Kuba

Rasti ir nusipirkti lėktuvo bilietą



Bendra informacija

Kubos Respublika (Kuba) – salų valstybė tarp Karibų jūros, Meksikos įlankos ir Atlanto vandenyno. Kubos valstybę sudaro pagrindinė sala Kuba, Chuventudo sala ir kelios mažų salų grupės. Havana yra didžiausias miestas ir valstybės sostinė. Kubos Santjagas yra antras pagal dydį miestas. Kubos šiaurėje yra JAV ir Bahamos, Meksika į vakarus, Kaimanų salos ir Jamaika į pietus, ir Haitis ir Dominikos Respublika į pietryčius.

Kuba yra viena iš ryškiausių perlų Karibų salų vėrinyje. “Pati gražiausia žemė, kurią tik matė žmogaus akys” – sušuko Kristoforas Kolumbas, vos nužengęs į salą. Žydras vandenyno paviršius ir koralų rifai, švelni saulė ir sniego baltumo paplūdimio smėlis, fantastiškas povandeninis pasaulis ir pasakiški paukščiai, spalvoti saulėtekiai ir saulėlydžiai, nepereinami miškai ir svaiginantis orchidėjų kvapas… Kas bent kartą apsilankė Kuboje, nori vėl sugrįžti čionai. Turistus ionai traukia ne tik atogrąžų egzotiška, bet ir vietinis koloritas, aktyvus naktinis gyvenimas su uždegančiais salsos garsais, vietinių gyventojų atvirumas ir šiluma, žinomų cigarų dūmai ir Havana Club romo skonis.

Ši šalis gali didžiuotis turėdama apie 7 000 km pajūrio ruožą, kuriame yra apie 290 nuostabių, įvairaus dydžio paplūdimių, kuriuose prieglobstį randa ir romantiški įsimylėjėliai, ir pramogų ištroškę turistai.

Pačia pirmą dieną Kuboje susidursite su visiškai svetimu pasauliu ir priešingybių gausa: Kubos doleriais ir pesais, afrokubietiškais dievais, juodu humoru, kokteiliais vėsiuose viešbučių baruose, hipnotizuojančiais muzikos ritmais, žavingais komplimentais, agresyviais pasisakymais ir draugišku pasitikėjimu savimi.

Turizmas yra išplėtotas: šalyje daug viešbučių, paplūdimių, restoranų, viešnamių. Viena svarbiausių turizmo šakų yra sveikatos turizmas, kadangi gydymo paslaugos nėra brangios, tad daug žmonių atvyksta į Kubą ir gulasi į specialiai įrengtas klinikas.

Aktyvioms atostogoms Kuba yra labai tinkama šalis. Vandens sportu čia gali užsiimti ir pradedantieji ir profesionalai. Norintys pasigrožėti jūros gelmėmis, taip pat bus patenkinti, nes yra 5000 km ruožas, kuriame galima nardyti skaidriame it stiklas vandenyje. Netoli Kubos esantys koralų rifai sudaro idealias sąlygas nardymui. Paskutiniais metais buvo įrengta daug nardymo bazių, kurių dėka turistai gali dar geriau pažinti Karibų jūros gelmių grožį. Mėgstamiausia nardymo teritorija yra tarp Karibų jūros salelių, tokių kaip Cayo Largo ir Isla de la Juventud. Paplūdimiuose įrengtuose vandens sporto bazėse turistams yra siūloma panardyti, paplaukioti katamaranais, paburiuoti, užsiimti sportine žūkle. Didesniuose viešbučiuose yra įrengti teniso kortai, golfo žaidimo aikštelės.

Kubos klimatas

Klimatas Kuboje yra tropinis, metinė vidutinė temperatūra apie 25o C. Ekstremalų karštį ir sausą orą, kuris laikosi vasaros mėnesiais, sušvelnina pučiantis šiaurės pasatas. Lietingasis periodas trunka nuo gegužės iki spalio mėnesio. Palankus Laisvės salos klimatas leidžia turistams lankytis čia ištisus metus.

Sostinė

Havana

Sostinė

Otava.

Geografija

Kuba driekiasi iš rytų į vakarus apie 1 260 km, o jos plotis plačiausioje vietoje – 191 km. Nuo žemyninės JAV dalies ją skiria Floridos sąsiauris, o nuo Espanjolos – Vėjų sąsiauris. Artimiausia Kubos kaimynė Jamaika yra už 139 km. Kubos kranto linijos ilgis – 3 735 km, nes ji labai vingiuota, su šimtais rifų, įlankų ir pusiasalių.

Kubai dar priklauso didelė Chuvantido sala ir šimtai mažyčių salelių. Kuba nėra tokia kalnuota kaip gretimos Didžiosios Antilų salos, kalvotas maždaug ketvirtadalis šalies paviršiaus. Pietryčiuose driekiasi Siera Maestros kalnai. Kitur vyrauja lygumos. Kuba – klintinės platformos, giminingos klintinėms Jukatano pusiasalio (Meksika), Floridos ir Bahamų sritims, dalis. Didžiausia šalies upė Kautas teka iš vakarų į rytus, 20 km šiauriau Bajamo. Tačiau Kautu gali plaukioti tik mažos valtelės.

Kubos plotas 114 524 km2, ilgis 1 225 km, o plotis siekia nuo 20 iki 145 km. Salai priklauso apie 1 600 mažesnių salų, iš kurių didžiausia yra Isla de Juventud (kažkada vadinta Isla de Pinos), kurios plotas 2 340 km2. Didelę Kubos dalį sudaro lygumos, tik pietryčiuose yra svarbiausi kalnai ir kalvotas kraštovaizdis. Aukščiausia viršūnė yra Pico Turquino (1 974 m) Siera Maestra kalnyne.

Gamta laikoma vertingiausiu salos turtu. Siantiago de Cuba mieste esantis Baconao parkas yra mielai lankomas ne tik turistų, bet ir pačių kubiečių. Šiame botanikos sode galima pailsėti įrengtose poilsiavietėse, pasimėgauti akvariumų skleidžiama ramybe ir kitomis atrakcijomis.

Kubos rytuose yra nacionalinis Alejandro de Humboldt’o parkas, kuris apima keturias rytines provincijas – Holguin, Granma, Santiago de Cuba ir Guantanamo. Vietovėje saugoma daug svarbių šalies ekosistemų (plotas apie 68 890 hektarų) ir vandens telkinių (plotas 2 250 ha). Šis parkas nuo 2001 gruodžio mėnesio yra įtrauktas į UNESCO pasaulio gamtos paveldo sąrašą.

Upės Kuboje yra negilios ir trumpos. Aukštesnėse vietose auga kaktusai, taip pat šalyje auga nuostabios palmės, kurios siekia net 40 metrų aukštį.

Gyventojai

Kuboje gyvena apie 11 mlj. žmonių, iš kurių apie penktadalis gyvena sostinėje Havanoje. Dauguma gyventojų (apie 2/3) – išeivių iš Ispanijos palikuoniai, 1/3 – negrai, mulatai ir metisai. Saloje yra ir gausi kinų kolonija. Kubiečiai yra labai atviri, mielai diskutuoja, daug kalba ir užmezga kontaktus su kitais žmonėmis. Jie nėra nusiteikę priešiškai svetimtaučių atžvilgiu, o įsijungus į jų pokalbi, daugelis bus nustebinti, kad kubietis daug daugiau žinos apie Europą, nei paprastas europietis apie Kubą ar vidurio Ameriką. Kubos gyventojai yra paslaugūs ir dosnūs, būtent dėl šia charakterio savybe jie stulbina turtingus turistus. Kubiečiai nuoširdžiai pasidalins tuo, ką turi, padės ištikus bėdai, padės įveikti kalbos barjerą, kas dažnai yra visiškai svetima Europos gyventojams.

Pagrindinė Kubos religija yra katalikybė, tačiau taip pat išpažįstamas evangelikų ir protestantų tikėjimas.

Kalbos

Valstybinė kalba yra ispanų, tačiau viešbučiuose ir turistų lankomose vietose galima susikalbėti angliškai, prancūziškai ir rusiškai, nors vietiniai gyventojai kalba dažniausiai tik ispaniškai.

Valiuta

Šalies valiuta yra Kubos pesas, kuris susidaro iš 100 sentavų, ir prilygsta JAV doleriui. Tačiau tai neturi reikšmės turistams, nes jais pesais jie neatsiskaitys. Iš keliautojų įprasta priimti dolerius. Tačiau taip pat yra „konvertuojamieji pesai” (CUP), pritaikyti turistams. Todėl kartais grąžą gali atiduoti ir taip. Išvykstant iš šalies juos galima išsikeisti (1 pesas – 1 doleris). Europietiškos kredito kortelės yra priimamos ir aptarnaujamos viešbučiuose, oro uostuose, kelionėse.

Apsipirkimas

Labiausiai turistų lankomose vietose yra daug parduotuvių, kuriuose galima įsigyti apsaugos nuo saulės priemonių, gaiviųjų gėrimų, kai kurių drabužių (pvz. marškinėlių). Populiariausi suvenyrai yra cigarai, romas arba meno dirbiniai. Havanoje yra „Blusų turgus” ir meno dirbinių prekyvietės, kuriuose galima nusipirkti knygų, paveikslų, įvairių mielų niekučių. Kainos didesnės centre.

Iš Kubos galima parsivežti juodą koralą ir dirbinius iš jo, gaminius iš vėžlio kiauto (apyrankės ir plaukų segtukai), vyriškus marškinius, kurie yra rankų darbo, pralaidūs orui, iš grynos medvilnės, su daugybe kišenių; mušamuosius muzikos instrumentus, brazilišką avalynę. Ir, aišku, viską, kas susiję su Kubos revoliucija: juodai-baltų fotografijų albumus ir beretes su Če Gevaros portretu.

Kada geriausia vykti

Geriausias laikas vykti į Kubą yra nuo lapkričio iki balandžio, kai yra sausasis periodas ir vidutinė temperatūra laikosi apie 25o C.

Šventės

Sausio 1 d. – Išsilaisvinimo diena. Revoliucijos pergalės metinės.
Vasario antra pusė – Karnavalai.
Vasario 24 d. – 1895 m. revoliucijos pradžia.
Vasario 28 d. – Džiazo šventė Havanoje.
Kovo 8 d. – Tarptautinė moters diena.
Gegužės 1 d. – Tarptautinė darbininkų diena.
Liepos 25, 26, ir 27 d. – Nacionalinio maištingumo dienos (liepos 26 d. minėjimas).
Spalio 10 d. – Karų dėl nepriklausomybės pradžios minėjimas.
Lapkričio 27 d. – Baleto festivalis Havanoje ir muzikos festivalis Varadero kurorte.
Gruodžio 7 d. – Chorų festivalis Santiago mieste.
Gruodžio 25 d. – Kalėdos.
Karnavalai vyksta: Havanoje ir Santiago de Cuba liepos mėnesį, Matanzas ir Pinar del Rio – rugpjūtį, Varadero – sausio mėnesį.

Virtuvė ir restoranai

Kubietiškas maistas yra labai maistingas, kaloringas, sunkus ir saldus. Galima rasti ispaniškų, itališkų, azijietiškų patiekalų. Labai mėgstami maži (12 vietų) restoranėliai, kuriuose ruošiamas gardus maistas ir yra geras aptarnavimas, kadangi išlaikoma šeimyniškas atmosfera.

Miestuose yra daug picerijų, kuriose prekiaujama ne įprastomis itališkomis picomis, o labiau būdingomis tik Kubai. Kubiečiai valgo daug patiekalų iš mėsos (kiauliena, jautiena, triušiena, vištiena), pupelių, ryžių, maistas gardinamas prieskoniais. Desertai saldūs, taip pat daug vaisių. Tipiškas kubietiškas patiekalas – ryžiai su juodosiomis pupelėmis. Kaip užkandis dažnai patiekamos vaisių salotos, daržovių sriuba. Pagrindiniu patiekalu bus mėsa, obuolių sultyse troškinta vištiena, kapota kepta mėsa su gausybe prieskonių, traškūs kepti bananai, saldūs bananų ritinėliai.

Kubiečiai labai mėgsta alų, kurio yra įvairių rūšių. Populiariausias yra „Cristal” alus, kuris išpilstytas į žalias skardines ir patiekiamas šaltas. Taip pat galima išgerti vyno, kuris yra importuojamas iš kitų šalių, todėl yra gana brangus.

Kubiečiams yra labai svarbus kavos gėrimas, todėl yra daugybė mažų kavinukių, kuriose iki vėlyvo vakaro galima pasimėgauti kvapnia, juoda kava.

Pramogos, ekskursijos ir lankytinos vietos

Žiūrint iš aukštai, Kuba atrodo kaip didelis krokodilas. Turkio spalvos vandenynas, fantastiška gamta, kalnai, miškai, nuostabūs pastatai ir karštas žmonių temperamentas, visa tai – kas vilioja įvairių šalių turistus apsilankyti šioje saloje.

Didžiausias Kubos miestas, o taip pat ir sostinė yra Havana, kurioje gyvena apie 2,5 ml. gyventojų. Romantiškame sostinės senamiestyje gausu pastatų ir senų tvirtovių, kurios išlikę nuo ispanų valdymo laikų ir yra įtraukti į UNESCO paveldo sąrašą. Šis miestas bene geriausiai atspindi kolonijinę kultūrą visoje Amerikoje. Besigrožint puošniais namais, nuostabiomis medžių alėjomis, pėsčiųjų takai veda į centrinį parką, kuriame galima ir pailsėti, ir susipažinti su neįprasta gamta. Be muziejų, teatrų, kino teatrų, baleto, naktinis gyvenimas yra taip pat labai aktyvus: ištroškę pramogų gali apsilankyti kazino, kabaretuose, salsos klubuose.

Kolonijinis Havanos simbolis, didžiausias gynybinis statinys – Castillo del Morro, kuriame dabar įkurtas muziejus, Havanos universitetas, prezidentūra.

Pagrindinio kapitono rūmai Palacio de los Capitanes Generales stovi vakarinėje Armas aikštės dalyje ir yra vienas impozantiškiausių Kubos pastatų. Rūmai buvo ispanų ir amerikiečių rezidencija okupacijos metais, buvo ir prezidento rūmais, ir rotuše ir galiausiai dabar yra miesto muziejus.

Taip pat akį traukia San Francisco bažnyčia ir vienuolynas, Santa Clara vienuolynas ir La Merced bažnyčia.
Basilica Menor de San Francisco de Asis yra sename vienuolyne, kuris veikia nuo 1734 m., tai yra muziejų ir bažnyčios kombinacija. Erdvus pastatas yra puikus 18 a. architektūros pavyzdys, čia veikia paroda, kurią sudaro daug senų piešinių, dalis jų yra iš užsienio. Čia gausu religinių skulptūrų, rastų prie pagrindinio įėjimo. Lankytojai dabar gali pamatyti požemius, kurie yra po bažnyčia. Yra du labai svarbūs daiktai visoje kolekcijoje: krištolinė Jėzaus skulptūra, dovanota motinos Tereses Fideliui Castro ir kėdžių komplektas naudotas F. Castro ir popiežiaus Jono Pauliaus antrojo, kai jis lankėsi Kuboje.

Acuario Nacional – šiame akvariume galima pamatyti laimingai plaukiojančias savo rezervuaruose tropines ir subtropines jūrines žuvų rūšis. Šie puošnūs akvariumai ir puikūs šviesos efektai leidžia mėgautis puikia jūros gelmių pramoga, pailsėti. Akvariumai išsidėstę pakrantėje, šis ypač vaikų mėgstamas akvariumas, turi daug kitų atrakcijų, pradedant vėžlių rezervuarais ir baigiant nuolatiniais delfinų pasirodymais.

Žymiausias ir gražiausias Kubos kurortas – Varadero, nutolęs nuo Havanos 130 km. Kurortas įkurtas ant 20 km ilgio balto smėlio pajūrio ruožo, kurį skalauja turkio mėlynumo vanduo. Čia yra viskas, ko reikia geroms atostogoms: šiltas vanduo maudymuisi, balti paplūdimiai ir didelė galybė laisvalaikio praleidimo būdų, tokių kaip nardymas, būriavimas, vandens slidės, žvejyba, jodinėjimas, keliavimas pėsčiomis. Pakrantėje gausu viešbučių, kavinių, restoranų, naktinių klubų.

Turistų labai mėgstami 70 metrų pločio povandeninė ola Ojo del Megano ir Cayo Pedra del Norte jūros parkas, kurio dugne guli nuskendęs raketinis kateris, fregata su patrankomis bei specialiai povandeninėms atrakcijoms nuskandintas transporto lėktuvas.

Trinidadas įkurtas 1513 m. Tai nuostabaus grožio kolonijinis miestas, kuriame aptiksime cukraus augintojų, vergų ir piratų pėdsakus. Trinidadas dabar skelbiamas UNESCO pasaulio kultūros paveldu. Puošnūs namai, aikštės ir gatvės, kurie buvo anksčiau, išliko iki dabar ir yra mažai pakeisti. Turistai šį miestą mėgsta dėl draugiškų vietinių gyventojų, linksmų kubietiškos muzikos vakarėlių ir karnavalų.