Šveicarija

Rasti ir nusipirkti lėktuvo bilietą


Šveicarija, oficialiai Šveicarijos Konfederacija – mažiausia pasaulyje federacinė valstybė, įsikūrusi vidurio Europoje. Šalį sudaro 26 kantonai. Šveicarija šiaurėje ribojasi su Vokietija, rytuose su Austrija ir Lichtenšteinu, pietuose su Italija, vakaruose su Prancūzija.
Sostinė – Bernas.
Stambiausi miestai: Ciurichas, Bazelis, Lozana, Liucernas.
Valiuta – Šveicarijos frankas (CHF), 1 CHF = 100 santimų, 1 USD ≅ 0,8 CHF, 1 EUR ≅ 1,1 CHF
Tipinės vakarienės kaina – nuo 30 USD
Arbatpinigiai įprastai 2-3%, maksimaliai 10%; tankiausiai jau įtraukti į kainą.
Automobilio nuomos kaina už parą – nuo 80 USD.
Šveicarijoje vartojamos keturios oficialiosios kalbos: vokiečių, prancūzų, italų ir retoromanų.


Šalies aprašymas

Šveicarija įsikūrusi Centrinėje Europoje, nesiriboja su jokiomis jūromis ir vandenynais. Šveicarija ribojasi su Vokietija, Prancūzija, Lichtenšteinu, Austrija, Italija.

Šalyje daug vandeningų upių. Didžiausios upės: Reinas su intakais Are ir Tūru, Ronos, Ino, Tičino aukštupiai. Upės turi didelį nuolydį, slenkstėtos. Taip pat daug ežerų: Ženevos, Bodeno, Madžorės, Ciuricho, Keturių Kantonų, Lugano, Nešatelio.

Šveicarija − kalnuota šalis. Jos didumą užima Alpės. Miškai užima 24,5 % šalies teritorijos. Trečdalį Šveicarijos ploto – tarp Alpių ir Juros kalnų, nuo Ženevos iki Bodeno ežero – užima Vidurio plokščiakalnis, arba Šveicarijos plynaukštė.

Prestižas – pagrindinis Šveicarijos turizmo tūzas, kuris užtemdo daugeliui turistų kitus šios krypties privalumus. Ir jų, galima pasakyti, labai daug: puikus nepriekaištingai sutvarkytų trasų pasirinkimas, aukštos klasės viešbučiai su puikiu aptarnavimu, daug istorinių lankytinų vietų (daugiausia pilių). Kalbant apie minusus, Šveicarijoje jų galbūt ir nėra: tie, kuriems poilsio išlaidos šioje šalyje yra neįkandamos, tiesiog ten nevyks, pasirinkdami labiau demokratišką žiemos poilsio galimybių kainą.

Pagrindiniai kurortai

Pagrindiniai Šveicarijos slidinėjimo kurortai: Cermatas, Saas-Fee, Laksas, Adelbodenas-Lenkas, Verbier, Arosa-Lenzerheide, Sankt Moricas, Gštatas, Cerma, Davosas, Saas-Fee, Crans-Montana, Klosters’o, Engelberg.

Kuo važiuoti

Šveicarų kelionių sistema – Swiss Travel System, viena iš tobuliausių transporto sistemų pasaulyje, apima universalias kelionės korteles, kurios galioja visų tipų reguliariame transporte ir suteikia nuolaidas daugeliui turistinio transporto rūšių. Šios kelionės kortelės “apsimokės”, jei atliksite bent dvi ilgas keliones po šalį. Swiss Transfer Ticket bilietas suteikia galimybę nuvykti nuo Šveicarijos sienos arba oro uosto į bet kurią šalies vietą ir atgal į įvažiavimo vietą. Tai galioja vieną mėnesį, kelionė nuo pradinio taško iki paskirties taško turi būti įveikta per vieną dieną. Bilieto kaina: 164 CHF (pirmoji klasė) ir 107 CHF (antra klasė).

Lozanoje yra kortelė Lausanne Transport Card, kurią turistai gali gauti savo viešbutyje arba pansione. Su ja kelionė visomis visuomeninio transporto rūšimis bus nemokama.

Automobilio nuoma

Automobilio nuomos sąlygos: vairuotojo amžius – ne jaunesnis nei 21 metų (kai kurioms automobilių markėms – 25 metai), turi tarptautinį vairuotojo pažymėjimą, vairavimo stažas ne mažiau 3 metų, galiojančią kreditinę kortelę (kai kurioms automobilių markėms – net dvi).

Miestuose be visuomeninio transporto dar galima važinėti dviračiais. Dviračiai nuomojami nemokamai Ciuriche ir Ženevoje. Nuomos punkte reikia tik palikti kokį nors dokumentą ir 20 CHF užstatui vienai dienai (Ciuriche) arba 50 CHF (Ženevoje).

Būkite budrūs

Nusikalstamumo lygis Šveicarijoje žemiausias tarp išsivysčiusių šalių.

Medicina šalyje labai brangiai kainuoja, todėl prieš išvažiuojant į slidinėjimo kurortą prasminga įsigyti draudimą, kuris apima traumų riziką būtent šlaituose.

Orų prognozė

Klimatas Šveicarijoje vidutinių platumų, pereinantis iš jūrinio į žemyninį. Būdingos šiltos, drėgnos vasaros ir saulėtos žiemos. Sausio-vasario mėnesio temperatūra svyruoja -1 ..- 5 °C. Šiaurėje ir centrinėje šalies dalyje orą lemia Atlanto įtaka, pietuose dominuoja lengvas Viduržemio jūros klimatas. Vidutinė temperatūra Ženevoje gruodžio-vasario mėn. + 2°C. Plokščiakalnyje būdingi nuotėkiniai vėjai; jie staigiai pakeičia oro temperatūrą, sukelia sniego griūtis. Ten sausio mėn. vidutinė temperatūra nuo 0 iki −2°C, kalnuose atitinkamai nuo −3 iki −10°C ir 5–15 °C.

Kur apsistoti

Dauguma viešbučių šalyje yra Šveicarijos viešbučių asociacijos nariai. Ten yra geri ir erdvūs kambariai su visomis paslaugomis, kurios privalomos šios kategorijos įstaigoms. Tačiau viešbučiai, kurie nėra asociacijos nariai, paprastai taip pat yra jaukūs ir tvarkingi. Šiaip tai viešbučiai Šveicarijoje yra geresni už „vidutinius europietiškus”.

Įtampa elektros tinkluose 220 V, dažnis 50 Hz. Rozetės yra šveicarinės konfiguracijos, kuri skiriasi nuo europinės, todėl būtinas adapteris. Jį galima gauti kiekviename viešbutyje registratūroje.

Paprastai pusryčių kaina (švediškas stalas) yra įtraukta į kambario kainą. Daugumoje viešbučių už papildomą mokestį siūlomas dviejų arba trijų kartų maitinimas per dieną.

Pinigai

Bankai dirba nuo 8:00 iki 16:00 val. (kai kurie iki 17:00-18:00 val.) darbo dienomis, pietų pertrauka nuo 12:00 iki 14:00 val. Pinigus galima pasikeisti bet kuriame banko skyriuje, o vakarais – supermarketų, oro uostų ir kai kurių turizmo agentūrų valiutos keitimo punktuose. Valiutos keitimo punktai oro uoste ir geležinkelio stotyse dirba kasdien nuo 8:00 iki 22:00 val., o kartais – ištisą parą.

Dauguma kainų nurodytos ir EUR, ir Šveicarijos CHF. Kai kuriose stambiose parduotuvėse EUR yra netgi priimami apmokėjimui, tačiau grąža išduodama Šveicarijos CHF. Todėl patogiausia mokėti plastikinėmis kortelėmis.

Ką įsigyti

Parduotuvės darbo dienomis dirba nuo 8:30 iki 18:30 val., kai kurios stambios parduotuvės – ketvirtadieniais iki 21:00-22:00 val. Šeštadieniais visos parduotuvės dirba nuo 8:00 iki 12:00 val. ir nuo 14:00 iki 16:00 val.

Tradiciniai šveicariški pirkiniai: laikrodžiai, šokoladas, garsūs peiliai „su vėliava“ ir muzikinės dėžutės.

Kur skaniai pavalgyti

Šveicarijos virtuvės savitumas – tai sūrio ir rūgščių pieno produktų, taip pat mėsos su įvairiais pagardais gausa. Verta išbandyti tradicinį „čiz fondue” – „gruyer” arba „emmental” sūrį, ištirpintą verdančiame baltajame vyne, pagardintame prieskoniais. Skaniausias, nors iš pirmo žvilgsnio labai paprastas, vietinis patiekalas – „ryoshti”. Tai tik šiek tiek virtos, o po to apkeptos bulvės. Verta pabandyti.

Šveicarija taipogi garsėja savo šokoladu, ežerų ir upių žuvimis, rakletu, vytinta mėsa ir įvairiausiais pyragais.

Daugelyje restoranų yra „dienos meniu“, vadinama «Tagesteller» arba «Plat du Jour». Tai pilnaverčiai pietūs, kurio kaina nuo 15 iki 25 CHF, retai kada brangiau.

Arbatpinigiai tankiausiai įtraukti į restorano ir viešbučio paslaugų kainą, įskaitant ir taksi paslaugas. Papildomi arbatpinigiai nebūtini, bet bus priimti su padėka.

Kur apsilankyti

Į ekskursiją po Berną yra įtraukti: „Rožių sodas” su nuostabia miesto panorama, garsioji „Duobė su lokiais”, Einšteino namas ir Parlamentas. Iš ten galėsite vykti į Istorijos muziejų, katedrą ir prie „Vaikų rijiko” – taip grėsmingai vadinamas miesto fontanas.

Neretai gražiausiu Šveicarijos miestu vadinama Liucerna įsikūrusi šios Alpių šalies širdyje. Apžvalginė ekskursija po Liucerną, viduramžių aikščių, tiltų ir pastatų miestą, apima „Ledinio sodo“, unikalaus veidrodinio labirinto, Gulbės aikštės ir Koplyčios tilto (seniausio Europoje dengto medinio tilto, kuris buvo nutiestas 14 amžiuje) apžiūrą. Taip pat galite pamatyti paminklą Mirštančiam liūtui, Jėzuitų katedrą ir žavingą „Atmatų tiltą”.

Ieškantys vaizdingų vietovių, turėtų nepraleisti Ženevos ežero, dar vadinamo Lac Leman, kuris driekiasi Šveicarijos ir Prancūzijos teritorijose. Šveicarai neturi jūros, tad Ženevos ežeras yra mėgiama atostogų vieta. Šiaurinėje pakrantėje iškilusi Alpių viršukalnių karūna su dailiausiu jos perlu – Monblanu. O pietiniame šio ežero šlaite raizgosi Lavo vynuogynų terasos.

Praktiškai ant vandens nutūpusią viduramžių pilį, Chateau de Chillon, taip pat rasite prie Ženevos ežero. Buvusioje Savojos kunigaikščių pilyje atkurti autentiški menių bei apartamentų interjerai, o nuo pilies bokštų atsiveria nepakartojami Ženevos ežero vaizdai. Šalia Tunsko ežero stūkso unikali 12 a. Šadau pilis.
Šveicarija garsėja savo pilimis: Gruyères (su nuostabia meno kūrinių kolekcija), Egle (kur galima pamatyti pirmąjį istorijoje vargoną, pastatytą 246 m. Pr. Kr. gimimą), Naujaja pilimi (su originaliu kalėjimo bokštu ir karceriu) ir pilis Turbijone. Be to, šalies sveiai turi galimybę vykti į standartines, bet labai įdomias ekskursijas į sūrio ir alaus daryklas, pas stiklapučius ir Aleerio ledyną, galingiausią ir ilgiausią ledyną Europoje su nepamirštama Alpių panorama.