Pietų Korėja

Rasti ir nusipirkti lėktuvo bilietą


Korėja, oficialiai vadinama Korėjos Respublika – valstybė rytų Azijoje, pietinėje Korėjos pusiasalio dalyje, seniau buvusios vieningos Korėjos pietinė dalis. Šiaurėje ribojasi su šiaurinę pusiasalio dalį užimančia Šiaurės Korėja, vakaruose – su Kinija, rytuose – su Japonija.
Pietų Korėjos sostinė ir didžiausias miestas – Seulas, vienas didžiausių metropolitinių miestų. Jis taip pat ir šalies širdis, galintis didžiuotis šimtais įdomiausių urbanistinių vaizdų, kuriuos verta pamatyti.
Valiuta – Pietų Korėjos vonas (KRW).
Korėjiečių kalba – kalba, kuria kalba korėjiečiai Pietų Korėjoje, vadinama hangugo. Korėjiečių kalba yra laikoma izoliuota kalba, nors turi sąsajų su Altajaus kalbomis.


Šalies aprašymas

Korėjos istorija siekia 5000 metų ir yra viena seniausių pasaulio civilizacijų pasaulyje.

Pietų Korėja yra prezidentinė respublika, suskirstyta į 17 administracinių vienetų. Šalis įsikūrusi pietinėje Korėjos pusiasalio dalyje ir yra apie 1100 km nutolusi nuo Azijos pagrindinės dalies. Kalnuoto pusiasalio krantus vakaruose skalauja Geltonoji jūra, rytuose – Japonijos jūra, pietuose – Korėjos sąsiauris ir Rytų Kinijos jūra. Pietų Korėjos teritoriją galima suskirstyti į 4 pagrindinius regionus: rytinį su aukštais kalnais ir siauromis pakrantės lygumomis, vakarinį plačių pakrančių lygumų regioną su upės baseinais ir kalvomis, pietvakarinį, su kalnais bei slėniais, bei pietrytinį, kur dominuoja platūs Nakdongo upės baseinai.

Prie vakarinių ir pietrytinių Pietų Korėjos pakrančių stūkso apie 3 tūkstančius salų, kurių didžioji dauguma mažos ir neapgyvendintos. Čedžu, 1845 km² ploto sala, esanti 100 km nuo pietinio kranto, yra didžiausia valstybei priklausanti sala. Saloje taip pat yra aukščiausia P. Korėjos viršūnė – 1950 m virš jūros lygio esantis neveikiantis ugnikalnis Halasanas. Labiausiai į rytus nutolusios salos – Ulelendo ir Liankūro uolos (Korėjoje vadinamos Dokdo), piečiausios – Marado ir Sokotros uolos.

Klimatas

Šaliai būdingas drėgnas žemyninis klimatas ir drėgnas subtropinis klimatas. Klimatui įtaką daro Rytų Azijos musonas. Vasarą iškrinta daugiau kritulių, ypač esant mėnesį trunkančiai džangmai, kuri prasideda birželio gale. Žiemos gan šaltos, o vasaros gan karštos: Seule vidutinė sausio temperatūra svyruoja nuo −7 °C iki 1 °C, o vidutinė rugpjūčio temperatūra – nuo +22 °C iki +30 °C. Žiemos šiltesnės ties pietų pakrante ir gerokai šaltesnės kalnuotose vietovėse. Į pietinius krantus vasarą dažnai atkeliauja taifūnai, sukeliantys didelius vėjus ir smarkų lietų.

Turizmas

Vietinis turizmas tiek Seule, tiek Pietų Korėjoje yra gana populiarus ir jo mastai vis didėja, tačiau šalis pritraukia sąlyginai mažai užsienio turistų. Daugiausia užsienio turistų atvyksta iš kaimyninių Azijos šalių: Kinijos, Hong Kongo, Taivano ir Japonijos. Šių šalių turistai sudaro 75 % Pietų Korėjos tarptautinių turistų. Beveik visi užsieniečiai vyksta tik į Seulą.

Lankytinos vietos

Seulas garsėja savo dangoraižiais bei kitais aukštais pastatais, nuo kurių atsiveria įspūdinga miesto panorama. Seulo stebėjimo bokštas yra viena iš populiariausių turistų lankomų vietų, nuo kurio galite grožėtis panoraminiais miesto vaizdais, nes šis bokštas pastatytas ant Namsan kalno. Seule taip pat gausu muziejų, kur jūs galite susipažinti su šalies istorija. Visa tai pamatysite Korėjos Nacionaliniame muziejuje. Žmonių gausa ir jų nuolatinis judėjimas sukuria dinamiško ir niekada nepailstančio miesto įvaizdį. Tai gerai atspindi ir oficialus miesto šūkis: Sveikas, Seule, — Azijos siela! Miestas turtingas senosios istorijos paminklais. Čia galima pamatyti įspūdingus XIV–ojo amžiaus karalių rezidencijos rūmus, kurie yra saugomi tradicine uniforma vilkinčia karališkąja sargyba.

Kiongdžiu miestas didžiuojasi Nacionaliniu Kiongdžiu muziejumi, Pulguksa šventykla, Sokkuram uolos šventykla, Tering piliakalnių parku. Jeigu Pietų Korėjoje norite aplankyti vien kultūrinius objektus, tai nacionalinis Kiongdžiu muziejus yra vienas geriausių muziejų šalyje, turintis didžiulę Šilla karalystės relikvijų kolekciją, išlikusią karalystės klestėjimo periodu.

Jeigu jums patinka natūralus gamtovaizdis, siūlome apsilankyti Seoraksano arba Snieguotųjų uolų kalnų parke, kuris sužavės senoviniu kraštovaizdžiu ir įdomiomis pramogomis. Ten stūkso Soraksano kalnas, nuo kurio atsiveria kvapą gniaužiantys vaizdai. Tai viena iš įspūdingiausių pasaulio vietų. Jūs galite užkopti į pačią viršūnę arba pakilti specialiu keltuvu, esančiu ant lynų. Suprantama, keliaudami pėsčiomis, patirsite daugiau įspūdžių. Pakeliui prieisite bronzinę gigantišką Budos statulą, kuri panaši į didžiąją Kamakuros Budos statulą Japonijoje. Šis nacionalinis parkas taip pat garsėja nuostabiomis senovinėmis, išmargintomis įvairiausiomis spalvomis, smilkalais dvelkiančiomis Budistų šventyklomis ir masyviais rieduliais, vadinamais „Heundeulbawi“, kurie balansuoja ant kitų uolų viršūnių, įspūdingomis granitinėmis kalnų viršūnėmis, vešliais, žaliais slėniais, tankiais miškais, skaidriais upeliais, kriokliais.

Pusano miestas yra vienas įdomiausių lankytinų vietų Pietų Korėjoje. Jis garsėja įspūdingomis uolomis, esančiomis Taejongdae parke. Atsiveria puikūs vaizdai iš observatorijos, taip pat galėsite grožėtis žaliuojančiomis medžių giraitėmis. Tchaedžiongdės parke yra įspūdingas pramogų parkas ir uosto terminalas, kuriame galite užsisakyti plaukiojimą laivu. Kita įdomi Pusano mieste esanti vieta yra Vaikų pramogų parkas, kuriame gausu pramogų natūralioje gamtoje, pavyzdžiui pažintiniai takai per nuostabias kalvas. Pusano Vaikų parkas turi ir pramogų parką su atrakcionais, skirtais patiems mažiausiems lankytojams.

Etiketas

Pagrindinė taisyklė — prieš įžengiant į vidų (ar tai būtų kavinė, baras, restoranas, viešbutis ar namai) nusiauti batus. Jos nesilaikymas – didžiulis nepagarbos ženklas. Įteikiant dovaną ar tiesiog paduodant daiktą reikėtų tai daryti abejomis rankomis. Sveikinantis ar atsisveikinant derėtų nusilenkti suglaudus abu delnus kartu. Taip išreiškiama didelė pagarba žmogui ir dėkingumas.

Virtuvė

Tradicinis korėjiečių maistas labai aštrus – be raudonųjų pipirų neapsieina nei vienas tradicinis patiekalas. Kepta mėsa yra vienas svarbesnių korėjiečių virtuvės patiekalų. Dėl to restoranuose labai paplitęs mėsos kepimas ant grotelių, po kuriomis kūrenasi ugnis. Ši tradicija buvo perduota ir į kitas šalis. Pietų Korėjos virtuvės pagrindą sudaro ryžiai, sriubos, ryžių nuovirai, daržovės, žuvys, naminiai paukščiai, kiaušiniai, pupelės, varškė ir jūrų gėrybės.

Pagrindinis jų patiekalas — kimči. Tai fermentuotas patiekalas, gaminamas iš įvairių daržovių, dažniausiai iš pekino kopūstų ar ridikų ir aštriųjų prieskonių. Sriubos verdamos dažniausiai iš kiaulienos, buliaus uodegos, kitos mėsos, žuvies, viščiuko ir kopūstų, gausiai pagardinamos prieskoniais. Aštrios korėjietiškos sriubos suteikia sotumo ir labai mėgstamos žiemą, kadangi šildo kūną iš vidaus. Korėjiečiai savo raciono neįsivaizduoja be šviežios žuvies ir kitų jūros gėrybių. Retas patiekalas apsieina be česnako.

Praktiškai visi nealkoholiniai gėrimai Korėjoje gali būti vadinami arbatomis. Korėjoje plačiai geriama žalioji arbata ir įvairūs jos porūšiai. Vienas Korėjos išskirtinumas šioje srityje gausus žolelių ir grūdų arbatų naudojimas.

Korėjos alkoholiniai gėrimai yra gana panašūs į kitus Tolimuosiose Rytuose gaminamus gėrimus. Čia irgi išskiriami fermentuoti (geltonieji gėrimai) ir distiliuoti (baltieji gėrimai).
Korėjos alkoholiniai gėrimai pasižymi ir laukinių augalų, vaisių vartojimu. Čia gaminamos įvairios trauktinės, tarp kurių išskiriami balzamai.

Kaip ir japonų virtuvėje, pagrindiniai ingredientai saldumynams yra gličiųjų ryžių tešla ir saldi raudonųjų pupelių masė. Dar naudojama žaliųjų pupelių masė, sezamas, medus.