Vietnamas

Rasti ir nusipirkti lėktuvo bilietą



Bendra informacija

Vietnamas – valstybė pietryčių Azijoje. Ribojasi su Kinija, Laosu, Kambodža. 2011 m. Vietname gyveno apytiksliai 90,5 milijono žmonių. Tai 13-ta didžiausia valstybė pagal gyventojų skaičių pasaulyje ir 8-ta Azijoje.
Vietnamiečiai išsikovojo nepriklausomybę nuo Kinijos Imperijos 938 m. Sėkmingos Vietnamo karališkosios šeimos atvedė Vietnamą į aukso amžių iki Indokinijos pusiasalio kolonizavimo. Pastangos išvaryti prancūzus iš Vietnamo davė vaisių: XX a. vid. jie pasitraukė iš šalies ir paliko ją politiškai suskaldytą į dvi grupes. Įsikišus užsienio šalims, kova peraugo į Vietnamo karą, kuris baigėsi 1975 m. Šiaurės Vietnamo pergale.

Ilgo karo nualinta komunistinė šalis tapo politiškai izoliuota. 1986 m. valdžia pradėjo vykdyti ekonomines ir politines reformas, kad vėl galėtų bendradarbiauti su kitomis šalimis. Iki 2000 m. šalis užmezgė diplomatinius santykius su dauguma pasaulio valstybių. 2000 m. šalies ekonominis augimas buvo vienas didžiausių pasaulyje ir, pasak „Citigroup“, augimas nesustos. Sėkmingai įvykdžiusi ekonomines reformas, 2007 m. šalis buvo pakviesta į PPO. Tačiau Vietnamas vis dar kenčia nuo pajamų nelygybės, sveikatos apsaugos nebuvimo ir lyčių nelygybės.

Vietnamas yra unikali šalis su senovės istorija ir kultūra, vaizdingais kraštovaizdžiais, gražiais paplūdimiais ir palankiu klimatu, kuris leidžia aplankyti šalį bet kuriuo metų laiku. Vietnamas turi didžiulį potencialą turizmo verslo plėtrai.

Vietnamo klimatas

Kadangi Vietnamo teritorija driekiasi per kelias platumas, o topografinis reljefas pasižymi didele įvairove, skirtingose valstybės vietose klimatas labai skiriasi. Žiemą ir sausuoju metų laiku, kuris tęsiasi maždaug nuo lapkričio iki balandžio, iš šiaurės rytų palei Kinijos pakrantę ir per Tonkino įlanką paprastai pučia musoninis vėjas, kuris atneša daug drėgmės. Dėl to žiemos sezonu daugelyje šalies regionų vyrauja palyginti sausi, o vasarą – lietingi orai. Vidutinė temperatūra lygumose paprastai aukštesnė nei kalnuose. Taip pat karščiau yra pietuose, lyginant su šiauriniais regionais. Pietuose, Hošimino miesto regione ir Mekongo deltoje, temperatūra svyruoja mažiau – nuo 21 iki 28 °C per metus. Sezoniniai svyravimai kalnuose, plynaukštėse ir šiauriniuose regionuose ženkliai didesni: čia temperatūra svyruoja nuo 5°C gruodžio ir sausio mėn. iki 37°C liepos ir rugpjūčio mėn.

Kada geriau vykti

Geriausias laikas keliauti – nuo sausio iki liepos mėnesio.

Oficialus pavadinimas

Vietnamo Socialistinė Respublika.

Sostinė

Hanojus.

Geografija

Vietnamas yra Indokinijos pusiasalio rytuose, tarp 8 ir 24° šiaurės platumos ir tarp 102 bei 110° rytų ilgumos. Plotas – maždaug 331 688 km², neskaitant Paraselio ir Spratlio salų (į kurias pretenzijas pareiškusios kelios šalys). Valstybės teritorija šliejasi prie Siamo įlankos, Tonkino įlankos, Pietų Kinijos jūros ir ribojasi su Kinija, Laosu ir Kambodža. Sausumos sienų ilgis – 4639 km, pakrantės ilgis – 3444 km.

Vietnamo teritorija daugiausiai kalnuota ir apaugusi tankiais miškais. Lygumos sudaro ne daugiau kaip 20 %, kalnai – apie 40 %, o tropiniai miškai – apie 42 % sausumos teritorijos.

Vietnamo šiaurėje vyrauja aukštumos ir Hongha delta. Laokajaus provincijoje yra aukščiausia šalies viršukalnė Fanšipanas (3143 m). Pietų Vietnamą sudaro pakrančių žemumos, Anamo kalnų viršukalnės ir dideli miškų plotai. Penkiose santykinai lygiose bazaltinio dirvožemio plynaukštėse yra 16 % šalies dirbamos žemės ir 22 % miškų. Vietnamo pietuose žemė mažiau derlinga.

Mekongo delta, kuri užima maždaug 40 000 km², yra žema lyguma pakilusi virš jūros lygio ne daugiau nei 3 m. Ją vagoja upė ir kanalai, per kuriuos teka tiek daug sąnašų, kad delta plinta į jūrą 60–80 m per metus. Hongha delta – tai plokščias, maždaug trikampio formos regionas, užimantis 15 000 km². Ji yra mažesnė, bet labiau įsisavinta ir tankiau gyvenama nei Mekongo delta. Kadaise tai buvo Tonkino įlankos fjordas, kuris per tūkstantmečius prisipildė sąnašų ir nuseko. Šiuo metu delta plečiasi į Tonkino įlanką 100 m per metus sparta.

Gyventojai

Visi Vietnamo gyventojai skirstomi į 54 etnines grupes. 86,2 % Vietnamo populiacijos sudaro vietnamiečiai, dar vadinami kinhais. Jie susitelkę žemumose ir upių deltose. Vietnamiečiai turi didžiąją dalį politinės ir ekonominės valdžios bei daro daugiausiai kultūrinės įtakos. Didžioji dalis likusių gyventojų yra mažų, vietinių etninių grupių atstovai ir daugiausiai gyvena aukštumose, kurios užima du trečdalius šalies teritorijos.

Apie 85 % gyventojų laiko save budistais, bet ne visi praktikuoja šią religiją kasdien. Be to, Vietnamo budizmas skiriasi nuo budizmo kitose Azijos šalyse ir dažnai yra susimaišęs su kitomis religijomis.

Kalba

Valstybinė kalba – vietnamiečių, turizmo rajonuose naudojama anglų (kuri labai plinta), prancūzų, kchmerų ir kartais rusų kalbos.

Valiuta

Dongas (viet.: đồng) yra Vietnamo valiuta (kodas VND). Apyvartoje yra banknotos po 500000, 100000, 50000, 20000, 10000, 5000, 1000, 500, 200 ir 100 dongų ir monetos po 5000, 2000, 1000, 500 ir 200 dongų (kurios palaipsniui išimamos iš apyvartos).

Turizmo zonos

Vietnamo vizitinės kortelės – autentiški Pietryčių Azijos kaimeliai kalnuose ir gamtos stebuklu vadinamas salynas iš dviejų tūkstančių įvairiausių formų salų.

Vietnamo gamta turi pranašumų savo įvairumu. Kalnai, uolos, kriokliai, ežerai, nacionaliniai parkai ir t.t. Vietnamo kontūras yra vienas keisčiausių pasaulyje. Kiekviena šalis, miestas ar miestelis yra savaip įdomus jeigu ne vienu, tai kitu dalyku. Kelionė į Vietnamą – puikus pasirinkimas norintiems patirti naujų emocijų ir pasikrauti geros energijos. O Vietnamas gali pasigirti savo natūralumu, nepagražintu gyvenimu. Vaizdais ir oro gaiva nustebins tikrai kiekvieną.

Vos atvykus į Vietnamo sostinę Hanojų, iškart apgaubia Pietryčių Azijai būdingas šurmulys – gatvės prekeivių klegesys, pro šalį nardančios rikšos ir motoroleriai. Hanojuje turistams siūloma aplankyti senovinių šventyklų, ežerų, Prancūzų kvartalą ir jų kultūrinį pasididžiavimą – tik Šiaurės Vietnamui būdingą vandens lėlių teatrą.
Hanojus – antras pagal dydį miestas, dabartinio Vietnamo sostinė. Mieste gyvena apie 4 milijonai žmonių. Hanojuje galima pajusti prancūzišką dvelksmą (kolonijinio stiliaus pastatai). Hanojuje vienas iš įdomiausių dalykų yra vandens lėlių teatras. Šiam teatrui apie 1000 metų. Mieste labiausiai lankytinos vietos: Literatūros šventykla, Armijos muziejus, Etnologijos muziejus, Tran Quoc pagoda ir Quan Thanh šventykla ir t.t.

Hanojaus senamiestis judrus kaip skruzdėlynas, pilnas burzgiančių motorolerių, gatvės prekeivių, tiesiog ant gatvės įsikūrusių kavinukių, kuriose daugiausia užsieniečiai gurkšnoja alų. Alus Vietname toks pigus, kad jam tiesiog sunku atsispirti.

Vietname rasite naktiniu gyvenimu pulsuojantį miestą Saigoną, judrius pajūrio kurortus, autentiškų kaimų šiaurėje ir į UNESCO Pasaulio paveldą įtrauktą salyną su stalagmitų urvais Halongo įlankoje.

Garsioji Halongo įlanka, nutolusi į šalies rytus nuo Hanojaus, esanti už 3 valandų kelio autobusu nuo sostinės. Šioje įlankoje gausu įvairiausių iš vandens kyšančių uolų ir salų. Kadangi įlanka įtraukta į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą, ji yra viena lankomiausių vietų Vietname. Plaukiant atsiveria nuostabūs vaizdai. Sklando legenda, kad Halongo įlanką sukūrė virš jos skridęs drakonas: sala atsirasdavo ten, kur jo uodega paliesdavo vandenį. Įvairūs skardžiai ir uolos savo forma primena vėžlį, kupranugarį, katę, šuns, drakono galvas ir tt. Čia sudarytos sąlygos šokinėti iš laivo ir plaukioti arba pasiėmus baidarę nuplaukti apžiūrėti kurią nors salą.

Hojanas – miestas įdomus savo istorinės architektūros paveldu. Hojano senamiestis yra įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Tai tarsi po atviru dangumi esantis muziejus. Kadaise miestas buvo vadinamas Faifo vardu. Miestas įsikūręs vidurio Vietname. Jis ilgą laiką buvo laikomas vienu svarbiausių Vietnamo miestų. Ir ne be reikalo: miestas žavi tradiciniais pastatais, patraukliais tiltais, pagodomis, šventyklomis. Jame gausu restoranų, barų, suvenyrų parduotuvių ir siuvyklų, siūlančių vos per dieną pasiūti bet kokį drabužį. O vakarais miestą nušviečia spalvoti žibintai. Be to, Hojane yra keletas lengvai pasiekiamų paplūdimių. Rekomenduotina aplankyti vos už kelių valandų esantį Mišono šventyklų kompleksą. Jos buvo statytos tarp IV ir XIV amžių ir skirtos dievui Šivai. Dauguma šventyklų yra sugriautos 1969 metais per JAV ir Vietnamo karą. Lankomiausios miesto vietos: Hojano istorijos ir kultūros muziejus, dengtas japonų tiltas, Say Huynh kultūros muziejus ir t.t.

Nha Trangas – populiarus kurortas Pietų Vietname, randasi valandos skrydžio atstumu nuo Hošimino miesto, kuriame gyvena apie 300 000 gyventojų. Šis miestas nebuvo populiariųjų gretose, tačiau pastaraisiais metais jis tampa vis žinomesnis. Nha Trangas palyginus nėra labai didelis, tačiau tuo jis ir yra įdomus. Miestelis žmones traukia savo gražia gamta – įspūdingai ilgu paplūdimiu, nuostabiais jį supančiais kalnais. Nha Trang yra balti paplūdimiai, tuščios įlankos, daugybė pasislėpusių salelių ir koralinių rifų — visa tai Nha Trang pakrantė. Pats miestas yra žinomas kaip sveikatingumo kurortas: čia randasi sąnarių ir kaulų – raumenų aparato ligų gydymo purvu ir mineraliniu vandeniu klinika, čia taip pat gydoma kai kuriuos odos susirgimus, nervų sistemos, plaučių ir bronchų ligas. Nha Trang gali pasigirti 7 km ilgio smėlio paplūdimiais, išilgai kurių nusidriekęs prašmatnus bulvaras iš kokoso palmių.

Hošiminas, o anksčiau – Saigonas, yra didžiausias Vietnamo miestas, esantis pietinėje dalyje prie Saigano upės. Jis dar kitaip vadinamas „Tolimųjų Rytų perlu“. Jame gyvena apie 9 mln. gyventojų. Tačiau bene labiausiai pritrenkiantis miesto aspektas yra motorolerių gausa. Sakoma, kad jų čia apie 7 milijonus. Bene svarbiausias Hošimino objektas – karo muziejus. Mieste yra daug muziejų, universitetas, oro uostai, savivaldybės teatras. Dažniausiai lankytinos vietos šiame mieste: Notre Dame katedra, karo muziejus, vienybės arba nepriklausomybės rūmai ir t.t.

Vietnamo karo palytėtas ir kitas turistų itin lankomas objektas – Mekongo delta. Tai regionas, kuriame daugybė Mekongo upės atšakų suteka į jūrą. Dabar turistams siūloma išvyka sraunia upe, pakeliui keičiant įvairius laivus. Čia galima pasimėgauti vietiniais valgiais, egzotiškais vaisiais, išvysti tradicinių pasirodymų, susipažinti su įvairiais amatais.

Restoranai ir virtuvė

Vietnamietiška virtuvė – viena iš Tolimųjų Rytų virtuvių, kurios tradicijos paplitę Vietname. Vietnamo virtuvę su kitomis Tolimųjų Rytų virtuvėmis sieja daug bendrų tradicijų ir maisto produktų (ryžiai, sojos produktai). Savo specifika ji yra artimiausia Kantono virtuvei. Tačiau ji yra stipriai įtakojama ir Pietryčių Azijos kulinarinių tradicijų, iš kurių atėjo daug specifinių pagardų ir produktų.

Skirtingai nuo daugumos kaimyninių šalių, vietnamiečiai patiekalus termiškai ilgai neapdoroja, taip pat naudoja santykinai nedaug riebalų. Todėl maistas čia yra „lengvas” ir, nepaisant tariamo neįprastumo, labai sveikas. Kaip visur Azijoje, patiekalų pagrindą sudaro ryžiai, makaronai ir prieskoniai. Plačiai naudojami mėtos lapai, ankštinės kultūros, batatai (saldžios bulvės), imbieras, bazilikas, citrinos ir pan.

Originalūs sūrūs pupelių daigai su porais, morkomis ir ropėmis, jaunų bambukų ūgliai. Verta išbandyti vietinių paštetų ir sūrių – prancūzų tradicijų paveldas, egzotišką ir labai brangią vėžlienos sriubą, įvairių rūšių makaronų su malta mėsa arba paukštienos gabaliukais, kepamos kokoso piene kiaulienos puodelyje, mėsos ryžių blynuose.

Vietname yra valgoma daugybė rūšių mėsos, tarp jų ir tokios egzotiškos, kaip šuniena, gyvatiena, vėžliena. Visgi populiariausia yra kiauliena ir jautiena. Iš pastarosios gaminami garsieji sultiniai. Labai populiarūs yra jautienos komplektai.

Vaikams

Vaikai džiaugiasi Vietnamo tradicinėmis pramogomis – apsilankymu įvairiuose zoologijos soduose ir paukščių parkuose. Hošimino mieste taip pat yra akvariumas ir vandens parkas.

Sportas

Vietname yra puikios galimybės užsiimti įvairiomis sporto rūšimis – vandenyje ir sausumoje. Šalyje gausu povandeninio nardymo tinklalapių.

Vaizdinga Halongo įlanka ir du tūkstančiai salų pritraukia nardymo entuziastus savo turtingu povandeniniu pasauliu. Turistų, siekiančių pagerinti sveikatą ir grožį, laukia SPA-kompleksai su gydomuoju moliu, Binchau mineralinio vandens šaltiniais, o tie, kurie pripažįsta netradicinę mediciną, gali susipažinti su Vietnamo žiniuonių menu, kurie aktyviai taiko trauktinę iš gyvatės, jūros gyvūnijos, paukščių lizdų ir retų augalų.

Apsipirkimas

Vietname yra didelė galybė įvairių parduotuvių, turgaviečių, prekyviečių ir ten mažiausios kainos regione. Hanojuje ir Hošimine dirba daugybė šiuolaikinių prekybos centrų su europinėmis prekėmis. Beje, prekyba vietinėmis prekėmis irgi klesti: parduotuvėse galima įsigyti prabangius gaminius, pagamintus iš natūralaus šilko ir retos veislės medienos, perlamutro, sidabro, akmens, kaulo ir metalo. Yra specializuotos parduotuvės su prekėmis iš natūralaus šilko (kaklaryšiai, skaros, rūbai, avalynė, rankinės), paveikslų galerijos, suvenyrų ir aukso prekystaliai. Vietname veikia Nike ir Adidas fabrikų filialai, todėl sportinę avalynę ir rūbus galima nusipirkti itin pelningai.

Parduotuvės dirba praktiškai kiekvieną dieną, be išeiginių, nuo 7.30 iki 17.00 val. – oficialiai, o neoficialiai – iki vėlyvo vakaro.

Kaip suvenyrus turistai parsiveža sidabrinius papuošalus ir indus, gaminius, pagamintus iš natūralaus šilko, lino ir medvilnės; suvenyrus iš raudonmedžio ir bambuko, lako dirbinius ir keramiką.

Nacionalinės šventės

Sausio 1 d. – Tarptautiniai Naujieji Metai.
Sausio gale – vasario pradžioje – Vietnamo Naujieji Metai.
Vasario 3 d. – Vietnamo Komunistų partijos įkūrimo diena.
Kovo 8 d. – Tarptautinė moterų diena.
Kovo 26 d. – Jaunimo diena.
Balandžio 30 d. – Pergalės diena, Saigono išlaisvinimo metinės.
Gegužės 1 d. – Tarptautinė darbo diena.
Gegužės 28 d. – Budos nušvitimas.
Gegužės 19 d. – Hošimino gimimo diena.
Birželio 1 d. – Vaikų diena.
Liepos 27 d. – Atminimo diena.
Rugsėjo 2 d. – Nepriklausomybės diena.
Rugsėjo 3 d. – Hošimino mirties diena.
Lapkričio 20 d. – Mokytojo diena.
Gruodžio 22 d. – Tėvynės saugotojų защитника diena.

Saugumas

Šalyje nėra religinio fanatizmo ir rasinių prietarų, todėl kelionės po visą šalį laikomos saugiomis. Pagrindinė problema – smulkios vagystės ir vietinių gyventojų įkyrumas. Todėl niekur ir niekada neverta pasiduoti net nekalčiausiam iš pirmo žvilgsnio pasiūlymui.

Didelėse kurortinėse vietovėse vietos tradicijos ir papročiai nusileidžia anksčiau taip nekenčiamai Vakarų kultūrai, tame tarpe ir Amerikos. Reikia vengti kelionių su rikšomis sutemus. Jokiu būdu nereikia nešioti su savimi stambios sumos, ypač tada, kai lankotės pilnoje žmonių vietoje arba turguje.

Įeinant į budistų šventyklą, būtina nusiauti ir avalynę palikti už sleksčio; išeinant iš šventyklos, negalima pasisukti nugara į šventyklą. Apeiti šventyklą reikia pagal laikrodžio rodyklę. Fotografuoti kultinius statinius galima tik paprašius tam leidimą (daugumoje atvejų reikės už tai sumokėti).

Vietnamo viešbučiai

Stambiuose Vietnamo miestuose labai įvairus viešbučių pasirinkimas – nuo mini-viešbučių iki viešbučių De Luxe kategorijos. Visuose numeriuose nuo trijų iki penkių žvaigždučių įrengti kondicionieriai, yra televizoriai su palydoviniais kanalais ir telefonais, brangesniuose numeriuose yra ir chalatai, fenas, rinkiniai arbatos ir kavos pasiruošimui, seifai ir mini barai.

Įtampa tinkle 220 V, dažnis 50 Hz. Prietaisų pajungimo laidai pagrinde turi plokščias jungtis. Daugelyje viešbučių kambarių yra universalios rozetės, kurios tinka beveik bet kokios konfigūracijos kištukams – jei kištukas vis tik neatitinka, viešbučio darbuotojai suras jums tinkamą perėjimą.

Pramogos, ekskursijos ir lankytinos vietos Vietname

Vietname galima rasti pramogų kiekvieno skoniui – nuo jojimo ant dramblių, apsilankymai gyvatės restoranuose, krokodilų draustiniuose ir žvejyboje iki naktinių klubų ir kazino.
Vietname yra daugybė įvairiausių pramoginių įstaigų: naktinių klubų, diskotekų, barų, užeigų, „masažų” salonų ir go-go barų.

Halongo įlankos nacionalinis parkas – vienas iš populiariausių ekskursijų vietų šalyje. Čia dažnai organizuojamos vienos ir dviejų dienų ekskursijos, kurios apima Haifono miesto ir jo apylinkių apžiūros ekskursiją ir kruizą laivu apie penkias valandas įlankoje.

Ne mažiau įdomi Vietnamo vertybė – partizanų tuneliai Ku-Či.