Slovėnija

Rasti ir nusipirkti lėktuvo bilietą


Slovėnijos respublika – valstybė centrinėje Europoje, besiribojanti su Italija vakaruose, Kroatija pietuose ir rytuose, Vengrija šiaurės rytuose, Austrija šiaurėje ir Adrijos jūra pietvakariuose.
Sostinė – Liubliana.
Didžiausi miestai: Mariboras, Celė, Kranis, Koperis.
Valiuta – EUR (1 euras = 100 centų).
Tipinės vakarienės kaina 10-15 EUR.
Arbatpinigiai – 10 % nuo užsakymo kainos.
Automobilio nuoma parai – nuo 40 EUR.
Valstybinė kalba – slovėnų.


Šalies aprašymas

Slovėnija – nedidelė valstybė, tačiau tai tas atvejis, kai dydis visai nesvarbus. Taip netgi patogiau: viskas yra labai arti, nereikia ilgų kelionių. Šalies teritorijoje kompaktiškai išsidėstę gydymo kurortai, kurie sėkmingai konkuruoja su Baden-Badenu ir Vichy, kur aukštos kokybės gydymas puikiai derinamas su klasikiniu paplūdimio poilsiu gražioje gamtoje ir saugioje aplinkoje.

Šalis turi siaurą 47 km pločio išėjimą prie Adrijos jūros. Teritorija kalnuota (90 proc. teritorijos yra virš 300 m), joje daug slėnių ir upių. Aukščiausias Slovėnijoje ir buvusioje Jugoslavijoje Triglavo kalnas Alpėse yra 2864 m aukščio. Svarbiausios upės – Dunojaus intakai Drava ir Sava.

Sostinė

Viena.

Pagrindiniai kurortai

Vasarą absoliučiais lyderiais pagal turistų skaičių yra trys pakrančių miestai – Portorožas, Piranas ir Isola, taip pat du Alpių ežerai – Bledas ir Bohinj. Slovėnijos gydomieji-terminiai centrai yra populiarūs ištisus metus (Rogaška Slatina, Radenti, Strunjan, Terme Čatež, Dobrna, Moravske Toplice, Šmarješke Toplice).

Kuo važiuoti

Geležinkelio susisiekimas Slovėnijoje yra gerai išvystytas: traukiniu galite pasiekti daugumą šalies teritorijų. Bilietai parduodami bilietų kasose ir turistinėse įstaigose, taip pat tiesiogiai traukiniuose (ten jie yra šiek tiek brangesni).

Autobusas – pigiausia ir patogiausia transporto rūšis. Pravažiavimas apmokamas žetonu vienai kelionei (parduodami laikraščių ir tabako kioskuose), grynais kasoje arba kontrolieriui prieš išlipant. Be to, yra daugkartinis bilietas neribotam kelionių skaičiui vienos dienos arba savaitės laikotarpyje (parduodami raudonos spalvos kioskuose). Pravažiavimo kaina nepriklauso nuo atstumo. Pagrindinių maršrutų autobusai dirba nuo 3:00 iki 00:00 val.; kiti – nuo 5:00 iki 22:30 val.

Automobilių nuoma

Automobilio nuomai būtina turėti kreditinę kortelę arba įnešti piniginį užstatą, būti vyresniems nei 21 metai ir pateikti tarptautinį vairuotojo pažymėjimą, kuris turi būti išduotas ne anksčiau nei prieš metus.

Miesto centre automobilių stovėjimo aikštelės yra pažymėtos mėlynos spalvos linija: įprastai šios stovėjimo aikštelės mokamos. Kuponai įsigyjami degalinėse arba kioskuose ir pritvirtinami prie priekinio stiklo, iš anksto nurodant juose savaitės dieną ir stovėjimo laiką.

Gabaritus Slovėnijoje privaloma įjungti bet kuriuo paros laiku.

Būkite budrūs

Standartinių saugumo priemonių – nesinešioti visų grynųjų su savimi ir palikti pasą viešbučio seife – bus pakankama ramiam poilsiui Slovėnijoje.

Viešbučiuose kalbama anglų, rusų kalbomis. Pakrantėse taip pat paplitusi italų kalba, o prie ežerų – vokiečių kalba.

Orų prognozė

Slovėnija yra padalinta į tris klimato zonas: Viduržemio jūros pajūryje, vidutinių platumų, pereinantis iš jūrinio į žemyninį didesnėje dalyje, alpinių ir subalpinių pievų kalnuose. Šalyje nėra staigių temperatūros svyravimų, švelnios žiemos (ne šalčiau kaip -10 °C) ir vasaros be varginančių karščių. Labiausiai neįprasta žiemai – gausus rūkas, kuris gali trukti kelias savaites. Tai ypač akivaizdu Liublianoje, nes miestas yra žemupyje ir per jį teka Liublianicos upė. Kovo mėn. kalnuose sniegas pradeda tirpti, o papėdėje jau pavasaris. Pajūriui būdingi stiprūs sezoniniai vėjai.

Jūra ir saulė

Pakrantės ilgis yra 46 km, paplūdimiai dažniausiai akmeningi (taip pat yra akmenukų paplūdimiai, o kai kuriose vietose akmenukai nėra labai dideli), daugybė betoninių platformų. Jūra skaidri kaip krikštolas, o šalia daugelio viešbučių yra supilta smėlio vaikams. Aukštos kategorijos viešbučiai turi savo paplūdimius, daugiausia platformas, bet daugiausia paplūdimiai priklauso savivaldybėms, gerai įrengti. Ežeruose paplūdimiai yra žolingi, su smėlio zonomis.

Paplūdimio gulto ir skėčio kaina — po ~3-5 EUR.

Kur apsistoti

Viešbučiai Slovėnijoje – patogūs ir šiuolaikiški. Maitinimas, kaip taisyklė, pusiau pansionas, tačiau tai ne visada geriau, nei tik pusryčiai: Slovėnijoje puiki virtuvė, o kavinių ir restoranų pilna kiekviename kurorte.
Viešbučių bazė yra labai aukštame lygyje, ekonominių variantų yra nedaug (tai paprastai yra privačios valdos).

Dauguma viešbučių numato nedidelę nuolaidą apgyvendinimui laikotarpiui nuo trijų dienų. 2* mažai, dažniausiai 3-4* viešbučiai, oficialiai 5* nedaug, bet kai kurie 4* viešbučiai prilygsta 5*. Visuose 4* viešbučiuose yra baseinai. Daugelyje viešbučių yra grožio ir sveikatos centrai (vienas moderniausių yra Dobrnos gydymo kurorte). Animacijos turkų supratimu niekur nėra.

Įtampa tinkluose 220 V, 50 Hz. Rozetės standartinės europietiškos.

Pinigai

Nuo 2007 m. sausio mėnesio Slovėnijoje oficiali valiuta euras.

Bankai darbo dienomis dirba nuo 8:00 iki 18:00 val. (pietų pertrauka nuo 12:30 iki 14:00 val.), šeštadieniais nuo 8:00 iki 12:00 val. Poilsio diena – sekmadienis, o kai kuriuose bankuose ir pirmadienis. Pasikeisti valiutą galima bankuose (įprastai komisiniai sudaro 1 %), pašto skyriuose, viešbučiuose (patys didžiausi komisiniai iki 5 %), valiutos keitimo punktuose, turizmo agentūrose, Liublianos stotyje (visą parą be komisinių). Keitimo kursas įvairiose vietose gali būti skirtingas.

Kreditinės kortelės ir kelionės čekiai priimami daugelyje restoranų, stambių bankų skyriuose, parduotuvėse ir viešbučiuose.

Kur galima nusipirkti

Parduotuvės darbo dienomis dirba nuo 7:00-8:00 iki 19:00 val., šeštadieniais nuo 8:00 iki 13:00 val. Kurortuose parduotuvės darbo dienomis dirba ilgiau ir tankiausiai šeštadieniais dirba visą dieną, o sekmadieniais – iki pietų. Universalinės parduotuvės dirba be pietų.

Ką parsivežti

Iš Slovėnijos galima parsivežti išsiuvinėtų daiktų, rankų darbo megztus gaminius, molinius ir pintus dirbinius, krikštolą, puikius slovėniškus vynus, stiprius nacionalinius alkoholinius gėrimus: „Medica“, „Chruškovec“, „Viljamovka“.

Kaip skaniai pavalgyti

Slovėnijoje priimta viešojo maitinimo įstaigų reitingavimo sistema, tačiau tai ne visada atspindi tikrąją padėtį. Aukštesnio lygio institucijos vadinamos „restavracija”, lygiu žemiau yra „gostilna” arba „gostisce”. Mažos valgyklėlės vadinamos „okrepcevalnica”, „pivnitsy” siūlo lengvus užkandžius ir alų, „kavarna” tiekia kavą ir visų rūšių pyragus, o ledus ir saldumynus – „slascicarna”.

Nacionalinės virtuvės šedevrai – kiaulienos dešrelės, Tunka – apkepinti kiaulienos gabaliukai su lydytais kiaulės lašiniais, slovėniški „štruklji“ (tešlos rutuliukai, užpildyti faršu), vytintas kumpis „pršut“ (supjaustytas plonom riekelėm su alyvuogėmis ir vynu).

Be puikaus vyno slovėnai gamina stiprius alkoholinius gėrimus iš obuolių, slyvų, kriaušių, medaus. Pavyzdžiui likerio „Pleterška chruška“ butelyje būtinai bus kriaušė.

Pavalgyti Slovėnijoje praktiškai galima bet kuriuo laiku ir bet kurioje vietoje: šalyje nėra tokio kaimo, kur nebūtų užkandinės ar restoranėlio.

Kainos kavinėse ir restoranuose palyginti nedidelės (lyginant su europietiškomis), o valgiai kokybiški ir skanūs. Be alkoholio pavakarieniauti galima po 8-10 Eur už žmogų, su vynu bus brangiau: 15-20 Eurų.
Viešbučiuose ir restoranuose paslaugų mokestis įtraukiamas į sąskaitą. Arbatpinigius iki 10% nuo sąskaitos sumos priimta duoti padavėjams, taksi vairuotojams, nešikams ir degalinių darbuotojams.

Gydymas

Terminiai Slovėnijos kurortai naudoja šiuolaikinius gydymo būdus, tame tarpe ir nuosavo parengimo. Pastaruoju metu ten aktyviai vystėsi estetinė medicina ir nervų ligų gydymas.

Vienas iš labiausiai žinomų gydymo kurortų šalyje Rogaška-Slatina yra išgarsėjęs savo mineraliniu vandeniu Donat Mg. Juo gydomos virškinimo trakto ligos, cukrinis diabetas, ten vyksta žmonės su medžiagų apykaitos sutrikimais ir pertekliniu svoriu, kurorte yra sukurtos sąlygos reabilitacijai po sužalojimų ir operacijų.
Portorože yra tajų medicinos ir talasoterapijos centrai. Vietiniai terminiai vandenys yra skirti ginekologiniams sutrikimams, kvėpavimo takų ligoms, lėtiniam reumatui ir odos ligoms gydyti.
Šmarješke-Toplice gydomos širdies ir kraujagyslių sistemos ligos, centrinės ir periferinės nervų sistemos ligos, reumatas, raumenų ir kaulų sistemos sutrikimai bei psichosomatiniai sutrikimai. Taip pat kurorte gydomi sportininkai ir žmonės su sportinėmis traumomis.

Čatež termos padeda gydyti neurologines ligas, perteklinį svorį, skeleto-raumenų sistemos ligas, reumatą ir atsistatyti po traumų ar operacijų.

Poilsis Dolenske -Toplice kurorte bus naudingas žmonėms su nugaros skausmais, osteoporoze arba reumatinėmis ligomis. Ten dar taisoma vaikų laikysena, yra netgi specialios profilaktinės programos rūpesčiais nuvargintiems verslininkams.

Strunjane gydoma bronchinė astma, lėtinis bronchitas, viršutinių kvėpavimo takų ligos, neurologinės ir odos ligos.

Į Dobrną važiuoja gydyti ginekologines ligas (įskaitant nevaisingumą), reumatus, nervus ir nervų sistemos ligas, sportinius sužalojimus ir ortopedines ligas.

Moravske-Toplice, žinomam savo ypatingu „juodu” mineraliniu vandeniu, pacientai gydomi po traumų ir skeleto-raumenų aparato operacijų, gydomas reumatas, odos ligos ir lėtinės plaučių ligos.

Lashko kurorte gerinama būklė po insulto, traumų ir operacijų skeleto-raumenų sistemoje, kovojama su reumatu, stuburo ir neurologinėmis ligomis.

Galiausiai Radency gydykloje gydo širdies ir kraujagyslių sistemos bei raumenų ir kaulų sistemos ligas, lėtinius reumatinius sutrikimus, inkstų ir šlapimo takų ligas, medžiagų apykaitos sutrikimus.

Kur verta apsilankyti

Viduramžių miestai Liubliana, Mariboras ir Ptuj. Karstiniai Postojna-Jama urvai (2,5 km gylyje galima iš lėtai judančio traukinio pamatyti keistus stalaktitus ir stalagmitus) ir Shkotzjan (saugomas UNESCO). Triglavo nacionalinis parkas su aukščiausiu Slovėnijos tašku – Triglavo kalnu ir žemiausiu – Tolminio dauba.

Ekskursijos į Veneciją ir Triestą vyksta iš Adrijos jūros pakrantės miestų.