- Bendra informacija
- Klimatas Pietų Afrikoje
- Kada geriau vykti
- Oficialus pavadinimas
- Sostinė
- Geografija
- Gyventojai
- Kalba
- Valiuta
- Turizmo zonos
- Apsipirkimas ir parduotuvės
- Nacionalinės šventės
- Virtuvė ir restoranai
- Pramogos, ekskursijos ir lankytinos vietos PAR
Bendra informacija
Pietų Afrikos Respublika (PAR) – valstybė Afrikos pietuose, prie Atlanto ir Indijos vandenynų. Šiaurėje ribojasi su Namibija, Botsvana bei Zimbabve, šiaurės rytuose – su Mozambiku ir Svazilandu, apglėbia Lesotą.
„Kas nors kartą pabuvojo Afrikoje, būtinai norės grįžti…”- tai garsaus keliautojo Bernhard Grzhimeka žodžiai, kurie stebėtinai tiksliai apibūdina jausmus po apsilankymo Pietų Afrikoje. Sunku pamatyti visas šios šalies lankytinas vietas vienos kelionės metu. Pietų Afrikos valstybės svečių laukia bekraštės savanos, dviejų vandenynų paplūdimiai, nacionaliniai parkai, draustiniai ir tyliosios dykumos.
Pietų Afrikos flora ir fauna pakeri vaizduotę. Spartus pramonės vystymasis nesutrukdė afrikiečiams išsaugoti turtingą gamtą, tam buvo sukurti draustiniai, kurie yra pasaulinio kultūros paveldo dalis. Geriausiai žinomas yra Krugerio nacionalinis parkas, žvėrių karalystė. Čia gyvena antilopės, zebrai, buivolai, žirafos, liūtai, drambliai ir raganosiai. Garsusis parkas yra įsikūręs kelių klimato zonų sandūroje: tropikų ir subtropikų.
Klimatas Pietų Afrikoje
Klimatas šalies centrinėje dalyje – kontinentinis tropinis, rytuose – jūrinis tropinis, į pietus nuo 30° platumos – mediterianinis ir jūrinis subtropinis. Plokščiakalnyje vasaros mėnesių vidutinės temperatūros 18-27 °C, žiemos 7-10 °C; vakaruose atitinkamai 17 °C (vasarą) ir 10 °C (žiemą), pietryčiuose – 22°C ir 18°C. Daugiausia kritulių būna Indijos vandenyno pakrantėje ir Drakono kalnų rytiniame šlaite (1000–2000 mm per metus), mažiausiai – Atlanto vandenyno pakrantėje (40 – 100 mm/m.). Žiemą kartais pasitaiko sniego.
Metų laikai Pietų Afrikkoje priešingi metų laikams šiauriniame pusrutulyje. Vasara trunka nuo spalio iki kovo mėnesio (temperatūra nuo 15° naktį ir 35°C dieną), žiema – nuo birželio iki rugpjūčio mėnesio (temperatūra apie 0°C naktį ir iki 20°C dieną). Pavasaris (rugpjūtis – rugsėjis) ir ruduo (balandis – gegužė) trumpi. Apskritai, klimatas yra lygus ir švelnus ištisus metus su mažiausiu vidutiniu metinių kritulių kiekiu – 502 mm ir daugybe saulėtų dienų. Jūros vandens temperatūra įvairiuose rajonuose skiriasi, nuo vėsaus Atlanto vandenyno (12°C – 17°C Keiptauno rajone) iki 21°C – 26°C Indijos vandenyno pakrantėje.
Kada geriau vykti
Geriausias kelionių laikas – nuo spalio iki balandžio mėnesio.
Oficialus pavadinimas
Pietų Afrikos Respublika.
Sostinė
Šalis turi tris sostine – Pretorija (administracinė), Keiptaunas (parlamentinė) ir Blumfonteinas, kur randasi Aukščiausiasis teismas.
Pietų Afrika padalinta į devynias provincijas: Vakarų Kapas, Kvazulu-Natalis, Šiaurės-Vakarų provincija, Mpumalanga, Rytų Kapas, Laisvoji valstybė, Gautengas, Šiaurės Kapas, Limpopo.
Geografija
Šalis yra pietinėje Afrikos žemyno dalyje, tarp Indijos ir Atlanto vandenynų. Gerosios Vilties bei Adatos kyšuliai žymi pietinę žemyno ribą ir vandenynų skirties liniją. Pakrantės ilgis sudaro 2798 km. Be to, šaliai priklauso nedidelės negyvenamos Princo Edvardo salos Indijos vandenyne.
Daugumą šalies užima 900–2000 m aukščio plokščiakalnis, vadinamas Veldu, stačiais sprūdžiais besileidžiantis pakrančių link. Ryškūs šio sprūdžio ženklai yra prie siauros rytinės pakrantės ir Didžiojo Karu įduboje pietuose. Toliau už šios įdubos kyla Kapo kalnai, iškylantys iki 2326 m aukščio, o Keiptauno apylinkėse jie sudaro žymųjį Stalo kalną. Rytuose ir pietryčiuose ties plokščiakalnio riba susidarę aukščiausi šalyje Drakono kalnai, kuriuose yra ir aukščiausia PAR vieta – Mafadis (3450 m).
Pagrindinės šalies upės yra Atlanto vandenyno baseinui priklausanti Oranžinė (su intaku Valiu) bei Indijos vandenyno baseinui priklausanti Limpopo upė. Upės, kirsdamos plokščiakalnio šlaitus, suformuoja aukštus krioklius (Augrabio, Tugelos ir kt.). Ežerai nedideli, jų mažai, tačiau upių slėniuose įrengta daug tvenkinių.
Šalies šiaurėje (Limpopo baseine) driekiasi tankiais krūmynais apaugusi savana – bušveldas. Centriniuose rajonuose plyti sausų savanų ir pusdykumių plotai, pereinantys į Namibo dykumą vakaruose, Karu pusdykumes pietuose ir Kalahario dykumą šiaurėje. Rytinėje pakantėje yra savanų, drėgnuose kalnų šlaituose – musoninių miškų, o pietinėje pakrantėje – subtropikų augalijos. Pietų Afrikoje gausu savanų gyvūnijos (liūtų, hienų, dramblių, antilopių ir kt.). Šalyje įsteigta 20 nacionalinių parkų, užimančių 3 % šalies ploto.
Jos teritorijoje yra dvi mažos anklavo valstybės – kalnų Lesoto ir Svazilendo karalystės. Pietų Afrika yra įsikūrusi pačiuose žemyno pietuose, jos pakrantes skalauja Atlanto ir Indijos vandenynai. Bendras plotas viršija 1,2 mlj. km².
Gyventojai
Gyventojų skaičius – 44 819 778 (2001 m.). Šalies teritorijoje gyvena įvairių tautybių ir etninių grupių. 79,3 % Pietų Afrikos gyventojų juodaodžiai, 9,1 % baltaodžiai, 9,0 % spalvotieji ir 2,6 % azijiečiai.
Kalba
Pietų Afrikos Respublikoje yra 11 oficialių kalbų: afrikansas, anglų, zulų, kosų, svazių, ndebelių, bapedžių, sesuto, tsongų, tsvanų, vendų. Pagal jų skaičių PAR yra trečia pasaulyje po Indijos ir Bolivijos. Kalbos pagal vartojimą: zulų – 23,8 %, kosų 17,6 %, afrikansas 13,3 %, bapedžių 9,4 %, anglų 8,2 %, tsvanų 8,2 %, sesuto 7,9 %, tsongų 4,4 %, kitos 7,2 %. Nors oficialiai pripažįstamos 11 kalbų, faktiškai kasdieniniame gyvenime taikoma anglų kalba, o afrikanso (būrų kalbos) vaidmuo yra sumažėjęs.
Šalyje taip pat pripažįstamos dar septynios neoficialios kalbos: fanagalų, lobedų, Šiaurės ndebelių, fučių, hotentotų, namų ir bušmenų. Šios kalbos gali būti vartojamos kaip oficialios tik tam tikruose regionuose, kuriuose šios kalbos vyrauja. Kai kurie Pietų Afrikos baltieji taip pat kalba kitomis europiečių kalbomis – portugalų, vokiečių, graikų, o kai kurie azijiečiai ir indai kalba savomis kalbomis, pvz., gudžarati arba telugų kalba. Tačiau pastarųjų kalbų vartojimas ilgainiui sumažėjo.
Valiuta
Randas – Pietų Afrikos Respublikos valiuta. Rando simbolis yra ‘R’ raidė ir jis padalytas į 100 centų (simbolis ‘c’). Randas yra Bendros Valiutų Zonos tarp Pietų Afrikos, Namibijos, Svazilando ir Lesoto valiuta.
Turizmo zonos
Vakarų Kapas – labiausiai žinoma ir gerai išvystyta Pietų Afrika provincija. „Puikiajame Kape” įsikūrę Keiptaunas, Cape pusiasalis su legendiniu Gerosios Vilties kyšuliu, vyno rajonai ir garsus Sodų Kelias. Laiko nepaliesti gamtos peizažai, du vandenynai, kurie skalauja provincijos krantus, švelnus Viduržemio jūros klimatas ir graži infrastruktūra leidžia Vakarų Kapui būti svarbiu Pietų Afrikos turizmo regionu.
Rytų Kapas – išsidėstęs daugiau į rytus nuo Vakarų Kapo ir skiriasi vaizdingais kalnų kraštovaizdžiais bei gražiausia vandenyno pakrante, išpjaustyta lagūnomis ir uolomis. Yra įvairių nacionalinių parkų, turtingų fauna ir nepaliestais gamtos kampeliais, tokiais kaip Eddo nacionalinis parkas, Shamvari parkai, kur gyvuoja visi „didžiojo penketuko” atstovai, Kvandve gamtos rezervatas, taip pat daug kitų gamtos oazių.
Kvazulu-Natalyje randasi Durban, o smėlėti Indijos vandenyno paplūdimiai randasi greta su žaliomis Zululendo kalvomis ir didingais Drakono kalnais. Čia randasi zulusų karalystė, reliktinis Santa Lucia ežeras, užgniaužiantis kvapą Blajd River upės kanjonas, magiški Sadvala urvai ir gerai išsilaikę aukso karštligės epochos miestai- muziejai.
Gautengas yra tankiausiai apgyvendinta ir mažiausia savo teritorija provincija. Čia įsikūręs Johanesburgas – milžiniškas metropolis, finansinis, pramoninis ir transporto centras. Čia randasi viena iš trijų šalies sostinių – Pretorija.
Šiaurinis Kapas – didžiausia pagal užimą plotą ir tuo pačiu rečiausiai apgyvendinta šalies provincija. Čia yra Kimberli „deimantų sostinė“, Kalahari dykuma, Augrabio kriokliai, Oranžinė upė, čia jūs galite pamatyti kasmetinį stebuklą — Namaqualand slėnio žydėjimą.
Mpumalanga – provincija garsėja savo vaizdingais kalvotais kraštovaizdžiais ir garsiausiu nacionaliniu draustiniu – Krugerio Parku.
Šiaurės-Vakarai – čia, apsuptas tradicinių bušų, stovi garsusis saulės miestas, kuris siūlo visų rūšių vandens pramogas, stambiausias Afrikoje kazino ir pramogų kompleksas, taip pat Pilangsbergo nacionalinis parkas.
Limpopo (anksčiau Šiaurės provincija) – turtinga istorinėmis vietomis, laukinės gamtos draustiniais, medžioklės plotais, kultūros paveldu, sveikatingumo kurortais ir plačiomis Afrikos lygumomis.
Apsipirkimas ir parduotuvės
Daugumoje parduotuvės dirba nuo pirmadienio iki penktadienio nuo 9.00 iki 17.00 val., šeštadieniais – nuo 8.30 iki 15.00 val. Kai kurios parduotuvės dirba ir sekmadieniais nuo 9.00 iki 13.00 val. Stambūs prekybos tinklai nustato sau ilgesnę darbo trukmę.
Dideliuose PAR miestuose galima susipirkti praktiškai visko, ko norisi: nuo kailinių iki rankinių iš krokodilo arba strausų odos, rankų darbo kilimų arba autorinius juvelyrinius gaminius. Indiškas turgus specializuojasi į rytietiškus papuošalus, šilkinius drabužius ir specijas. Deimantus geriausia pirkti Johanesburge ir Keiptaune. Juodų meistrų gaminiai suvežami iš viso žemyno į Keiptauno ir Johanesburgo „sendaikčių”- blusų turgų. Perkant masinės gamybos suvenyrus, būtina patikrinti jų kokybę.
Nacionalinės šventės
Sausio 1 d. – Naujieji metai.
Kovo 21 d. – Žmonių teisių diena.
Penktadienis prieš Velykų sekmadienį – Gerasis penktadienis.
Diena po Velykų sekmadienio – Velykų pirmadienis.
Balandžio 27 d. – Laisvės diena.
Gegužės 1 d. – Tarptautinė darbo diena.
Birželio 16 d. – Jaunimo diena.
Rugpjūčio 9 d. – Nacionalinė moterų diena.
Rugsėjo 24 d. – Paveldo diena.
Gruodžio 16 d. – Susitaikymo diena.
Gruodžio 25 d. – Kalėdos.
Gruodžio 26 d. – Geros valios diena.
Virtuvė ir restoranai
Restoranai PAR yra labai geri – ir kalbant apie aptarnavimą ir, ypač, jos virtuvės įvairoves. Verta išbandyti mėsos asorti „Karu lamb”, džiovintos jautienos gabaliukais, žuvies, paukštienos arba kiaulienos puodeliuose su daržovėmis ir ryžiais „birijani”, o desertui — aštrių sausainių su «samuso» mėsa.
Šalyje išvystyta vyno industrija – vynas iš Stelenbošo, Parlio, Franšuko, Konstanši ir kitų regionų užsitarnavo populiarumą. Įdomūs savotiški gėrimai iš vaisių sulčių. Žinomiausios alaus rūšys „Ochlssons“, „Hansa“, „Vindhuk“, „Hanters“.
Geriamas vynuogių vynas, marulos vaisių likeris („Cape Velvet“, „Amarula“). Pagal dydį PAR yra aštuntoji pasaulyje vyno gamintoja. Vynas čia žymimas labiau pagal vynuogių veislę nei kilmę. Geriausiais vyno regionais laikomi Stellenbosch, Paarl, Constancia ir Walker Bay. Įvairiausios vyno rūšys eksportuojamos į visą pasaulį.
PAR virtuvėje vyrauja Europos, Azijos ir Afrikos virtuvių valgiai. Jaučiama malajų, italų, graikų, portugalų, olandų, prancūzų, anglų virtuvių įtaka.
Nacionaliniai patiekalai – afrikietiškas kebabas (Sosaties), mėsos, pomidorų ir daržovių troškinys (Bredies), raugintas pienas (Amasi), mėsos, ryžių ir daržovių troškinys (Potjiekos), kukurūzų, grūdų salyklo, mielių ir vandens namų gamybos alus (Umqombothi), moliūgų košė (Isidudu), paskaninama agurkais ir kepenimis ir valgoma su raugintu pienu.
Pramogos, ekskursijos ir lankytinos vietos PAR
Įdomiausios Vakarų Kapo provincijos vietos – Keiptaunas, Kapo pusiasalis su legendiniu Gerosios Vilties kyšuliu, Stalo kalnas, „vyno rajonai“ ir Garden – Rut. Iš ten labai patogu keliauti po vandenyną ir stebėti jūros pakrantės vandenų gyventojus.
Rytų Kapas dar nelabai žinomas turistams. Čia įkurta daugybė nacionalinių parkų: Tsitsikama, Neičes-Velli, Donkin, Mkambati, „Zebrų kalnas“ ir nacionalinis dramblių parkas „Addo“. Vietinis turizmo centras, Port-Elizabet miestas, garsus savo šiltais smėlio paplūdimiais.
Laisvoji valstybė įsikūrusi centrinėje šalies dalyje, toli nuo vandenyno pakrantės. Taba-Npi miestas yra žinomas savo draustiniu Maria Moroka. Klokoan ir Ficksburg pritraukia turistus vyšnių sodų gausa ir unikaliais senovės bušmenų genties atvaizdais, iškaltais uolose. Ten teka Vaal šalies srautinga upė, kurioje malonu praleisti laiką plaustų, baidarių ir vandens slidžių mėgėjams.
Gautengo provincija yra tankiausiai apgyvendinta ir, tuo pačiu metu, turinti mažiausią teritoriją. Iš tikrųjų tai yra vieningas milžiniškas metropolis, kuri apima Pietų Afrikos finansų, pramonės ir transporto centrą, Johannesburgą. Gautenge yra vienas iš vertingiausių UNESCO pasaulio paveldo objektų — klinčių urvų „Žmonijos lopšys” kompleksas, kur buvo rasti žmogaus griaučiai, kuris gyveno daugiau nei prieš 2 mlj. metų.
Kvazulu-Natalis – tai beribiai Indijos vandenyno smėlio paplūdimiai su žaliomis Zululendo kalvomis, didingais Drakono kalnais ir daugybe cukranendrių plantacijų. Ten randasi zulusų karalystė, Durbano miestas bei reliktinis Santa Lucia ežeras, kuris įtrauktas į UNESCO pasaulinio paveldo sąrašą.
Mpumalanga – vienas iš Pietų Afrikos perlų. Daug kalnų ir kalvų, apaugusių miškais, kalnų upės ir kriokliai, kanjonai ir garsus Krugerio nacionalinis parkas padarė provinciją labai populiaria aktyviems turistams.
Apaugusioje vešliais atogrąžų miškais Limpopo provincijoje randasi pagrindiniai Pietų Afrikos draustiniai ir medžioklės plotai.
Šiaurės – Vakarų provincija garsėja savo gražia gamtos aplinka aktyviam poilsiui ir turtingu laukinių gyvūnų pasauliu, taip pat daugybe urvų, tyriausiais ežerais ir upeliais. Šis regionas yra pagrindinis deimantų, aukso ir platinos tiekėjas šalyje. Čia randasi vienas iš geriausių kurortų ir pramoginių pasaulio centrų, San City.
Šiaurės Kapas: Kimberli miestas, kuris laikomas „pasauline deimantų sostine”, Kalahari dykuma, Augrabio kriokliai, Oranžinė upė.