Serbija

Rasti ir nusipirkti lėktuvo bilietą


Serbija, oficialiai Serbijos Respublika yra Balkanų respublika pietryčių Europoje. Ribojasi su Bosnija ir Hercegovina, Kroatija, Vengrija, Rumunija, Bulgarija, Makedonija ir Juodkalnija.
Sostinė – Belgradas.
Kiti miestai: Zrenianinas, Šabacas, Subotica, Smederevas, Pančevas, Nišas.
Oficiali kalba – serbų. Galima susikalbėti albanų, rusų, anglų kalbomis.
Valiuta – Serbijos dinaras (RSD), padalintas į 100 parų.


Šalies aprašymas

Serbija išsidėsčiusi Balkanų pusiasalyje ir Panonijoje, Rytų, Pietų ir Centrinės Europos kryžkelėje. Tai žemyne izoliuota šalis (Adrijos jūra yra pasiekiama, kertant Juodkaniją), tačiau Dunojaus upė Serbijai suteikia vandens susisiekimo galimybes su likusia Europa bei Juodąja jūra.Šalies teritorija driekiasi Dinarų, Rodopų, Stara Planinos, Karpatų kalnai. Visa šiaurinė dalis yra Panonijos lygumoje. Aukščiausios šalies viršukalnės yra Kosove. Centrinės Serbijos aukščiausia vieta – Midzoro kalnas.

Serbijos kraštovaizdis yra itin kintantis – nuo turtingų ir derlingų lygumų Šiaurės Voivodinos regione, kalkakmenio zonų bei telkinių šalies rytuose, bei kalnais ir kalvomis padengtų teritorijų šalies pietryčiuose. Šalies šiaurėje dominuoja Dunojaus upė, o jos intakas – Morava, teka kalnais padengtuose, pietiniuose šalies regionuose.

Kalnai užima didžiają dalį Centrinės Serbijos, kurioje susikerta keturios kalnų grandinės: Dinarų kalnynas šalies vakaruose užimantis didžiausią teritoriją ir besidirekiantis iš šiaurės vakarų į pietryčius; Karpatai ir Balkanų kalnų ruožas, besidriekiantis šiaurės-pietų kryptimi Rytų Serbijoje; Senovės kalnai palei Pietų Moravą priklausantys Rilo-Rhodope kalnų sistemai. Centrinės Serbijos kraštovaizdyje dominuoja kalvos, mažo ir vidutinio aukščio kalnai, gausiai išraižyti upių bei upelių. Šalies rytuose savo ruožtu kyla Stara Planina ir Homolje kalnų grandinės, kurios yra palyginti retai apgyvendintos. Vakaruose, kalnų aukštis palaipsnių kyla pietvakarių kryptimi, tačiau tikros grandinės nesusiformavusios. Aukščiausios viršukalnės, šioje šalies dalyje yra Zlatiboras ir Kopaonikas.

Klimatas

Šalyje klimatas labai įvairus. Kalnuose žiemos šaltos ir atšiaurios, lygumose švelnesnės. Vasaros, išskyrus pačias aukštikalnes, šiltos. Pavėjiniuose kalnų šlaituose kritulių iškrinta daug, tačiau Panonijos šiaurėje vasarą dažnos sausros.

Lankytinos vietos

Žinomiausias ir labiausiai turistus masinantis taškas – šalies sostinė Belgradas. Tai išties ypatingas ir išskirtinis miestas, kuriame labai daug kontrastų. Architektūroje dominuoja turkiškas bei vojvodininis stiliai, tačiau vienas po kito kyla ir šiuolaikiški pastatai, bandantys tobulai įsilieti į visą paveikslą. Nepakartojamai įspūdingą vaizdą dovanoja per patį miestą tekanti Savos upė, dvelkianti ramybe, jaukumu, sukurianti svajingą atmosferą aplinkui.

Rekomenduojama apžiūrėti Parlamento rūmus, Rotušę, arkivyskupo Šv. Savos cerkvę, Respublikos aikštę su Nacionalinio teatro rūmais ir nacionaliniu muziejumi, Kalemegdano parką, garsiąją Knez Mihailova pėsčiųjų alėją, aplankyti Derdapo nacionalinį parką, ten apžiūrėti Geležinius vartus, tai tarpeklis esantis Dunojaus upėje, atskiriantis pietinę Karpatų dalį nuo vakarinės Stara Planina kalnų papėdės. Kopaonik nacionalinis parkas pietinėje šalies dalyje, pamėgtas slidininkų, čia gausu puikių slidinėjimo trasų, keltuvų, poilsio namų, viešbučių.

Savos ir Dunojaus upių santakoje ant kalvos stūkso milžiniška Belgrado tvirtovė, jos sienos iš toli atrodo baltos ir būtent nuo jų spalvos kilęs „Beograd“ (baltas miestas) pavadininimas. Čia išlikę masyvios mūro sienos ir didžiuliai jų vartai, gynybiniai bokštai, laikrodžio bokštas, cerkvė, bažnyčia, koplyčia ir t.t. Tvirtovės teritorijoje taip pat įsikūręs Karo muziejus. Šalimais jo veikia dar vienas – Kankinimų muziejus.

Džavolja Varoš nacionaliniame parke randasi Velnio miestas – labai retas gamtinis paminklas, tai stūksančios molio ir akmenų skulptūros, erozijos suformuotos per daug daug amžių. Šaltiniui, lietui ir vėjui begraužiant akmenis, po daug metų likdavo akmuo ir smėlio-molio bokštelis (akmens apsaugotas nuo erozijos) po juo. Keli šimtai tokių figūrų ir sudaro Velnio miestą. Figūros kartais griūna, kartais pradeda dygti naujos, tik tai trunka daug ilgiau, nei gyvena žmogus. Visai šalia teka du šaltiniai: Velnio vanduo ir Raudonasis šaltinis. Pirmasis labai rūgštus ir turi gausybę mineralų, o antrasis yra raudonas ar net rudas nuo geležies rūdos. Abiejų šaltinių vanduo naudojamas SPA arba gydymo procedūroms. Jo negalima gerti.

Lauktuvės iš Serbijos

Iš Serbijos dovanų parsivežami medžio drožiniai, tradiciniai rankdarbiai, magnetukai, raktų pakabukai su šalies lankomų objektų atvaizdais.