Ukraina

Rasti ir nusipirkti lėktuvo bilietą


Ukraina – valstybė Rytų Europoje, šiaurėje ribojasi su Baltarusija, šiaurės rytuose – Rusija, vakaruose – Lenkija, Slovakija ir Vengrija, pietvakariuose – Moldova ir Rumunija. Šalies pajūrį pietuose skalauja Juodoji ir Azovo jūros.
Sostinė – Kijevas.
Valstybinė kalba – ukrainiečių kalba.
Valiuta – Ukrainos grivina. 1 euras = 31 UAH/ Ukrainos grivina.
Kiti miestai: Lvovas, Charkovas, Dniepropetrovskas, Doneckas, Odesa.


Šalies aprašymas

Didžioji Ukrainos dalis išsidėsčiusi Rytų Europos lygumoje. Didžiausi šalies kalnai yra Karpatų kalnai šalies vakaruose, kurių aukščiausias taškas yra Hoverlos kalnas (2061 m), bei kalnai Krymo pusiasalio pietuose.

Ukrainos kraštovaizdį daugiausia sudaro derlingos lygumos arba stepės ir plynaukštės, vagojamos didelių upių – Dniepro, Doneco, Dniestro ir Pietinio Bugo, kurios teka į Juodąją ir Azovo jūras. Pietvakarinė Dunojaus delta sudaro sieną su Rumunija.

Ukraina kupina nepakartojamais kalnų ir slėnių kraštovaizdžiais, o ypač turistus žavi Ukrainos Karpatai. Kalnai, dar vadinami Žaliuoju Ukrainos perlu, garsėja savo natūraliu grožiu, miškais, alpinėmis pievomis, o čia klajojantys piemenys ir harmonijoje gyvenantys vietos gyventojai daro šią vietą dar patrauklesnę ir jaukesnę.

Ukraina asocijuojasi su puikių šeimininkių dosnumu, kurios vaišina kvepiančiais sklindžiais, merginų šokiais smaragdo spalvos laukuose, linksmomis ir triukšmingomis mugėmis. Turtų, tiek gamtinių, tiek ir žmogaus sukurtų, čia daugybė. O jūra, skalaujanti Ukrainos kurortinę dalį, pritraukia nemažai paplūdimio ir aktyvaus poilsio mėgėjų.

Ukraina – tai istorija, architektūra, gamta, technikos pasiekimai, sakraliniai paminklai, urbanistinė kultūra, nutolusių miestų ir kaimų tylus grožis. Nesvarbu, ką keliautojas nori čia rasti, jam viskas pasiseks.

Klimatas

Vidutinių platumų žemyninis: vasaros karštos, žiemos šaltos, ypač rytinėje dalyje. Krymo pusiasalio klimatas mediteraninis – vasaros čia karštesnės, žiemos ne tokios šaltos. Krituliai pasiskirstę netolygiai: šalies vakaruose ir šiaurėje jų iškrenta žymiai daugiau, nei rytuose ir pietuose (Karpatuose – 1500mm, Krymo kalnuose – 1000-1200mm, lygumose – 300 mmm per metus). Vidutinė sausio mėn. temperatūra nuo -13°C šalies šiaurės rytuose iki 2°С prie Krymo pietinių krantų, liepos mėn. + 24°C – 30°С.

Lankytinos vietos

Kijevo-Pečioros Lavros vienuolynas – tai vienas iš pirmųjų stačiatikių vienuolynų, dar vadinamas vienuolynu virš olų, iškilo XI amžiuje. Jo įkūrėjas – vienuolis Antonijus. Lavra – tai žodis, pažymintis vienuolyno svarbą ir aukštą statusą. Vienuolyno įkūrimo istorija siejama su vienuoliu Antonijumi, kuris XI a. apsigyveno urve ant Dnepro kranto. Vėliau prie jo prisijungė daugiau vienuolių. Kai urvuose pradėjo trūkti vietos, virš jų buvo pastatytas vienuolyno kompleksas. Vienuolyno kriptose (olose) saugomi mumifikuoti vienuolių palaikai. Jie laikomi stikliniuose karstuose. Kijevo Pečerska Lavra vienuolyno kompleksas buvo įtrauktas į UNESCO pasaulinio paveldo sąrašą.

Sofijos soboras – tai Kijeve esantis soboras, laikomas visos stačiatikių religijos lopšiu ir vienu svarbiausių ir seniausių soborų pasaulyje. Jis buvo pastatytas dabartinio Kijevo teritorijoje XI amžiuje Jaroslavo Išmintingojo nurodymu ir naudotas kaip valdovų laidojimo vieta. Vidinis soboras keletą kartų buvo atstatomas ir rekonstruojamas, tačiau pavyko išsaugoti kai kurias originalias freskas ir mozaikas, tame tarpe ir žymiąją Oranto Dievo Motinos mozaiką. Soboras yra saugomas UNESCO organizacijos. Pradinis architektūrinis projektas turėjo savitą simboliką. Didžiausias centrinis kupolas, kuris buvo statomas bizantiniu stiliumi, simbolizavo Kristų – Cerkvės Pradą. Dvylika mažesnių kupolų, išsidėsčiusių aplinkui, simbolizavo apaštalus, nešusius tikėjimą į visus pasaulio kampelius. Šiandien tai viena populiariausių lankytinų vietų Kijeve.

Odesa, dažnai vadinama Juodosios jūros perlu, yra trečias pagal dydį Ukrainos miestas. Tai svarbus šalies uostamiestis, taip pat kultūros ir švietimo centras. Švelnus Odesos klimatas, tyras jūros vanduo ir saulėti paplūdimiai traukia turistus iš viso pasaulio. Potiomkino laiptai, Tolstojaus rūmai, Odesos katakombos – tai tik kelios iš daugelio jūsų dėmesio vertų vietų.

Michailovskio auksinių kupolų soboras – vienas seniausių Kijevo vienuolynų. Apie 1935 metus vienuolynas buvo praktiškai sunaikintas, tačiau šiandien lankytojai gali pasivaikščioti kruopščiai atkurtomis didžiulėmis išpuoštomis erdvėmis bei pasigėrėti įspūdingu fasadu. Jis buvo įkurtas XII a. Kijevo globėjo archangelo Mykolo garbei.

Užkarpatės mieste – Mukačeve, pamatysite ant vulkaninės kilmės kalvos stovinčią galingą, vertingiausią XIV-XVII a. fortifikacinės architektūros Palanoko mūrinę pilį. Jos statytojas yra Lietuvos kunigaikštis, LDK Gedimino anūkas Teodoras Karijotaitis.

Užkarpatės sostinėje Užgorode pamatysite vieną iš vengrų Šv. Stepono Karūnos simbolių – XVI-XVII a. pilį. Apsilankykite Liaudies buities muziejuje, kuriame galima susipažinti su vietinių įvairių tautų gyventojų buitimi, tradicijomis. Pasivaikščiokite senojo miesto gatvelėmis. Užkarpatė visada garsėjo savo vynais ir sūriais, tad užsukite į žymaus Užkarpatės vyno degustaciją unikaliuose, į UNESCO paveldą įtrauktuose, vyno brandinimo rūsiuose, kuriuos turkų belaisviai iškirto kalne 4,5 km ilgio, kur išlaikoma pastovi 12 0C temperatūra. Patikusio vyno galima nusipirkti.

Lvovas – vienas iš gražiausių ir geriausiai išplanuotų Europos miestų, nuostabus kultūros centras, įrašytas į UNESCO pasaulinio kultūros paveldo sąrašą, bohemiškas, romantiškas ir stebinantis didžiausias vakarų Ukrainos miestas prie Poltvos upės, kuris kadaise buvo istorine Galicijos sostine. Lvovo senamiestis – tai išties spalvingas miesto istorinis centras, kuriame gausu nuostabaus grožio pastatų, aikščių ir parkų, bažnyčių ir vienuolynų, nuostabių gatvelių ir skersgatvių. Verta aplankyti žymias Lvovo vietas – didingą Operos ir baleto teatrą, miesto rotušę, iš kurios bokšto pakilus atsiveria nuostabi Lvovo panorama, Lvovo muziejų, Šv. Jurgio, Armėnų katedras, gotikinę Lotynų katedrą, barokinę Bernardinų bažnyčią, Dominikonų bažnyčią ir vienuolyną; gynybinių įtvirtinimų liekanas ir Parako bokštą. Lvovas dar vadinamas liūto miestu, o Lvovo gyventojai – leopolitanais, jis žavi kiekvieną atvykusį.

Senasis Ivano Frankovskas – laisvas karališkasis miestas, dažnai vadinamas Karpatų perlu. Pažintis su istoriniu miesto centru: turgaus aikštė, rotušė su paauksuotu 49 m. aukščio kupolu, katedra, kunigaikščių Potockių rūmai. Pageidaujantiems – guculų vakaras nacionaliniame ukrainiečių restorane, kurio metu vaišinamasi ukrainietiškos virtuvės patiekalais, gėrimais.

Užkarpatės liaudies architektūros ir buities muziejus yra Užgorodo puošmena ir išskirtinė vieta, kurioje ryškiai atsiskleidžia visos Užkarpatės istorija. Muziejaus teritorija yra pietiniame Zamkovo kalno šlaite, esančios prie Užgorodo pilies papėdės, ir užimančios 5,5 hektaro plotą. Čia galite pamatyti įvairių tautų, gyvenančių Užkarpatėje, pastatus – vengrų, rumunų, huculų, lemkų, bokų, slėnio žmonių. Kiekviename pastate išsaugotas interjeras, atitinkantis tam tikrą regioną, su namų apyvokos reikmenų pavyzdžiais – visa tai galima apžiūrėti viduje. Be gyvenamųjų pastatų, ten yra bažnyčios pastatas, varpinė, mokykla, smuklė, vandens malūnas, šulinys, kalvė ir daugelis kitų. Muziejaus teritorijoje yra daugiau nei 14 tūkstančių eksponatų, visi jie liudija apie turtingą ir įvairiapusę Užkarpatės gyventojų kultūrą. Visi eksponatai unikalūs ir yra senovės architektūros šedevrai. Viena svarbiausių yra lemkų medinė Michailo bažnyčia, pastatyta 1777 m., jos aukštis – 22 metrai. Užkarpatės liaudies architektūros ir buities muziejus yra labai populiarus ir įdomus suaugusiems ir vaikams, čia viskas dvelkia meile gimtajam kraštui.

Kurortai

Berdianskas – žinomiausias Azovo jūros kurortas. Čia puiki infrastruktūra – turistams prieinamos visos paplūdimio pramogų rūšys, yra neįtikėtinas įvairiausių skulptūrų skaičius. Paplūdimiai smėlėti, vietomis su smulkių kriauklyčių mišiniu. Maudytis rekomenduojama paplūdimiuose, esančiuose visoje atviros jūros pakrantėje, o ne įlankoje. Berdiansko nerijoje rekomenduojama apsilankyti šeimoms su mažais vaikais. Jūra čia visada yra labai šilta, sekli.

Puikus poilsis prie Azovo jūros laukia jūsų ir Kirilovkoje. Tai populiari kurortinė gyvenvietė, garsi savo seklia jūra ir šiltu vandeniu. Kirilovka puikiai tinka šeimos atostogoms, taip pat jaunimo pramogoms. Yra daug restoranų, kavinių, naktinių klubų, yra didelis vandens parkas „Lobių sala”, kuris yra didžiausias šalyje.

Gribovkos kurortas yra Odesos regione Juodosios jūros pakrantėje. Gribovką renkasi šeimos atostogas paplūdimio mėgėjams Vieta yra švari ir jauki, yra didžiuliai ilgi paplūdimiai ir jokios suirutės. Buvusius vyriausybės poilsio centrus įsigijo verslininkai ir pastatė patogius namus netoli jūros. Paplūdimiai yra smėlėti, krantai lėkšti. Visos sąlygos ramiam poilsiui prie jūros už prieinamą kainą, galimybė aplankyti nuostabias Odesos vietas. Vasaros kavinės ir parduotuvės, daugiausia bazių teritorijoje.

Geležinis uostas Chersono apskrityje yra populiarus ir jaukus kurortas. Daugiausia ši poilsiavietė tinka tiems, kurie nori kuo mažiau išleisti pramogoms. Gyvenvietėje yra gerai išvystyta infrastruktūra, ji netgi vadinama ” Chersono Las Vegasu”. Ji sutiks jus darniu ramių paplūdimio atostogų ir audringo naktinio gyvenimo deriniu. Paplūdimiai yra smėlėti su mažų kriauklių mišiniu, dugnas yra beveik plokščias. Visos sąlygos patogiam poilsiui šalia seklios jūros, galimybė aplankyti nuostabius Chersono regiono lankytinus objektus.

Virtuvė

Ukrainos nacionalinės virtuvės pasididžiavimas – lašiniai, valgomi ne tik sūdyti, bet ir saldinti (su sirupu), taip pat rūkyti, virti ar kepti. Jie valgomi kaip užkanda su įvairiomis daržovėmis: svogūnais, česnakais, agurkais, baklažanais. Lašiniai naudojami gaminant įvairius kitus patiekalus: juos ukrainiečiai deda į kraujinę dešrą, jais farširuoja mėsos kepinius, labai skanūs lašinukais įdaryti baklažanai.

Nacionalinis ukrainiečių patiekalas – barščiai, gaminami iš šviežių daržovių (dažniausiai kopūstų, pomidorų), pagardinami grūstais lašinukais su česnakais ir petražolėmis. Šie produktai suteikia barščiams stebuklingą aromatą ir skonį. Apskritai ukrainiečių virtuvėje gaminama apie 30 rūšių barščių ir kiekviena rūšis turi atskirus pavadinimus (pvz., Lvovo barščiai, Kijevo barščiai).

Paplitę įvairūs miltiniai gaminiai, mėsos gaminiai ir valgiai (ukrainietiškos dešros, šalti užkandžiai, žvėriena, paukštiena), augaliniai ir pieno produktai (varškėčiai), vaisių ir medaus gėrimai. Iš mėsos produktų labiausiai vertinama virta ir troškinta kiauliena, rečiau – jautiena ir paukštiena. Iš prieskonių ukrainiečių kulinarai vartoja svogūnus, česnakus, krapus, lauro lapus, juoduosius, raudonuosius pipirus ir kitus mėsiškiems, daržovių ir šaltiems patiekalams.

Svarbus vaidmuo tenka vaisiams ir daržovėms. Mėgstami burokai, baklažanai, moliūgai, morkos, pomidorai, kopūstai, pipirai. Daržovės valgomos žalios, virtos, kaip atskiras patiekalas ir kaip garnyras. Burokėliai – pagrindinis sriubų komponentas.

Tarp senovinių Ukrainos gėrimų populiariausi – gauti natūralios fermentacijos būdu – medovucha, alus, kvasas ir kompotai, kurie verdami iš sausų ir džiovintų vaisių. Paplitusi varenukha – tai karštas alkoholinis gėrimas, pagamintas iš samagono, medaus ir prieskonių.

Suvenyrai

Populiariausi suvenyrai iš Ukrainos: tautodailės dirbiniai, drožiniai iš medžio, tekstilė, papuošalai, moliniai ir mediniai indai, lėlės su nacionaliniais rūbais, gobelenas.