Kazachstano Respublika – valstybė Vidurinėje Azijoje. Ribojasi su Rusija, Kinija, Kirgizstanu, Uzbekistanu, Turkmėnistanu bei Kaspijos jūra.
Sostinė – Astana.
Valiuta – Tengė (KZT) = 100 tynų.
Šalis turi dvi oficialias kalbas: kazachų ir rusų.
Didžiausi miestai: Almata, Karaganda, Šimkentas, Semėjus, Pavlodaras, Oskemenas.
Šalies aprašymas
Kazachstanas yra pačiame Eurazijos viduryje ir tęsiasi nuo Volgos lygumos vakaruose iki Altajaus rytuose, nuo Vakarų Sibiro lygumos šiaurėje iki Tian Šanio pietuose. Tai yra didžiausia pasaulyje valstybė, kuri neturi priėjimo prie atviros jūros. Pagal dydį šalis yra devinta pasaulyje. Ji yra didžiausia pasaulyje valstybė, kurios krantų neskalauja atviros jūros. Ji turi priėjimą tik prie Aralo jūros.
Kaip pasaulietiška šalis, Kazachstanas taip pat turi daugybę kultūrinių pastatų, kuriuose organizuojami viso Pasaulio kultūriniai renginiai.
Šalyje yra aukštų apsnigtų kalnų ir stepių, centrinėje šalies dalyje neaprėpiamos stepių platumos virsta pusdykume ir dykuma pietvakariuose! Medžiai žaliuoja tik artėjant Tian Šanio kalnų link ir kai kur stepėse.
Astana nuo 1997 m. yra Kazachstano sostinė. Miestas yra išsidėstęs šalies šiaurinėje dalyje prie Išimo upės. Astana miestas buvo įkurtas kaip tvirtovė Akmolinskas 1824 m.
Didžiausias Kazachstano miestas – Almata. Jis įsikūręs pietryčiuose prie Didžiosios Almatinkos ir Mažosios Almatinkos upių. Miesto istorija prasidėjo 1854 m., kai rusai čia įkūrė Zailijskojės tvirtovę.
Dauguma Kazachstano gyventojų yra kazachai. Šalyje daug gyvena rusų, taip pat ukrainiečių, uzbekų, vokiečių, totorių.
Taip pat netoli Almatos kitame slėnyje kalnų lėkštėje tyvuliuoja įstabus didysis Almatos ežeras. Į jį suteka kalnų upių vanduo, kuris vėliau tiekiamas miestui. Kitoje ežero pusėje – jau Kirgizija.
Tankiausias upių tinklas yra Kazachstano šiaurėje, kur prasideda Arkties vandenyno baseino upės – Irtyšius, Tobolas, Išimas. Likusioje šalies dalyje upių tinklas retas, daug upių sausrų metu išdžiūsta, per liūtis keičia vagą, neturi žiočių. Vakarinė Kazachstano pusė priklauso Kaspijos baseinui (Uralas, Emba), pietinė – Aralo baseinui (Syrdarja). Daug kitų upių įteka į seklias druskingas įdubas (nenuotakus baseinas) ar pranyksta dykynėse (Ču, Ilis, Sarysu, Turgajus ir kt.). Kazachstano teritorijoje gausu ežerų. Dauguma jų yra druskingi, laikinai išdžiūstantys, senvagiai. Vakaruose telkšo didžiausias pasaulio ežeras – Kaspijos jūra. Taip pat kiti dideli ežerai: Aralo jūra, Balchašas, Alakolis, Tengizas, Zaisanas ir kt. Drėkinimo reikmėms sudaryta nemažai tvenkinių (Buchtarmos, Šardaros, Kapšagajaus ir kt.) bei drėkinimo kanalų (Irtyšiaus-Karagandos). Kalnuose plyti daugiau kaip 2 700 ledynų.
Būdingi dirvožemiai yra juodžemiai, kaštonžemiai, pilkžemiai, rudžemiai. Didžiąją dalį šalies ploto užima bekraščiai pievų plotai – Kazachstano stepė, kurią sudaro ašuočių, kiečių bei miglinių augalai. Ji kaitaliojasi su miškastepėmis (šiaurėje), pusdykumėmis, o viduryje ir pietuose pereina į dykumas (Betpak Dala, Mujunkumas, Aralo Karakumai). Kalnų šlaituose plyti kalnų stepės, spygliuočių miškai (ypač Šrenko eglių), kalnų pievos. Kalnuose įsteigti draustiniai (Almatos, Aksu-Džabagli, Baraskelmeso ir kt.), nacionaliniai parkai, o stepių plotai Saryarka paskelbti pasaulio paveldo objektu.
Klimatas
Kazachstano klimatas ryškiai žemyninis, kontrastingas. Šalis patenka į keletą klimato zonų: šaltų žiemų, vidutinių platumų, pusdykumių ir dykumų. Sausio mėnesio vidutinė temperatūra svyruoja nuo -18 °C šiaurėje iki -3 °C pietuose, liepą būna apie +19 °C šiaurėje ir +28–30 °C pietuose. Šiaurėje per metus iškrenta iki 300 mm kritulių, centrinėse srityse, dykumose – mažiau 100 mm, kalnų šlaituose – iki 1600 mm.
Lankytinos vietos
Viena iš pirmų Astanos įdomybių, patraukianti kiekvieno svečio žvilgsnį – Bayterekas. O pamatyti jį galite centrinėje miesto dalyje. Šis milžiniško dydžio bokštas, vietinių dar pravardžiuojamas Čiupa Čiups, yra sostinės perkėlimo į Astaną simbolis. Jis taip pat vaizduoja kazachų liaudies pasakos motyvą, pasak kurios mistinis paukštis Samruk aukštai medyje padėjo auksinį kiaušinį, kuriame buvo žmonijos laimės paslaptys. Medis buvęs toks aukštas, kad žmonėms kiaušinis tikrai buvo nepasiekiamas. Lankytojai bokšte liftu užkeliami į aukso rutulį. Nuo Baytereko apvalios lyg obuolys apžvalgos aikštelės, įrengtos bokšte, 100 metrų aukštyje, atsiveria puiki miesto panorama. Aikštelės pagrindinė atrakcija – bronzos luite atlietas pirmojo Kazachstano Respublikos prezidento Nursultano Nazarbajevo rankos įspaudas. Ant jo galite drąsiai uždėti savo ranką ir sugalvoti norą. Sakoma, kad jis būtinai išsipildys. Šį nuostabų statinį suprojektavo britų architektas – seras Norman Foster.
Astanos Taikos piramidė suskirstyta į didelius skyrius, kurie atstovauja šešias pagrindines Pasaulio religijas, bei mažesnes erdves, skirtas kitiems tikėjimams. Nors piramidė iš išorės atrodo neįtikėtinai, tačiau kvapą dar labiau užgniaužia apsilankius jos viduje. Stiklinis piramidės viršus iš vidaus atrodo tiesiog nuostabiai, o atidžiau pažvelgus į jį, nesunkiai galite pamatyti dar vieną Astanos taikos simbolį – baltą balandį. Piramidėje yra įsikūręs JT Saugumo Tarybos kabinetas keistu pavadinimu „Civilizacijos universitetas“.
Vidury bulvaro stovi didingą arką suformuojantys naftininkų rūmai, apsupti gal kelių hektarų ploto fontanų, krentančių kaskadomis į abi puses. O baigiasi bulvaras vėlgi to paties Normano Forsterio pastatyta milžiniška plieno ir stiklo stilizuota jurta Khan Shatyr (skraidanti lėkštė) – labai didelis ir įdomus prekybos centras. Vidury statinio įrengtas atrakcionas, viršutiniame aukšte – akvaparkas ir sporto klubas, jūros bangų baseinas su natūraliu smėliu ir pirtimis. Yra visokių atrakcionų, o aplink visą statinį galima apvažiuoti traukinuku, kuris įrengtas pačiam viršuj.
Pagrindinė sostinės mečetė – Nur-Astana. Ji yra 40 metrų aukščio. Šis skaičius simbolizuoja pranašo Mohamedo amžių, kai jam pasirodė pirmasis apsireiškimas. Milžiniški Nur-Astana minaretai siekia 63 metrų aukštį, nes toks buvo pranašo amžius, kai jis mirė. Mečetės maldos salė talpina net penkis tūkstančius lankytojų. Kiti du tūkstančiai gali užpildyti aikštę už jos ribų.
Be galo impozantiška struktūra Astanoje yra Prezidento kultūros centras. Iš viršaus jis atrodo lyg didelis ratas arba žvaigždė, iš kurios į visas keturias Pasaulio puses sklinda keturi spinduliai. Šis modernus pastatas atspindi senas turkiškas tradicijas, todėl jo viršuje dominuoja mėlynas kupolas. Prezidento kultūros centre veikia muziejus, kuriame eksponuojamos senovinės Kazachstano relikvijos, bei gausi senovinių radinių kolekcija.
Duman centras – tai pramogų kompleksas. Svarbiausia jo dalis – didelis akvariumas, t.y. vienintelis akvariumas pasaulyje, padarytas už 3000 km nuo atviros jūros. Akvariumas aprašytas išties įspūdingai: jame sutalpinta 3 mlj. litrų vandens ir 120 tonų specialios jūros druskos. Gyvena daugiau nei 2000 jūros gyvūnų iš skirtingų pasaulio kraštų. Unikali sistema atstoja akvariumo plaučius ir širdį – t.y. 11 km vamzdžių, 34 pompų ir 6 didelių smėlio filtrų (vieno talpa 200 000 litrų). Vandens valymo sistema užtikrina reikiamą cheminių medžiagų sudėtį ir vandens švarumą. Okenariume yra daugybė mažų akvariumų ir vienas didelis, po kuriuo eina 70 m ilgio tunelis. Tunelį dengia 7cm storio stiklas. Akvariume būna ryklių maitinimo ir undinėlės pasirodymai.
Almatoje gausu įspūdingų parkų. Vienas pagrindinių – tai centrinis Almatos parkas, kurį pamils ir vaikai, ir suaugę. Šiame miesto kampelyje gausu įvairių atrakcionų vaikams, kur jie galės smagiai praleisti laiką, kol suaugusiejį gėrėsis supančia gamta, čia esančiais gėlių sodais. Parke taip pat yra įsikūręs zoologijos sodas. Į parką patekti galima visą parą.
Vienas įspūdingiausių lankytinų objektų Almatos mieste – Cerkvė, kuri pastatyta XX amžiuje po žemės drebėjimo, sukrėtusio šalį. Įdomu tai, jog ji buvo pastatyta pilnai iš medžio ir po to aptraukta gipsu. Įspūdingas ne tik cerkvės eksterjeras, bet ir interjeras, todėl reikėtų visiems apsilankyti viduje. Aplink cerkvę nusidriekę nuostabūs gėlių sodai taip pat traukte traukia akį.
Turizmas
Riedulių slėnis – viena įspūdingiausių vietų Mangistau pusiasalyje. Jau daugiau kaip 250 metų mokslininkai suka galvas, iš kur ir kaip čia atsirado štai tokie gluminančios išvaizdos akmeniniai rutuliai.
Įsikūręs unikaliame pastate, nacionalinis muzikinių instrumentų muziejus stebina savo eksponatų įvairove. Čia galima susipažinti su autentiškų kazachų instrumentų gausybe. Muziejuje taip pat galima pasimokyti groti vienu ar kitu instrumentu, o vaikai netgi gali sudalyvauti muzikiniame pasirodyme.
Užilės Alatau yra populiarus turistinis Kazachstano objektas, čia yra slidinėjimo kurortų (Medeo), saugomų teritorijų (Almatos draustinis, Ilio-Alatau nacionalinis parkas). Šiaurinėje papėdėje įsikūręs Almatos didmiestis.
Geriausias Almatoje – Koktobe kalnas. Jo viršuje stovi Almatos televizijos bokštas. Į kalną taip pat kelia keltuvai, nors galima vykti ir miesto autobusu. Jau parko teritorijoje galima sėsti į parko autobusiuką arba toliau kopti pėsčiomis. Viršuje yra nedidukas zoologijos sodas, atrakcionų parkas, suvenyrų prekystaliai. Tačiau viską nustelbia vaizdas nuo kalno į miestą. Ypač vakare, jau temstant.
Žiemos sporto mėgėjams Almata – tobulas miestas. Vos už 20 km galima pasiekti Medeo ledo čiuožyklą po atviru dangumi ir čiuožti pačiūžomis. O dar kiek aukščiau – ir svarbų slidinėjimo kurortą, pavadinimu Chimbulakas. Ten yra slidinėjimo trasos ir daug kitų atrakcijų, tenkinančių ir vaikų bei suaugusiųjų poreikius. Slidinėjimo sezonas čia tęsiasi nuo lapkričio iki balandžio mėnesio.
Almatija – pusantro milijono gyventojų turintis miestas su tarptautiniu oro uostu, į kurį skraido lėktuvai iš didžiausių Europos miestų. Tai miestas, apsuptas nepakartojamų kalvų viršūnių, kurios tikrai nenusileidžia Prancūzijos Alpėms. Daugelis šių kalnų stiebiasi į 4000 metrų aukštį, dėl to nuo gruodžio iki pat balandžio čia puikios sąlygos slidinėti.
Saugumas
Čia itin aukšto lygio saugumas ir nusikalstamumo beveik nėra.
Virtuvė
Kazachų virtuvės pagrindą sudaro mėsa ir pieno produktai. Kaip visoje Vidurinėje Azijoje, Kazachstane mėgstamiausia aviena, mažiau vertinama jautiena, ožkiena, paukštiena, žvėriena. Iš arklienos gaminamos sūriai rūkytos dešros. Mėsa ruošiama įvairiausiais būdais – džiovinama, sūdoma, rūkoma.
Be mėsos patiekalų, kazachų virtuvė garsėja miltiniais ir pieniškais valgiais: rūgščios tešlos gabaliukai, virti lajuje (Baursaki), ir įvairūs rūgščios ir nerūgščios (prėskos) tešlos paplotėliai. Neretai valgomi pakepinti grūdai, užgeriant arbata arba pienu.
Nacionaliniai kazachų patiekalai – avienos vyniotinis su daržovių garnyru, avienos ir ryžių plovas, kepenų apkepas, troškinti ėriuko strėnų gabalėliai su daržovėmis (pomidorais, agurkais), žalumynais ir birių ryžių garnyru, lakštiniai, grietinės, kvietinių miltų ir medaus saldus valgis, pyragas su mėsos įdaru, paplotėliai su riebios jautienos įdaru, kepti tešlos papločiai iš kefyro, cukraus pudros, druskos, geriamosios sodos ir augalinio aliejaus, sorų kruopos, slėgtuvu sutrintos su sviestu, cukrumi ir grietine, įvairaus dydžio virtiniai su varške arba mėsa (mantai).
Kavinės ir restoranai visada siūlo gausų šašlykų meniu, koldūnus ir mantus (dideli koldūnai, virti garuose). Labai mėgstami daržovių troškiniai ir sriubos. Nacionalinis kazachų patiekalas – bišparmakas valgomas rankomis. Šio patiekalo pagrindą sudaro virtos miltinės tešlos padas, bulvės, arkliena ir svogūnų padažas. Kazachai viską valgo su majonezu.
Kazachijoje geriama stipri arbata, kuri paskaninama pienu arba grietinėle, rauginto kumelės pieno gėrimas (Kumysas), kupranugarių pieno gėrimas (Šubat) ir airanas.
Etiketas
Kaip ir kiekviena tauta, kazachai turi daugybę valgymo ir svečių vaišinimo papročių. Nepriimta į svečius atvykti laiku, privaloma bent valandą pavėluoti. Svečių priėmimas turi net keletą ritualų: arbatos gėrimas, šeimos nuotraukų žiūrėjimas, ėjimas kartu pasivaikščioti, vėl arbatos gėrimas ir valgymas. Nepagarbu palikti neišgertą stiklą ar maisto lėkštėje. O kai šeimininkai pripila sklidiną arbatos puodelį – tai jau ženklas ruoštis namo.
Patarimai keliautojui
Prieš vykstant pravartu pasidomėti skiepais, yra tikimybė užsikrėsti hepatitu, vidurių šiltine.
Pasirūpinti vizomis, o nuvykus pasidomėti visais migracijos policijos formalumais, gali tekti prisiregistruoti. Jei to reikalaujama, o jūs neprisiregistravote, išvykstant iš šalies, gali tekti mokėti baudą.
Iš Kazachstano draudžiama išvežti filmuotą medžiagą. Rekomenduotina gerti ir maistui vartoti tik virintą vandenį. Perkant vandenį parduotuvėje, pravartu atidžiai apžiūrėti, ar butelis sandariai uždarytas.
Pamačius policijos pareigūnus vietiniai pataria kalbėti tik rusiškai ar išvis nepraverti burnos. Policininkai visada gali paprašyti parodyti dokumentus ar piniginę.
Keliaujant po Kazachstaną traukiniais ir autobusais visada reikia saugoti daiktus.
Autostopininkai Kazachstane liks nesuprasti, nes kiekvienas vairuotojas ten paprašo sumokėti už kelionę tiek, kiek kainuotų autobuso bilietas.
Taksi paslaugų specifika kiekviename mieste vis kitokia. Karagandoje taksi galima išsikviesti telefonu. Almatoje pakėlus ranką sustos bet kuri mašina, tik dėl kainos geriausia pasiderėti. Iš užsieniečių taksi vairuotojai visada mėgsta paprašyti beveik dvigubai.