Šri Lanka

Rasti ir nusipirkti lėktuvo bilietą


Šri Lankos Demokratinė Socialistinė Respublika – sala Indijos vandenyne ir to paties pavadinimo joje įsikūrusi valstybė. Sala randasi 55 km į pietryčius nuo Indostano pusiasalio.
Sostinė – Kolombas, gyvybinga ir multikultūrinė salos sostinė.
Oficiali kalba – singalų, pripažįstama ir tamilų. Anglų kalba naudojama valstybinėse įstaigose.
Valiuta – Šri Lankos rupija (LKR). Ji lygi 100 centų. 1 euras lygus maždaug 105 rupijoms. Pinigus geriausia keistis bankuose, ypač Kolombo oro uoste. Pinigų keitimo čekį išsaugokite, nes neišleistas rupijas galėsite parduoti už tą pačią kainą, kuria pirkote.

[/mywptabs]


Šalies aprašymas

Šiaurinė, siauresnioji Šri Lankos dalis visai lygi, lygumos užima 80 % šalies teritorijos, pietų vidurio dalyje – kalnai, kurių aukščiausios viršūnės – Pidurutalagalos kalnas ir Adomo kalnas. Terciare įvykę litosferos įdubimai salą atskyrė nuo Indostano pusiasalio. Buvusios sąsmaukos vietoje yra salų ir seklumų ruožas, vadinamas Adomo tiltu.
Krantai daugiausia žemi, dažnai lagūniniai, daugelyje vietų juos supa koralų rifai. Dauguma Šri Lankos miestų ir miestelių sujungti Šri Lankos geležinkeliais.

Didžiausios upės – Mahaveli Ganga, Maduru, Yan (rytuose); Velave, Gin (pietuose) ir Kalu, Kelani, Deduru, Malvatta (vakaruose) dėl sraunumo netinka laivybai. Salos pakraščiuose susiplovusios kopos, lagūnos ir seklumos trukdo jūrinei laivybai.

Gyvūnai tokie patys kaip ir Indostane, tik nėra tigrų ir hienų. Drambliai stipriai išnaikinti. Daug beždžionių ir leopardų.

Įtampa šalyje naudojama 230–240 V. Adapterių galima įsigyti prekybos centruose arba specializuotose parduotuvėse.

Klimatas

Klimatas nuolat karštas, jūrinio tipo; gegužės mėn. vidutinė temperatūra +280C, sausio mėnesį – +260C. Pats karščiausias metu laikas – kovo ir balandžio mėn., kuomet temperatūra siekia net iki +38°C. Nuo lapkričio iki sausio mėn. būna vėsiau, temperatūra iki +300C. Vidutinė metinė temperatūra lygumose – +26-30°C, kalnuose +15-20°C.

Šri Lanka priklauso pietų Azijos musonų sričiai. Vasaros metu, pučiant pietvakarių musonui, iškrenta kritulių – kalnuose iki 5000 mm, vakarų pakraštyje apie 2300 mm, šiaurės rytinėje dalyje tik 500–600 mm kritulių. Žiemos metu pučia sausesnis šiaurės rytų musonas.

Kada keliauti?

Gruodžio—kovo mėnesiai vakarinėse ir pietinėse pakrantėse bei kalnuose yra sausiausi ir tinkamiausi kelionei. Tačiau jei norite atostogauti rytinėje dalyje, patariama keliauti gegužės—rugsėjo mėnesiais. Daugiausia turistų šalis sulaukia gruodžio—kovo mėnesiais. Ne sezono metu žmonių daug mažiau, kainos krenta.

Lankytinos vietos

Kandis – kultūrinė salos širdis (UNESCO paveldo objektas), vienas gražiausių ir charizmatiškiausių šalies miestų, vadinamas Šri Lankos karaliumi. Kandy mieste randasi Tooth šventykla, čia yra vienas pačių švenčiausių budizmo reliktų – Lord Buddha dantis. Budistai iš viso pasaulio plūsta čia tyrinėti Karališko komplekso, Karaliaus rūmus ir Karalienės rūmus, Karališką vasaros rezidenciją, Audiencijų salę ir Karališkąją pirtį, kuria naudojosi senovės dinastijos. Kandis buvo paskutinė Sinhalos karalių tvirtovė. Tai žavus miestas su didingais pastatais aplink dirbtinį ežerą kalvotoje vietovėje.

Senovės Dambulla šventykla – geriausiai išsilaikęs ir didžiausias budistinių grotų kompleksas (UNESCO paveldo objektas). Sienos ir piešiniai ant jų skaiiuoja mažiausiai 2000 metų istorijos. Čia galite išvysti 157 budos pozas. Svarbiausias šios šventyklos akcentas – 15 m aukščio budos statula Dambulla. Šventykla garsėja įspūdingomis freskomis.

Sigirija – „Liūto uola“ – nuostabaus grožio citadelė (UNESCO paveldo objektas), iškilusi 200 m virš džiunglių ir dažnai vadinama aštuntuoju pasaulio stebuklu. įspūdinga uolų tvirtovė, dar kitaip vadinama Lion Rock tvirtovė yra senovės inžinerijos testamentas. Centrinė ašis yra suformuota iš terakotos ir pilkų akmenų bei iškilusi virš miško 200 metrų! Senojo miesto likučiai matyti tarp griovių ir vandens sodų. Ši archeologinė vieta yra ir piligrimų kelionės tikslas Šri Lankoje, ji įtrukta į Pasaulio paveldo sąrašą.
Polonaruva – Šri Lankos viduramžių sostinė, geriausiai išlikusi salos archeologinė radimvietė (UNESCO paveldo objektas).

Anuradhapura miestas yra seniausias miestas esantis Šri Lankos auksiniame trikampyje. Miestas gimtadienį skaičiuoja nuo 5 a. per. Kr. ir šiandien tai svarbi lankytina vieta su prabangiais karališkais rūmais, vienuolynais ir brangakmeniais puoštomis šventyklomis.

Poilsis ir pramogos kurorte

Šri Lanka – egzotinių kelionių gerbėjų rojus.

Karališkasis Peradenijos botanikos sodas – vienas garsiausių visoje Azijoje.

Hortono lygumų nacionalinis parkas panašus į priešistorinį mišką ar sapnų reginius.

Nuotykių turas – džipų safaris Jalos nacionaliniame parke ir laukinių gyvūnų stebėjimas.

Įžymioji Galės tvirtovė (UNESCO paveldo objektas) – kadaise vienas pagrindinių uostų visame Indijos vandenyne.

Šri Lankoje rugpjūtį vyksta didžiausia kasmetinė šventė – Esala Perahera festivalis, dar vadinamas Mėnulio švente, į kurią iš visos šalies susirenka tūkstančiai žmonių, šventyklos kieme žengia drambliai.

Pinnawalos dramblių globos namai garsėja meile gyvūnams. Tai namai po atvirumi dangumi ilgastraubliams gigantams, kurie buvo sukurti paliktiems ar vaikystėje likusiems našlaičiais drambliams.

Virtuvė

Įprastai tradiciniai pietūs susideda iš pagrindinio patiekalo – ryžių ir žuvies, mėsos, paukštienos ar daržovių, patiekto su lęšiais, pagardinto aštriais čatniais, pikantiška kokosų sambola ar kitais priedais.
Šri Lankos prieskonių karalius – kario milteliai, kurie gaminami, sumaišius mažiausiai penkis skirtingus ingredientus.

Patiekalai yra gana aštrūs. Vietinėje virtuvėje mėsos valgoma nedaug, tačiau gausu žuvies patiekalų, taip pat patiekalų iš jūros gėrybių, kurie yra patiekiami su daržovėmis bei prieskoniais.

Ant stalo būtinai patiekiamos šviežių daržovių ir vaisių salotos, žalumynų ryšulėliai arba žalumynų salotos. Kiekvienu atveju maistas būtinai gausiai pagardinamas žalumynais ir prieskoniais – česnakais ir pipirais, šafranais ir muskato riešutais, imbierais ir kardamonais, cinamonais ir kalendromis, kmynais, garstyčiomis ir kitais.
Itin mėgiamas vietinių paprastutis desertas – iš buivolo pieno pagaminta varškė, pagardinta saldžiuoju palmių sirupu. Taip pat čia gausu įvairiausių pyragų, pyragaičių, spurgyčių, bandelių.

Juodoji arbata – mylimiausias gėrimas Šri Lankoje. Šimtai rūšių arbatžolių ir kiekvienas švelnus gėrimas ruošiamas įvairiai, dažniausiai žoleles maišant su vaisiais. Geriamas kokoso pienas (iš paties riešuto), įvairios vaisių sultys.

Būkite atidūs

Visada prieš valgį plaukite rankas. Ir ne tik dėl higienos, bet ir dėl mandagumo; perduoti, paimti maistui visuomet naudokite tik dešinę ranką; jei valgote rankomis, taip pat valgykite tik dešine ranka, tačiau gėrimus galite laikyti ir kairėje rankoje; jei esate svetingųjų vietinių gyventojų pakviestas pietų ar vakarienės, būtinai, prieš peržengiant jų namų slenkstį, nusiaukite batus.

Suvenyrai iš Šri Lankos

Iš Šri Lankos galima parsivežti: autentiškas ritualines kaukes, aukščiausios kokybės Ceilono arbatžoles, įvairiarūšių brangakmenių, puikios kokybės dizainerių kurtų drabužių, medžio dirbinių, lakuotų meno kūrinių, batikos gaminių, prašmatniųjų metalo dirbinių, pagamintų iš įvairiausių medžiagų: aukso, sidabro, žalvario, plieno, geležies ar net alavo ir švino, tradicinių indų, žvakidžių, padėklų, įvairių Budos ir dramblių figūrėlių.