JAV

Rasti ir nusipirkti lėktuvo bilietą


Bendra informacija

Jungtinės Amerikos Valstijos (sutrumpintai JAV arba Jungtinės Valstijos) – valstybė Šiaurės Amerikoje. JAV yra federacinė respublika, sudaryta iš penkiasdešimties valstijų ir federalinės apygardos. JAV taip pat priklauso keletas teritorijų bei užjūrio autonomijų, esančių Karibų jūros regione ir Ramiajame vandenyne. Valstybės teritorija daugiausia išsidėsčiusi centrinėje Šiaurės Amerikos dalyje, kur yra 48 valstijos bei sostinė Vašingtonas (federalinėje Kolumbijos apygardoje). Aliaskos valstija yra šiaurės vakarinėje Šiaurės Amerikos dalyje, o Havajai – salynas Ramiajame vandenyne. Didžiausias miestas – Niujorkas. JAV šiaurėje ribojasi su Kanada, pietuose – su Meksika.

Kaip prasidėjo JAV istorija? Tolimais 1492 m. Genujos keliautojas Kristupas Kolumbas, pasirašęs kontraktą su Ispanijos karūna, pasiekė keletą Karibų jūros salų ir pirmą kartą kontaktavo su vietiniais gyventojais. Keliautojas nukrito ant kelių, tada pabučiavo žemę ir atidarė karališkąjį standartą. Taip buvo atrasta šalis, vėliau pavadinta Amerika garsiojo jūreivio Amerigo Vespucci garbei, kuris studijavo Naująjį pasaulį.

1513 m. balandžio 2 d. Ispanijos konkistadoras Chuanas Ponse de Leonas priplaukė pusiasalį, kurį pavadino Florida. XVI a. viduryje šiame pusiasalyje pasirodė pirmoji nuolatinė Europos kolonija, o po to buvo įkurtas Šv. Augustinas. Tai taip pat tapo svarbiu įvykiu JAV istorijoje. Ateityje vyko ir kitos ekspedicijos. Iki to laiko, kai Prancūzija ir Didžioji Britanija pradėjo kolonizuoti Ameriką, ispanai tuo pat metu jau apsigyveno Floridoje, taip pat įsikūrė šalies pietvakariuose. XVI amžiuje buvo surinkta informacija apie naujas žemes, o svarbūs dokumentiniai įrodymai buvo išversti į įvairias Europos kalbas. Neabejotinai visa tai yra labai įdomu, studijuojant JAV istoriją.

Amerika – šalis, į kurią telpa visas pasaulis. Skalaujama dviejų vandenynų, maitinama tūkstančių kultūrų mišraine, pasisveikinanti bedugniais kavos puodeliais ir suteikianti daugiau galimybių įvairiausio plauko keliautojams negu kokia kita pasaulio valstybė. Kaktusais papuoštos dykumos, aukšti aštriabriauniai ir žaliuojantys smaragdiniais ežerais išdabinti kalnai, miestai vaiduokliai stepėse ir gyvybingu ritmu pulsuojantys miestai-milžinai, kuriuose kalbama visomis pasaulio kalbomis ir valgomi visų pasaulių kraštų patiekalai. Šalis, į kurią telpa tropikai, dykumos, snieguotos erdvės už poliarinio rato, žaliuojančios vidutinių platumų pievos ir vienu metu galima mėgautis visais keturiais metų laikais. Jeigu žiemą atsibodo sniegas Kolorade, skrendame į Havajus, jeigu Floridos saulė per kaitri, mūsų laukia Minesotos vėsuma ir krentantys lapai Konektikute.

JAV bus įdomi tiems, kurie ieško naujos patirties, ir tiems, kurie nori mėgautis geriausiu paplūdimiu atostogų metu. Tokioje šalyje kaip Jungtinės Valstijos poilsio galimybės yra tikrai begalinės, todėl keliautojui atsiskleidžia galybė įdomių krypčių. Be to, aukštos klasės viešbučiai JAV yra žinomi nepriekaištingu aptarnavimu, kuris yra svarbus tiems, kurie vertina komfortą. Kelionės po Jungtines Amerikos Valstijas yra patrauklios, nes čia labai išvystytas susisiekimas oro linijomis. Tai reiškia, kad per vieną apsilankymą JAV turistas gali aplankyti daug nuostabių valstijų, sustodamas kiekvienoje iš jų reikiamam laikotarpiui. Turistų dėmesiui skiriamos individualios programos po JAV, kuriose bus atsižvelgiama į visus svečių norus ir pageidavimus. Keliautojams su vaikais JAV yra daug puikių viešbučių, kuriuose galėsite jaustis patogiai ir lengvai.

Neabejotinai verta aplankyti garsias JAV vietas, kurios išgarsino šalį visame pasaulyje. Kalba eina ne tik apie Didįjį kanjoną ar Laisvės statulą, bet ir apie daugybę JAV parkų. Pavyzdžiui, vienas iš įdomiausių JAV pripažintas Jeloustouno parkas, kuris žinomas dėl geizerių slėnio grožio ir gyvūnų karalystės įvairovės. Apsilankę JAV, nepamirškite apie Kalifornijos ir Floridos paplūdimius, taip pat garsiuosius Niagaros krioklius ir Didžiuosius ežerus.

Lankydamiesi JAV, azartiniai turistai nepraleidžia ryškaus Las Vegaso su geriausiomis lošimo įstaigomis. Keliaujantiems po JAV su vaikais bus įdomus Disneilendas Floridoje. Be abejo, negalima ignoruoti tokių JAV miestų kaip Niujorkas ir Vašingtonas. Kultūros objektų mėgėjams patiks JAV šiuolaikinio meno muziejus, kur surinkta šiuolaikinių paveikslų kolekcija, taip pat skulptūros ir architektūros kolekcijos. Meno objektai laukia jūsų ir viename iš garsiausių JAV muziejų – Metropoliteno muziejuje, kurio solidi kolekcija sudaryta iš įvairių tūkstantmečių ir įvairių pasaulio šalių objektų.

Klimatas

Jungtinėse Valstijose, išsiskiriančiomis savo dydžiu ir geografine įvairove, yra keletas klimato juostų. Į rytus nuo 100-ajame meridiane esančių šiaurinių teritorijų vyrauja drėgnas žemyninis klimatas. Pietinei Floridos valstijos daliai bei Havajams būdingas tropinis klimatas. Didžiosios lygumos, besidriekiančios į vakarus nuo 100-ojo meridiano, pasižymi pusiau sausu klimatu. Daugumai kalnų, esančių šalies vakaruose, būdingas alpinis klimatas. Didžiajame Baseine klimatas sausas. Kalifornijos pakrantei būdingas subtropinis Viduržemio tipo klimatas, o Oregonui, Vašingtonui ir pietų Aliaskai – jūrinis klimatas. Pastarajai valstijai būdingesnis subarktinis ir arktinis klimatas. Ekstremalios oro sąlygos šalyje pasitaiko gan dažnai. Valstijose, kurias skalauja Meksikos įlanka, dažnai pasitaiko uraganų. Daugiausia tornadų pasaulyje pasitaiko būtent JAV, dažniausiai vidurio vakaruose esančioje Tornadų alėjoje.

Oficialus pavadinimas

Jungtinės Amerijos Valstijos.

Sostinė

Vašingtonas.

Geografija

JAV turi sausumos sieną su Kanada (8 895 km, iš kurių 2 477 km yra siena tarp Aliaskos ir Kanados) ir Meksika (3 326 km). Valstybę skalauja du vandenynai – Atlanto ir Ramusis. Bendras pakrantės ilgis sudaro 19 924 km.
Bendras JAV plotas yra 9 826 630 km². Aliaska, Kanados atskirta nuo vientisosios JAV, yra didžiausia JAV valstija (jos plotą sudaro 1,717 milijonai km²). Havajai, kuriuos sudaro salynas centriniame Ramiojo vandenyno regione, yra šiek tiek daugiau nei 29 311 km² ploto. Jungtinės Amerikos Valstijos yra 4 didžiausia pagal plotą pasaulio valstybė.

Valstybę sudaro 50 valstijų, kurios yra lygiateisiai federacijos subjektai, valstijos, savo ruožtu, yra suskirstytos į apskritis. Havajų salos (50-oji valstija) – salynas iš 24 salų, yra centrinėje Ramiojo vandenyno dalyje ir yra atskirta nuo žemyno 4 tūkst. kilometrų Ramiojo vandenyno ruožu.

Visos didžiausios salos: Havajai, Kahulavi, Oahu, Maui, Kauai – kalnuotos ir žemos. Šiaurės vakaruose Havajų salų atolus karūnuoja povandeninis ugnikalnio kraigas ir ten didžiausi aktyvūs ugnikalniai žemėje.

Gyventojai

Jungtinės Valstijos yra trečia didžiausia pagal gyventojų skaičių pasaulio valstybė, šiuo atžvilgiu nusileidžianti tik Kinijai ir Indijai (300 007 997 žm.). Ten gyvena labai įvairios kilmės gyventojų – 31 tautinė grupė turi daugiau nei milijoną tam tikros tautos gyventojų. Baltieji amerikiečiai yra didžiausia JAV rasinė grupė, kurią sudaro trys iš keturių didžiausių tautinių grupių – vokiečių, airių ir anglų kilmės amerikiečiai. Afroamerikiečiai sudaro 12% gyventojų skaičiaus, tai apie 26,5 mlj. Indėnų skaičius neviršija 1,5 mlj. žmonių.

Kalba

Gimtoji kalba JAV – anglų.

Valiuta

JAV doleris, kuris lygus 100 centų. Apyvartoje yra 1, 2, 5, 10, 20, 50 ir 100 dolerių vertės banknotai, monetos 1, 5, 10, 25, 50 centų vertės ir 1 dolerio vertės.

Turizmo zonos

Amerika – svajonių kraštas, kur pildosi visos keliautojų svajonės. Didelės teritorijos ir įvairios JAV klimato sąlygos suteikia galimybę rinktis kurortus bet kuriam skoniui.

Niujorkas yra vienas didžiausių prekybos, finansų ir kultūros centrų ne tik JAV, bet ir visame pasaulyje. Tačiau „Big Apple” ypatingą trauką lemia ne tiek finansinių magnatų turtas, prabangios kultūrinės ir pramoginės programos įvairovė, suteikianti jam slapyvardį „miestas, kuris niekada nemiega”, ir netgi ne jo futuristinė architektūra, kiek tai, kad Niujorkas yra visos mūsų planetos organiškas įsikūnijimas miniatiūroje. Niujorkas – tai daugiau nei 150 muziejų, beveik 400 meno galerijų, 18 tūkstančių restoranų ir kavinių, 1 543 parkai su žaidimų aikštelėmis, įskaitant Centrinį parką, kuris užima 5 proc. viso miesto ploto, daugybė teatrų ir koncertų salių ir t.t. Čia visi gali rasti kažką neįprasto, aplankyti įdomias vietas ir paliesti pačią globalaus pasaulio esmę.

Vašingtonas – Jungtinių Amerikos Valstijų sostinė, įkūnijusi provincijos miesto žavesį, arogantišką miesto- muziejaus stuomenį, su neatskiriamais verslo centro ypatumais ir šiuolaikinio metropolio ryškiausiais požymiais. Miesto įvaizdžio įvairovė pasireiškia milžiniškais atspindžiais taikiai besirandančių kaiminystėje Vašingtono verslo ir Vašingtono vyriausybės pastatų languose. Vaikščiodami po Konektikuto-aveniu parduotuves, valgydami Viskonsino-aveniu restorane ar aptardami naujausias politines naujienas Pensilvanijos-aveniu, galite susitikti su prezidento automobiliu, garsiuoju politiku ar pamatyti triukšmingą mitingą. Pasukdami už kampo, galite staiga pastebėti pačią paminklo Vašingtonui viršūnę, iškilusią virš šiuolaikinių biurų pastatų stogų – taip verslo sostinė persipina su paminklų ir muziejų sostine, o tai ir yra šio miesto esmė.

Los – Andželas – apsuptas auksinių paplūdimių ir žaliųjų kalvų, lygumų su palmių ir apelsinmedžių giraitėmis ir stačiomis viršūnėmis, turintis 9 mlj. svajotojų iš viso pasaulio, Didysis Los Andželas turi daugiau staigmenų ir stebuklų, nei bet kuri kita vieta žemėje. Būtent čia įsikūrė pramogų sostinė, svajonių miestas, miestas pastatytas ant svajonių visų tų, kurie atvyko čionai iš visų ne tik Amerikos, bet ir viso pasaulio kampelių, kad pakeistų savo likimą: tai aukso kasėjų ir nuotykių ieškotojų svajonės, emigrantų ir pradedančių Holivudo aktorių svajonės. Keliaudami po Angelų miestą, jūs tikrai pajusite ypatingą visų svajoklių energiją, įkūnytą akmenyse ir betone, metale ir stikle, senoviniuose ir avangardiniuose įrenginiuose, dideliuose parkuose, pritrenkiančiuose soduose, didžiulėse gatvėse ir net saulėtoje pakrantėje, kur naujos kartos svajotojai užkariauja jūros stichiją. Čia niekada nereikės laužyti galvos, kur ir kaip praleisti laiką: akinančios brangių parduotuvių, prabangių restoranų ir jaukių kavinių vitrinos, pakerentys vaizduotę pavadinimai: Holivudas, Beverly Hillsas, Santa Monika ir, žinoma, nuostabusis Disneilendas – visa tai sudaro tik nedidelį neprilygstamojo Los Andželo gabalėlį.

Las Vegasas – miestas oazė, miestas – pasaka, jis tapo pramogų ir azarto simboliu, gavęs nemažai neoficialių pravardžių ir visai oficialų pavadinimą „Nuodėmių miestas”, „Pasaulinė pramogų sostinė”, „Šviesų miestas”, tai vienas iš sparčiausiai augančių miestų Jungtinėse Amerikos Valstijose, didžiausias Amerikos miestas, įsikūręs 20-ame amžiuje … Bet jis tikrai atspindi nuostabią nežinomos geležinkelio stoties dykumoje transformaciją vos per 100 metų į vieną iš labiausiai neįprastų pasaulio miestų. Jaukūs viešbučiai, prabangūs restoranai ir kazino, teatrų ir koncertų salės, daugybė puikių šou ir pramogų – tai unikalus, stebuklingas, bet visgi realus Las Vegaso pasaulis.

Bostonas yra ne tik vienas seniausių JAV valstijų, Masačusetso valstijos sostinė, taip pat ir regiono, žinomo kaip Naujoji Anglija, ir svarbiausias uostas Atlanto vandenyno pakrantėje. Bostonas yra revoliucijos ir senovės universitetų „lopšys”, taip pat gražiausias miestas su architektūros paminklais ir vaizdingais parkais, derinantis istorines tradicijas su šiuolaikinio gyvenimo ritmu; tai švietimo, mokslo, kultūros centras ir vienas iš „labiausiai europietiškų miestų” Amerikoje.

San Franciskas – dalinai panašus į Florenciją, dalinai į Bostoną, šis miestas, kompaktiškas, romantiškas, kupinas elegancijos ir nepakartojamo žavesio, atveria svečiams savo slapčiausias vietas, panardina į finansinio rajono triukšmingą ritmą, sužavi Viktorijos stiliaus bokšteliais, aštriabriauniais frontonais ir prabangiais papuošimais ir kviečia jus į saulės nušviestą pakrantę, pridedant prie to visame pasaulyje garsų tiltą „Auksiniai vartai”, Alkatraso salą, garsius visoje vakarinėje pakrantėje Žvejų prieplaukos restoranus ir kavines, ir jūs suprasite, kodėl šis miestas, unikalus ir patrauklus, pritraukia keliautojus iš viso pasaulio.

Orlandas – šiame Floridos valstijos ” kurortiniame” mieste saulė šviečia 300 dienų per metus, yra daugybė įvairių restoranų ir parduotuvių, modernūs patogūs viešbučiai, įdomūs muziejai ir galiausiai daugiau nei 80 puikių parkų su turtinga atogrąžų augmenija, daugybė ežerų ir nuostabi fauna – tai Orlandas, pasaulinio garso imperijos Walt Disney World miestas. Čia yra viskas, ką gali padiktuoti vaikų ir suaugusiųjų fantazijos – „Magiškoji karalystė” ir „Fantazijos šalis”, „Ateities pasaulis” ir tikroji kino studija, „Gyvūnų karalystė” ir kalnų geležinkelis bei, aišku, begalinės, kvapą gniaužiančios pramogos ir spalvingi pasirodymai. Kiekvienais metais milijonai turistų atvyksta į Orlandą, kuris tapo ne tik gražiu miestu su labai išvystyta infrastruktūra, bet ir nuostabios pasakos įgyvendinimo realybe.

Majamis – tai smėlio paplūdimiai, besitęsiantys palei Atlanto vandenyno pakrantę, vaizdingi parkai su nuostabia flora ir fauna, įvairios kultūros vertybės ir pramogos, daugybė viešbučių, puikių restoranų, klubų, parduotuvių, teatrų, muziejų … Majamis yra didžiausias kruizinis uostas. Majamis yra daugianacionalinis, ryškus ir dinamiškas miestas, kur yra viskas patogiam gyvenimui ir nuostabioms atostogoms.

Ki Biskein – tikras rojaus kampelis su sniego baltumo smėlio paplūdimiais, kuriuos skalauja permatomi vandenyno vandenys, supa sodri tropinė žaluma, giraitės su kokoso palmėmis ir nuostabia fauna. Šiandien čia galite sutikti garsius politikus ir Holivudo žvaigždes, nes Ki Biskeine yra viskas įsimintinom atostogom – prabangūs viešbučiai, įrengti erdvūs paplūdimiai, restoranai gurmanams ir kavinės, madingos parduotuvės, puikios sąlygos visoms sporto rūšims, įskaitant golfo laukus ir teniso kortus, taip pat stadionas, kur vyksta populiarus teniso turnyras „Nasdaq 100“. Ki Biskein – tai ne tik graži sala, bet ir Floridos istorijos, gamtos ir kultūros paveldas. Nenuostabu, kad populiari salos patarlė sako: „Žmonės yra skirstomi į dvi kategorijas – tuos, kurie gyvena Ki Biskeine ir tuos, kurie norėtų čia gyventi …”

Boca Raton – įsikūręs žydro vandenyno pakrantėje, apsuptas sniego baltumo erdviais paplūdimiais ir vaizdingais parkais su kruopščiai saugoma flora ir fauna, šis populiarus Floridos rytinės pakrantės kurortas su stebėtinai minkštu ir šiltu klimatu, prabangiais viešbučiais, elegantiška Viduržemio jūros stiliaus architektūra, turi ir kitą pavadinimą – „kurortas visiems metams.”

Palm Bič – puikus sodas-miestas su išskirtine Viduržemio jūros architektūra, prižiūrimais parkais, baltais paplūdimiais, aukštos klasės viešbučiais, daugybe restoranų, barų, parduotuvių, muziejų ir turtingu kultūriniu gyvenimu. Švelnus klimatas, kurį nulemia Golfo srovės artumas, graži gamta ir patogios sąlygos pritraukia turistus iš viso pasaulio.

Cape Cod – 1620 m. lapkričio 20 d. prie šiaurinio kyšuliu Cape Cod garsaus laivo »Mayflower» keleiviai pirmą kartą nužengė į žemyną, kuris jau buvo pavadintas Amerika, o 1950 m. prezidentas John F. Kennedy, kuris poilsiavo šiame pusiasalyje, buvo sužavėtas supančio kraštovaizdžio grožiu ir pasirašė įstatymą dėl Cape Cod pakrantės zonos nacionalizavimo. Šiandien čia šimtai kilometrų saugomų teritorijų su nepaliesta gamta, puikūs paplūdimiai, gražūs parkai ir 15 mažų salos miestelių traukia turistus unikaliu turtingos istorijos ir šiuolaikinio komforto deriniu.

Kalnų slidinėjimo kurortai

Aspen – slidinėjimo kurortas, įsikūręs didingų snieguotų viršūnių ir vaizdingų kalnų šlaitų apsuptyje, erdviame Kolorado slėnyje Roaring Fork. Čia mėgsta poilsiauti Holivudo žvaigždės, statomi filmai, rengiami tarptautiniai konkursai ir festivaliai, tai vienas iš geriausių Jungtinėse Valstijose slidinėjimo kurortų ir stambus kultūros centras su gražias senoviniais Viktorijos stiliaus pastatais, muziejais, galerijomis, teatrais, įdomiais paminklais, jaukiais viešbučiais, kilometrinėmis slidinėjimo trasomis, daugybe restoranų, barų ir naktinių klubų, išsivysčiusia ir įvairia 21-ojo amžiaus kurorto infrastruktūra.

Apsipirkimas ir parduotuvės

Amerika – prekybos centrų gimtinė: priemiesčiuose prekybos centrai tęsiasi ištisas mylias, o kiekvieno pakankamai didelio miesto centre yra specialios prekybos zonos, po kurias galima judėti viešuoju transportu. Pardavimų centrai paprastai yra šalia pagrindinių greitkelių.

Be prekybinių „stambiablokių”, JAV yra taip pat paplitęs ir „blusų“ turgus, kur pigiai ir su galimybe derėtis yra parduodama daiktų įvairovė. „Blusų“ turgus taip pat būna ir siauros specializacijos, skirtas tik tam tikros rūšies kolekcionieriams. Galiausiai, Amerikoje labai paplitę aukcionai, kur galima parduoti viską: nuo veislinių bulių iki baldų.

Sunku patarti, ką tiksliai parsivežti iš tokios didžiulės ir įvairiapusės šalies kaip JAV. Tradiciniais suvenyrais, kaip taisyklė, laikomos visų prekių rūšys su Laisvosios statulos ir (arba) Amerikos vėliavos įvaizdžiu, taip pat „indėniškos” prekės: įvairūs amuletai, sapnų gaudyklės ir pan.

Parduotuvės pagrinde dirba nuo pirmadienio iki šeštadienio, nuo 9.30 iki 18.00 val., stambūs prekybos centrai ir universalinės parduotuvės – nuo 9.30 iki 21.30 val., sekmadieniais – nuo 12.00 iki 17.00 val.

JAV, skirtingai nuo tos pačios Europos, pardavimo laikotarpiai jokiu būdu nėra reglamentuojami: parduotuvės organizuoja išpardavimus (seilus) ir švenčių dienoms, ir tarp jų, ir tam tikromis aplinkybėmis ir panašiai.

Nacionalinės šventės

Sausio 1 d. — Naujieji Metai, sausio 3-as pirmadienis — Martino Liuterio Kingo atminimo diena, vasario 3-as pirmadienis — Džordžo Vašingtono gimimo diena, gegužės paskutinis pirmadienis — Atminimo diena, liepos 4 d. — Nepriklausomybės diena, liepos 21 d. —Prezidento diena, rugsėjo 1-as pirmadienis — Darbo diena, spalio 2-as pirmadienis — Kolumbo šventė, lapkričio 4-as ketvirtadienis — Padėkos diena, gruodžio 25 d. — Kalėdos.
Šios šventės nustatytos federaliniu lygiu ir švenčiamos visoje šalyje. Be to, yra keletas vietinių švenčių.

Virtuvė ir restoranai

Jungtinėse Valstijose vyraujančios kulinarinės tradicijos panašios į kitų Vakarų šalių tradicijas. Tradicinėje amerikietiškoje virtuvėje naudojama kalakutiena, baltauodegių elnių mėsa, bulvės, batatai, kukurūzai, moliūgai, klevo sirupas. Amerikietišką virtuvę taip pat sudaro indėnų ir ankstyvųjų europiečių naujakurių virtuvė. Ant barbekiu lėtai kepama kiauliena ir jautiena, krabų paplotėliai, bulvių traškučiai ir sausainiai su šokolado gabaliukais yra charakteringi Jungtinių Valstijų maisto kultūros pavyzdžiai. Vadinamasis sielos maistas – Afrikos vergų sukurta virtuvė, šiuo metu populiari tarp afroamerikiečių, ypač JAV pietuose. Sinkretinės virtuvės, tokios kaip Luizianos kreolų virtuvė, akadų virtuvė, Teks-Meks virtuvė, yra svarbios regioniniu atžvilgiu. Būdingi Jungtinėms Valstijoms valgiai, tokie kaip obuolių pyragas, keptas viščiukas, pica, mėsainiai ir dešrainiai, kilo iš kitų tautų imigrantų receptų. Prancūziškos bulvytės, meksikietiški patiekalai, tokie kaip buritos ir takos, ir makaronų patiekalai, lengvai perimti iš italų virtuvės, šalyje yra labai populiarūs. Dažniausiai amerikiečiai vietoje arbatos renkasi kavą.

Restoranų, barų ir įvairiausių užeigų yra didelė galybė, ypač dideliuose miestuose. Niuansas: alkoholis, ypač stiprus, patiekiamas ne visur, daugelis įstaigų apsiriboja vynu ir alumi. Užtat valgių patiekalų gausybė. Daugelyje barų ir restoranų šiandien draudžiama rūkyti. Maitinimo įstaigos atsidaro anksti ryte ir dirba iki vėlyvo vakaro, kai kurios net ištisą parą.

Pramogos, ekskursijos ir lankytinos vietos

San Franciskas yra žinomas pasaulyje „Auksinių vartų” ir vieno iš ilgiausių pasaulyje kabančių tiltų dėka.
Majamis labiausiai primena prabangų atostogų miestelį. Brangūs viešbučiai randasi šalia „pensininkų” vilų, o pasilinksminimo naktys keičiasi rytinėmis dviračių kelionėmis. Brangiausi ir prabangūs viešbučiai randasi Kollins aveniu, einančio per visą kurortą. Lygiagrečiai Kollins aveniu yra „Ocean Drive” su daugybe kavinių, klubų, restoranų, mažų viešbučių ir mergaičių su bikini ant riedučių. Tarp miesto kultūros vertybių verta paminėti Viscaya vilą su 70 kambarių, kuriuose yra daugybė meno kūrinių iš viso pasaulio, ir spalvingą Casa Casuarina vilą.
Slidinėjant JAV slidinėjimo kurortuose, patogu pasimėgauti ekskursijomis į netoliese esančius Las Vegasą, Denverį ir Salt Lake City. O tie turistai, kuriems reikia patekti į savo šlaitus su persėdimu, galės kelionėje apžiūrėti Niujorką, San Franciską ir Vašingtoną bei apie dešimt miestelių.

Jutos valstijoje esantis Braiso kanjonas (Bryce Canyon) garsus pasagos pavidalo amfiteatrais, natūraliai susidariusių uolose. Šiuos amfiteatrus ir kitas figūras išgraužė vanduo, ledas bei sniegas. Uolos Braiso kanjone – ryškios ir įvairiaspalvės: raudonos, oranžinės, baltos. Jų spalva priklauso nuo oksiduojančių mineralų. Vietiniai pajutų genties indėnai tikėjo, jog šios gamtos suformuotos uolos iš tikrųjų yra akmenimis paversti jų protėviai, kadaise gyvenę šiose žemėse. Juos už piktus darbus nubaudė kerštingasis dievas.

Negalima ignoruoti daugybę Nacionalinių Parkų, kurių šalyje yra apie 60. Patys žinomiausi: Josemitas, Mirties slėnis, Jeloustounas, Niagaros krioklys, Bryce kanjonas, Didysis kanjonas, Monumentų slėnis.

Aliaska – didžiausia pagal plotą ir kartu rečiausiai apgyvendinta JAV valstija. Maždaug du trečdaliai Aliaskos teritorijos priklauso amžino įšalo zonai. Viena iš įspūdingiausių lankytinų vietų Aliaskoje – Koledžo fiordas, kurio ilgis 30 km. Koledžo fiordą galima pasiekti plaukiant kruiziniu ar kitokiu laivu. Mažesniu laivu galima priartėti prie pat ledynų. Į šią atšiaurią vietovę rekomenduojama vykti birželio-rugpjūčio mėnesiais, kadangi žiema čia itin žvarbi. Plaukiant laivu, galima išvysti ant ledkalnių žaidžiančius ruonių jauniklius ar lašišas žvejojančius lokius.

Netoli Didžiojo kanjono nacionalinio parko prie Kolorado upės esančiame Siono nacionaliniame parke galima pamatyti įspūdingas suakmenėjusio geltono smėlio kopas. Jų aukštis siekia kelis šimtus metrų. Siono kanjonas – labai gilus, susiformavęs per 4 mlj. metų vietovę skalaujant Mergelės upės atšakai.

Didžiojo kanjono nacionalinis parkas yra nacionalinis parkas JAV pietvakariuose, Arizonoje. Kadangi jis įkurtas 1919 m., tai šis parkas yra vienas seniausių šalyje. Nacionaliniame parke saugomas įspūdingas Didysis kanjonas. Kanjonas milžiniškas, jo ilgis siekia 446 kilometrus, o plotis – net 29 kilometrus. Senais laikais jame gyveno indėnų gentys, o naujakuriai apie jį sužinojo tik po pilietinio karo. Čia taip pat yra keletas mažesnių kanjonų, rėžiančių Kolorado plynaukštę. O ant Kolorado upės pastatyta Kolorado užtvanka yra senųjų Amerikos kultūrų palikimas. Didžiojo kanjono nacionalinis parkas 1979 m. įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.

Spalvingas ir kvapą gniaužiantis Didysis Kanjonas – tai stačių šlaitų tarpeklis, kurį suformavo Kolorado upė ir jos intakai Arizonos valstijoje. Kai kuriose vietose iki 2000 m gylį siekiančiame kanjone kadaise buvo įsikūrusios indėnų gentys. Šiandien čia per metus apsilanko per milijoną žmonių, žinoma, tik nedaugelis leidžiasi į pavojingą žygį kanjono šlaitais. Kanjono viršaus ir apačios temperatūrų skirtumai kartais būna tokie dideli, kad kanjono viršuje gali būti pilna sniego, o apačioje – galima pasišildyti kaitrioje saulėje.

Vandens ir vėjo sukelta erozija suformavo Monumento slėnį Jutos ir Arizonos valstijose. Kadaise čia plytėjusiame akmenuotame lauke minkštąsias uolienas išgraužė vanduo ir vėjas. Iki šių dienų išliko tik natūralios gamtos suformuoti monolitai – jų aukštis siekia 457 m.

Džaspero nacionalinis parkas – didžiausias Kanados Uolinių kalnų nacionalinis parkas, įsikūręs Albertos vakaruose, į šiaurę nuo Banfo nacionalinio parko. Saugomi įspūdingi kalnų kraštovaizdžiai: ežerai, miškai, snieguotos viršukalnės, ledynai, kriokliai, karštosios versmės, slėniai. Parke gausu gyvūnijos: vapičiai, briedžiai, kalnų ožiai, snieginiai avinai, grizliai, baribalai, bebrai, švilpikai, šiaurės elniai. Parkas įkurtas 1907 m. kaip Džaspero nacionalinis miškas, 1930 m. suteiktas nacionalinio parko statusas. 1984 m. dėl savo unikalios gamtos Džaspero NP įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.