- Bendra informacija
- Klimatas
- Sostinė
- Saugumas
- Geografija
- Nacionalinės šventės
- Apsipirkimas ir parduotuvės
- Virtuvė ir restoranai
- Pramogos, ekskursijos ir lankytinos vietos Venesueloje
Bendra informacija
Venesuelos Bolivaro Respublika (Venesuela) – valstybė Pietų Amerikos šiaurinėje pakrantėje. Ribojasi su Gajana rytuose, Brazilija pietuose, Kolumbija vakaruose, Karibų jūra bei Atlanto vandenynu šiaurėje. Venesuela pasižymi didele gamtine įvairove, yra vertinama kaip viena iš didžiausią biologinę įvairovę turinčių šalių pasaulyje.
Venesueloje yra: a) konkistadorų senamiesčiai, b) pora tūkstančių kilometrų paplūdimių, c) nežemiško grožio Andai, g) Didžioji Orinoko upė, d) aukščiausias pasaulyje krioklys Anchel. Ir visas šis sąrašas apsuptas prabangia flora, po kurios pastoge gyvuoja nuostabūs gyvūnai: ocelotas, tapyras ir šarvuotis, neskaitant anakondos. Beje, ne viena ir netgi ne dvi venesuelietės laimėjo skirtingu laiku pasaulio Grožio konkursus (ir toliau laimi).
Klimatas
Venesuela patenka į subekvatorinę klimato juostą, šalyje vyrauja tropinis klimatas. Lygumose orai būna drėgni ir karšti, vidutinė mėnesio temperatūra svyruoja tarp 25-29 °C, kritulių nuo 280 mm šiaurės vakaruose iki 2000-3000 mm Orinoko aukštupyje ir Meridos Kordiljeros šiauriniame šlaite. Andų aukštikalnėse vėsiau (9-25 °C), pasitaiko sniego. Sausesnis periodas trunka nuo lapkričio iki balandžio mėnesio.
Geriausias laikas aplankyti šalį – nuo lapkričio iki gegužės mėnesio, tačiau kai kurios pasaulyje žinomos įžymybės (Anchel krioklys ir kiti) gražiausios būtent lietaus laikotarpiu. Sausuoju metų laiku pasiekti krioklius sausuma neįmanoma – tik malūnsparniu.
Sostinė
Karakasas.
Saugumas
Pastaraisiais metais smarkiai išaugo nusikalstamumo lygis šalyje. Todėl judėti sostinėje naktį nerekomenduojama, o miesto centras yra laikomas nesaugiu net ir vakarais. Už Karakaso ribų saugumo problemos nėra tokios aštrios.
Rekomenduojama vengti maudytis vietos gėlo vandens telkiniuose (vanduo plaukiojimo baseinuose chloruojamas ir saugus). Gėrimui, dantų valymui arba ledukams reikia naudoti tik virintą arba iš butelių vandenį. Daržoves reikia kruopščiai nuplauti ir nuvalyti, o vaisiams nulupamos žievelės.
Keliauti po šalį kalėdinių ir velykinių švenčių, Karnavalo metu – ne per geriausia idėja. Šiuo laiku pusę šalies kur – nors vyksta, trūksta bilietų ir vietų viešbučiuose.
Visada reikia turėti su savimi priemones nuo vabzdžių įkandimo ir apsigyventi tik viešbučiuose, kur numeriuose yra priešmoskitiniai tinklai.
Geografija
Venesuela įsikūrusi Pietų Amerikos šiaurėje, Karibų jūros ir Atlanto vandenyno pakrantėje. Kranto linijos ilgis ~2800 km. Linija vingiuota, gausų įlankų (Venesuelos), pusiasalių (Guachiros, Parijos, Paraguanos). Vakarinėje pakrantėje įsiterpia lagūninis Marakaibo ežeras. Šaliai priklauso keletas nedidelių salų Karibų jūroje (Margarita, Las Aveso salynas, Blankilija, La Tortuga, Los Rokesas ir kt.).
Šalyje yra pagrindinės trys geografinės zonos: Andai, Orinoko žemuma ir Gvianos plokščiakalnis. Venesueloje yra palyginti neaukštas Andų kalnų grandinės šiaurinis pakraštys. Viršūnės neaukštos, vulkanizmas nebevyksta. Anduose yra aukščiausia šalies vieta – Bolivaro viršukalnė (4981 m). Andai driekiasi šiauriniu šalies pakraščiu, iki pat Orinoko deltos. Toliau į pietus driekiasi Orinoko žemuma, vadinama Los Llanos. Už Orinoko upės iškyla senovinis Gvianos plokščiakalnis (aukštis iki 3014 m, Neblina) su aukštais izoliuotais stalkalniais tepui.
Beveik visos didesnės šalies upės priklauso Orinoko upės, tekančios šalies centrine dalimi, baseinui (Apūrė, Arauka, Karoni, Meta, Kaura). Rytinis šalies pakraštys priklauso Esekvibo baseinui (svarbiausia upė – Kujunis), pietinis – Amazonės baseinui (Kasikjarė), šiaurėje – Karibų jūros baseinui. Gvianos plokščiakalnio upėse gausu krioklių, tame tarpe ir aukščiausias pasaulyje Anchelio krioklys. Šalies šiaurėje yra nemažas Valensijos ežeras, o Karoni slėnyje sudarytas didelis Guri tvenkinys.
Nacionalinės šventės
Sausio 1 d. – Naujieji metai.
Sausio 6 d. – Trys karaliai.
Pirmadienis ir antradienis prieš Pelenų dieną – Karnavalas
Pirmadienis, ketvirtadienis ir Didysis penktadienis – Velykos
Kovo 19 d. – Švento Juozapo diena
Balandžio 19 d. – Nepriklausomybės deklaracijos diena
Gegužės 1 d. – Darbo diena.
Birželio 24 d. – Carabono mūšio diena ir armijos diena
Liepos 5 d. – Nepriklausomybės paskelbimas.
Liepos 24 d. – Simono Bolivaro (Simón Bolívar) gimimo diena.
Spalio 12 d. – Amerikos atradimas.
Lapkričio 1 d. – Visų šventųjų diena.
Gruodžio 8 d. – Nekalto prasidėjimo šventė.
Gruodžio 25 d. – Kalėdos.
Gruodžio 31 d. – Naujųjų metų išvakarės.
Apsipirkimas ir parduotuvės
Geriausias suvenyras iš Venesuelos – tai, aišku, romas. Taip pat populiarūs originalūs vietiniai gaminiai, pvz.: molinės išpieštos lėlės, taip pat hamakai, pintinės, įvairiaspalviai užklotai ir ažūrinės pintinėlės, kurias pina vietos indėnai. Būtinai perkama aromato pilna vietinė kava ir šokoladas.
Dauguma parduotuvių dirba darbo dienomis nuo 8.00 iki 18.00 val., tačiau už Karakaso ribų parduotuvės užsidaro vidurdienį ir atsidaro ne anksčiau nei 14.00-15.00 val. Dauguma prekybos centrų dirba iki 21.00-22.00 val.
Virtuvė ir restoranai
Kaip ir daugumoje Lotynų Amerikos šalyse, Venesuelos virtuvės pagrindas – tai mėsa, pupos, kukurūzai, ypatingi bananai, taip pat daugybė daržovių ir specijų, kurios tankiai naudojamos nenuspėjamomis kombinacijomis.
Arbatpinigiai sudaro 10 % nuo sąskaitos sumos. Didžioji dauguma barų ir restoranų automatiškai prideda prie sąskaitos būtent šią sumą, bet net ir šiuo atveju priimta palikti „arbatai“ asmeniškai padavėjui. Tankiausiai pinigai tiesiog paliekami ant stalo.
Atskira Méridos vertybė yra vietinė kavinė-ledainė „Koromoto”. Ši įstaiga pelnytai įtraukta į į Gineso rekordų knygą, kaip didžiausią asortimentą pasaulyje teikianti kavinė. Čia galite paragauti ne tik nuostabių vaisinių ir saldžiųjų rūšių ledų, bet ir krevečių, alaus, sardinių ir net česnako skonio ledų!
Pramogos, ekskursijos ir lankytinos vietos Venesueloje
Spalvingas Meridos miestas yra vienas iš populiariausių turistinių vietų Venesueloje, nuo kur prasideda daug pėsčiojo turizmo takų ir maršrutų, bei kitų aktyvaus poilsio rūšių. Aplink Anchelą išsidėstę keturi vaizdingi kriokliai – „Salto-Ačia“, „Salto-Ukajma“, „Salto –Galondrina“ ir ” Salto Guadima“, plius vaizdinga Laguna de Canaima su nedideliais smėlėtais paplūdimiais.
Roraima plynaukštė yra laikoma indėnų „Žemės centru” ir gavo savo pavadinimą iš aukščiausio masyvo kalno – Roraima (2772 m). Tačiau apylinkėje netrūksta ir kitų žinomų kalnų: Cerro Autan, Cerro Pintado arba „Dažytas kalnas „(kelių dešimčių petroglyphs, daugelis jų neturi analogų žemyne), Serra de la Neblinos arba „ Rūko kalnas“, Cerro Sarisarinama su didžiuliu kanjonu.
Taipogi Venesueloje yra įdomios olos Kueva-del-Guačaro, Barkisimeto ir Koro miestai, Ljanoso lygumos.