Kambodža

Rasti ir nusipirkti lėktuvo bilietą



Bendra informacija

Kambodžos Karalystė (Kambodža) – valstybė pietryčių Azijoje, prie Tailando įlankos. Ribojasi su Tailandu šiaurės vakaruose, Laosu šiaurėje bei Vietnamu rytuose.

Viena iš įdomiausių Indokinijos šalių – Kambodžos Karalystės – su kiekvienais metais tampa vis labiau patraukli tikrų kelionių, prisotintų nepamirštamais įspūdžiais ir ypatingais nuotykiais, mėgėjams. Kažkada buvusi uždara šalis atidengia savas paslaptis.

Azijos mėgėjų čia laukia neįprasti budistų paminklai, nepereinami tropikų miškai, savanos su reta augmenija, nušiūrusios medinės lūšnelės, stebuklingai išsilaikiusios po neturtingų valstiečių genocido. Kambodža yra senovinės civilizacijos šalis, kuri tarsi dygsta per žalių medžių tankūmynus ir nebyliai žvelgia į mūsų amžininkus Budos akmeninių statulų akimis.

Daugelį metų dėl ilgalaikės vidinės kovos Kambodža buvo uždara turistams. Tik 1990 m.pradžioje šalyje pasirodė pirmieji svetimšaliai turistai. Juos viliojo senovės sostinės Angkor mįslės ir grožybės. Padėtį šalyje ir šiandien, vargu, ar galima vadinti visiškai ramia. Bet vis tiek per metus Kambodžą aplanko keli šimtai tūkstančių keliautojų. Jų skaičius pastoviai didėja. Kelionė į Kambodžą gera kaip priedas prie kelionės į Tailandą, išsamesniam siamo istorijos ir Pietryčių Azijos dalies tradicijų tyrinėjimui.

Turistams rekomenduojama nešioti lengvus rūbus – kelnes (bet ne šortus ir mini sijonėlius) ir marškinius su ilgomis rankovėmis, ypatingai lankantis religiniuose objektuose.

Lankantis šalyje reikia atsiminti, kad pas khmerus nepriimta rodyti savo pyktį (tai reiškia „netekti veido“), liesti svetimas galvas (ypač tai liečia vaikus), rodyti pirštu, duoti ir priimti ką nors dviem rankom (tai galima daryti tik „švaria“ dešine ranka), užsikrauti kojas ant stalo arba demonstruoti pašnekovui savo pėdas (kojos pastoviai liečiasi su žeme ir skaitomos ‚purvinomis“) ir iškelti į viršų didijį rankos pirštą.

Kambodžos klimatas

Klimatas subekvatorinis, musoninis. Vidutinė temperatūra metų bėgyje svyruoja tarp 21 ir 35 °C. Liūčių laikotarpis trunka nuo gegužės iki spalio, daugiausia kritulių iškrenta rugsėjo ir spalio mėnesiais. Vasaros musono metu dažnai kyla smarkūs potvyniai. Per metus vidutiniškai iškrenta 750–1500 mm kritulių, kalnuose – iki 2000 mm. Sausasis laikotarpis trunka 4-5 mėnesius. Karščiausias mėnuo – balandis (350C), šalčiausias – sausis (250C).

Kada geriau vykti

Geriausias laikas keliauti – nuo rugsėjo iki kovo mėnesio.

Oficialus pavadinimas

Kambodžos Karalystė.

Sostinė

Pnompenio miestas. Gyvena 900 tūkstančių žmonių.

Geografija

Kambodža įsikūrusi Indokinijos pusiasalyje, Siamo įlankos pakrantėje (kranto linija – 443 km). Didžiąją šalies dalį (~75 %) užima derlingos lygumos, tik pietvakariuose iškilę Kardamono kalnai (juose yra aukščiausia šalies vieta Pnom Ouralis – 1813 m), toliau į pietus esantis Damrėjaus kalnų masyvas bei šiaurės vakaruose Tailando siena besidriekiantys Dangreko kalnai.

Svarbiausia Kambodžos upė – Mekongas. Ji šalies teritorijoje turi daug intakų: Kongas, Sanas, Sepokas, Sapas ir kt. Mekongo baseinui taip pat priklauso šalyje telkšantis didžiausias Pietryčių Azijos ežeras – Tonlesapas. Jo plotas smarkiai kinta priklausomai nuo metų laiko.

Kambodžos lygumos daugiausia sukultūrintos – paverstos ryžių laukais. Kitur plyti savanos, jūros pakrantėje – mangrovės. Kalnus dengia drėgnieji tropiniai miškai.

Gyventojai

Kambodžoje gyvena apie 16,6mlj. gyventojų. Pagrindinės etninės grupės – khmerai (apie 90%), vietnamiečiai (apie 5%), kiniečiai (apie 1%) ir kt.

Išskirtinis Kambodžos bruožas – beveik pusė visų gyventojų jaunesni nei 17 metų.

Pagrindinė religija – budizmas, tačiau jis turi savo ypatumus, didžioji dauguma vienuolių buvo sunaikinti „raudonaisiais khmerais“.

Kalba

Oficiali kalba yra khmerų, kuria kalba maždaug 95 % gyventojų.[1] Kai kurie senesni gyventojai vis dar moka prancūzų kalbą, kuri anksčiau buvo Indokinijos pusiasalio valdžios kalba. Taip pat prancūzų kalba yra naudojama kai kuriose mokyklose ir universitetuose, kurie yra finansuojami Prancūzijos valdžios. Kambodžoje taip pat yra išsivystęs prancūzų kalbos dialektas, kuris kaip kolonijinės šalies praeities palikimas kartais yra naudojamas valdžioje. Vis dėlto, pastaraisiais dešimtmečiais daug jaunesnių Kambodžos gyventojų mokosi anglų, o ne prancūzų kalbą. Didžiuosiuose miestuose ir turistų centruose anglų kalba yra plačiai naudojama ir mokoma mokyklose, nes dauguma turistų yra iš angliškai kalbančių valstybių. Bet net ir atokiose kaimo vietovėse daugelis jaunų žmonių bent truputį kalba angliškai.

Valiuta

Rielis. Išleisti 50, 100, 200, 500, 1000, 2000, 5000, 10000, 50000 ir 100000 rielių vertės banknotai.

Apsipirkimas

Pirkiniams ir suvenyrams čia galima rasti daug įdomių antikvarinių daiktų: gaminių iš sidabro ir keramikos, opiumo rūkymo priemonių, senovines Budos statulėles arba šilkinių audinių.

Nacionalinės šventės

Sausio 1 d. – Naujieji metasi.
Sausio 7 d. – Pergalės preiš genocido režimą diena.
Kovo 8 d. – Tarptautinė moters diena.
Vasaris-balandžio vidurys – Naujieji metai pagal Kambodžos kalendorių.
Gegužės 1 d. – Darbo diena.
Gegužės vidurys – Budos gimimo diena.
Birželio 1 d. – Vaikų diena.
Birželio 18 d. – Karalienės gimimo diena.
Rugsėjo 24 d. – Konstitucijos diena.
Spalio pradžia – Protėvių diena.
Spalio 23 d. – Paryžiaus taikos susitarimų diena.
Spalio 30 d. – lapkričio 1 d. – Karaliaus gimimo diena.
Lapkričio 9 d. – Nepriklausomybės diena.
Gruodžio 10 d. – Žmogaus teisių diena.

Kambodžos virtuvė

Vietinės virtuvės pagrindas – ryžiai, žuvis ir mėsa, žaluma ir daržovės, o šalies pietuose – jūros gėrybės. Iš šių komponetų gaminami įvairiausi patiekalai, ypač daug sriubų.

Vietinės sriubos yra labai panašios į tajų, tačiau ne tokios aštrios. Antrajam patiekalui dažnai patiekiami ryžiniai makaronai kokosų padaže ir jautiena su žalia čili. Populiarūs keptos upinės žuvys salotų ar špinatų lapuose, aplietos pikantišku padažu.

Firminiai bealkoholiniai khmerų gėrimai – „samrong“ (to paties pavadinimo medžio sėklų trauktinė), cukrinių nendrių sultys, palmių medžio sultys „tektnot“ arba kokoso pienas. Vietinis alus nors ir neįprasto skonio, bet nebrangus ir gan kokybiškas.

Vietos gurmanai taip pat mėgsta užkasti vorais, varlėmis, gyvatėmis, vėžliais ir sultingais žvirbliukais.

Pramogos, ekskursijos ir lankytinos vietos Kambodžoje

Siemreabas (Siem Reab) – miestas Kambodžoje, provincijos centras. 122,7 tūkst. gyventojų (2000 m.). Tai didelė gyvenviečių, išsidėsčiusių prie Siemreabo upės, sankaupa. Tarptautinis oro uostas. Mieste vyrauja senieji kinų ir prancūzų architektūros stiliai, klesti amatai, išvystyta šilko, žvejybos (į pietus nuo miesto telkšo didelis Tonlésap ežeras), ryžių pramonė.

Siemreabas – turistų traukos centras: jame gausu viešbučių, restoranų, šokių klubų. 6 km į šiaurę nuo miesto yra UNESCO pasaulinio kultūros paveldo objektas, pagrindinė Kambodžos turizmo vieta – Ankoras. Miesto pavadinimas reiškia „Siamo pralaimėjimo vieta“ – šitaip jis pavadintas, įamžinant humerų pergalę XVII amžiuje prieš tajų armiją (Ajutajos karalių). Ankoro liekanos užima maždaug 200 kvadratinių kilometrų plotą, čia išsisaugojo apie šimtą rūmų ir bažnyčių.

Pnompenis – miestas pietinėje Kambodžoje prie Mekongo ir Tonlesapo upių santakos; šalies sostinė ir didžiausias miestas. Pnompenis buvo smarkiai sugriautas XX a. 8-ajame dešimtmetyje pilietinio karo metu, tačiau 9-ajame dešimtmetyje buvo atstatytas.

Tai vienas pagrindinių verslo centrų Mekongo slėnyje, gana gerai išvystyta transporto infrastruktūra (oro, geležinkelių, automagistralių). Didelis uostas, susisiekia su Pietų Kinijos jūra per Mekongo deltą Vietname. Pramonė: tekstilė, maisto apdirbimas, gėrimai. Miesto architektūra turi daug kolonijinės Prancūzijos bruožų, daug kultūros ir švietimo įstaigų. Budistų institutas – muziejus turi daug khmerų civilizacijos eksponatų, Pnompenio nacionaliniame muziejuje yra eskponatai pradedant nuo VI a.

Pnompenio universitetas įkurtas 1960 m., budistų universitetas 1954 m., dailės menų universitetas 1965 m., žemės ūkio universitetas 1965 m. Yra buvusių Kambodžos valdovų rūmų, budistų šventyklų.

Sianukvilis – miestas pietvakarių Kambodžoje prie Tailando įlankos, 185 km į pietvakarius nuo Pnompenio. Jūrų uostas, netoli miesto yra tarptautinis oro uostas. Tekstilės pramonė. Išvystytas turizmas, dideli paplūdimiai. 18 km į rytus randasi nacionalinis parkas Ream.

Vakarų Kambodžoje pagrindinė vertybė – didžiausias šalyje Tonlesap ežeras („Didysis ežeras“).