėti paukščius ir jodinėti arkliais.

Vengrijos rytuose (Alfelde) yra miškastepių, kurios vadinamos pustomis. Tačiau jose lietaus pakanka, todėl dauguma įdirbtos.

Pagrindiniai kurortai

Gydomieji kurortai: Budapeštas (tame tarpe Margit sala), Segedas, Debrecenas, Diulo, Zalakarošas, Chaidusoboslo, Eger, Biuk, Šarvar.

Balatono ežerai (Šiofok, Balatonfeldvar, Fonjod, Kesthej, Badačion, Tichan, Balatonfiured, Tapolca) ir Cheviz.

Kuo važiuoti

Vengrija nedidelė šalis, todėl skrydžiai po šalį nėra labai populiarūs. Yra tik keli reguliarūs reisai iš sostinės: į Peč ir Segedą. Geležinkelio transportas atvirkščiai – puikiai išvystytas: iš Budapešto galima nuvykti praktiškai į bet kurį šalies miestą. Pervežimus vykdo valstybinė kompanija MAV (www.mav.hu). Bilietai į traukinius, vykstančius po Vengrijos teritoriją, parduodami geležinkelio stotyse (atstumai nedideli, todėl pirkti išankstinius bilietus nėra prasmės). Nupirktas bilietas galioja dienos laikotarpyje.

Už autobusų transportą Vengrijoje yra atsakinga kompanija „Volanbusz Transport” (www.volanbusz.hu). Autobuso kaina yra kiek didesnė nei traukinyje, tačiau autobusai važiuoja gana dažnai, o komforto lygis atitinka visus Europos standartus. Maršrutų tinklas apima beveik visą šalį, yra ir tarptautiniai reisai. Bilietai parduodami autobusų stoties bilietų kasose arba pas vairuotojus.

Automobilio nuoma

Išsinuomoti automobilį gali ne jaunesni nei 21 metų asmenys, turintys gyvenamąją vietą Vengrijos teritorijoje (pavyzdžiui viešbutyje), turintys teises ir kreditinę kortelę (arba užstatą grynais). Vairavimo stažas turi būti daugiau nei 1 metai. Šalyje galioja tarptautinės KET.

Greičio ribojimas Vengrijoje: miestuose – 50 km/val, už miesto ribų – 90 km/val, greičio magistralėse – 120 km/val.
Už gyvenviečių ribų artimos šviesos turi būti įjungtos ir dienos metu.

Būkite budrūs

Keliauti viešuoju transportu be bilieto nereikėtų net bandyti – kontrolieriai (nepaperkami žmonės su raudonais raiščiais) dirba sąžiningai. Be to, nerekomenduojama keistis pinigus „iš rankų į rankas”.

Pagal vengrų įstatymus, kiekvienas turi turėti su savimi dokumentą, patvirtinantį jo asmenybę. O šiaip reikia laikytis standartinių atsargumo priemonių: dokumentus saugoti viešbučio seife, nesinešioti su savimi papuošalus ir dideles pinigų sumas. Patarkite turistams saugotis kišenvagių viešajame transporte, taip pat reikia vengti kontaktų su čigonais, kurių nemažai yra Vengrijoje.

Orų prognozė

Vengrijos klimatas – žemyninis, todėl čia žiemos būna šaltos, o vasaros – karštos. Vengrijoje per metus vidutiniškai iškrenta 635 mm kritulių. Karščiausi mėnesiai – birželis, liepa, rugpjūtis; šalčiausias – sausis.

Vidutinė dienos temperatūra: sausį 0 °С, vasarį +6 °С, kovą +7 °С, balandį +12 °С, gegužę +16 °С, birželį +19 °С, liepą +25 °С, rugpjūtį +21 °С, rugsėjį +15 °С, spalį +13 °С, lapkritį +3 °С, gruodį +1 °С.

Kur apsistoti

Budapešto viešbučiai (skirtingai nuo daugelio Europos sostinių) turi labai aukštą rodiklį „kaina/kokybė“.
Ypač, kaip ne keista, tai pasakytina apie „ekonom“ klasę. Vietinė „trijulė” – tai pilnaverčiai pusryčiai („švediškas stalas”), erdvūs kambariai su moderniais baldais, draugiškas personalas. Didžioji dauguma miesto viešbučių yra labai patogiose vietose, o jų darbuotojai dažnai supranta rusų kalbą. Tinkle esanti įtampa – 220 V, 50 Hz.

Pinigai

Bankai dirba darbo dienomis nuo 8:00 iki 16:00 val. Šeštadienį ir sekmadienį, kaip taisyklė, visi bankai uždaryti, tačiau Budapešto centre daugelis valiutos keitimo punktų dirba ir poilsio dienomis. Ištisą parą pinigus galima pakeisti viešbučiuose arba valiutos keitimo automatuose. Pažymą apie valiutos keitimą būtina išsaugoti iki išvykimo iš šalies. Valiutos keitimo kursas mieste palyginti vienodas, tačiau oro uoste ir stotyse jis gana nemažai užkeltas.

Daugumoje viešbučių, restoranų ir parduotuvių yra priimamos pagrindinių mokėjimo sistemų kreditinės kortelės (apie tai, kaip įprasta, praneša atitinkami ženkleliai ant įstaigos durų).

Ką galima nusipirkti

Maisto parduotuvės įprastai dirba nuo 7:00 ryto iki 18:00 val. vakaro, nuo pirmadienio iki penktadienio, šeštadieniais iki 13:00 val. Stambios parduotuvės įprastai dirba ilgiau, o kai kurios net ištisą parą.

Iš Vengrijos galima (ir reikia) parsivežti Tokay vyną, karčią tonizuojančią tinktūrą ant vaistažolių „Unicum”, krikštolo gaminius, siuvinėjimus, glazūruotus indus. Tradiciniai suvenyrai: amatininkų gaminiai, keramika, lėlės su nacionaliniais drabužiais, porcelianas, khalado nėriniai, antikvariniai daiktai, vengrų paprika, žąsies kepenėlės, saliami Pick, saldžios marcipanų figūrėlės. Be to, Vengrijoje galite nusipirkti aukštos kokybės ir nebrangius drabužius.

Vengrijoje, kaip ir bet kurioje kitoje ES šalyje, galite susigrąžinti pridėtinės vertės mokestį (AFA) iš vienoje vietoje įsigytų prekių, kurių bendra vertė yra ne mažesnė kaip 50 000 HUF. Grąžinama grynaisiais pinigais kelio kontrolės punktuose, Ferihegy oro uosto 1 ir 2 terminaluose, taip pat tarptautiniame upių uoste ir ISCB biure „Vakarinėje stotyje”.

Kaip skaniai pavalgyti

Labiausiai paplitusios valgymo įstaigos yra etterem – restoranas, kuriame yra vengriškos ir tarptautinės virtuvės patiekalų ir csárda – liaudiška smuklė, kurioje yra vietinė virtuvė.

Vengrų virtuvės patiekalai išsiskiria ypatingai gausiais prieskoniais, pikantišku aromatu ir spalvingu skoniu. Pagrindinis ir garsiausias vietinis prieskonis yra paprika, o šalies kulinarine „vizitine kortele” laikoma sriuba-guliašas. Be to, Vengrija – vienintelė, be Prancūzijos, Europos sąjungos šalis, kur leidžiama gaminti žasies kepenėles pagal technologiją „fua-gra“: šis delikatesas čia taip pat laikomas tradiciniu. Dar iš žasies kepenėlių gaminami gardūs paštetai ir puikūs antrieji patiekalai. Būtinai reikėtų paragauti vengriškos žuvienės „chalasle“ ir upėtakių, kurie auginami šalies kalvotos dalies ežeruose.

Desertai ne mažiau skanūs ir sotūs: verta paragauti vietinį „ruletą-reteš“, blynelius „gundel“, „strudel“ – sluoksniuotą pyragą su obuoliais, vyšniomis, kopūstais ir sūriu, bei „palascista“ – blynai ruošiami su sūriu, pievagrybiais, riešutais ir aguonomis. Konditeriai Vengrijoje vadinami cukrazdais.

Iš gėrimų pirmenybė teikiama Egerio ir Tokajų slėnių vynams. Verta bandyti „Badachoni Rizling”, „Syberkebarat”, „Kekniel”, „Ottonell Mushkotai”, „Abashari Risling” rūšis, garsaus raudono vyno „Egri Bikawer”(Buliaus kraujas), „Medina”, „Zweigelt” ir „Kaberne –Frankas“. ” Taip pat tik Vengrijai būdingą vaisių degtinę – palinką.
Restoranuose nepriimta arbatpinigius palikti ant stalo: jie paduodami tiesiogiai padavėjui, apmokant sąskaitą.

Kur verta apsilankyti

Budapeštas pelnytai priskiriamas prie gražiausių pasaulio miestų. Jo centrinės dalies panorama su vaizdu į Dunojų UNESCO įtraukta į Planetos pasaulinio paveldo sąrašą.

Vaizdinga Margite sala, gamtos draustinis su parku-arbatpolu išsidėstęs Dunojaus viduryje, pačiame sostinės centre tarp Margit ir Arpad tiltų. O turistams su vaikais tikrai patiks „Oceanarium-Tropicarium” prekybos centre „Campona”.
Ne mažiau įdomūs Vengrijos senoviniai miestai ir pilys, kurių čia yra begalė.

Apytiksliai grupinių ekskursijų kaina beveik visada – maždaug 40 EUR vienam asmeniui. Tai panoraminė ekskursija autobusu į Budapeštą, ekskursija į Dunojaus posūkį, kelionė į Egerį ar Djerą. Be to, galima naudotis individualiomis ekskursijomis su gidu-vertėju į pilis ir kitas įdomias šalies vietoves. Toks malonumas kainuoja dvigubai daugiau, apie 80 EUR.

Muziejai įprastai dirba nuo 10:00 iki 18:00 val., išeiginė – pirmadienis.