Kroatija

Rasti ir nusipirkti lėktuvo bilietą


Kroatijos Respublika – valstybė Europoje, Centrinės Europos ir Balkanų kryžkelėje, besiribojanti su Adrijos jūra pietuose, Slovėnija, Vengrija, Bosnija ir Hercegovina, Serbija bei Juodkalnija.
Sostinė – Zagrebas.
Valiuta – Kroatijos kuna (HRK), 1 USD ≅ 5 HRK, 1 EUR ≅ 6,8 HRK
Tipinės vakarienės kaina – 10-20 EUR, priklausomai nuo įstaigos lygio.
Arbatpinigiai – 10%.
Automobilio nuoma parai nuo 50 EUR.
Valstybinė kalba – kroatų, Istrijoje antra kalba – italų.


Šalies aprašymas

Adrijos jūros pakrantė, saulė, nuostabūs paplūdimiai, kalnai, įspūdingas gamtovaizdis nacionaliniuose parkuose bei architektūros paminklai palieka neišdildomą įspūdį kiekvienam keliautojui. Čia sudarytos sąlygos ne tik puikiai pailsėti, bet ir susipažinti su šalies kultūriniu palikimu bei architektūriniais statiniais. Šioje šalyje yra daugybė kurortų, kuriuos dauguma keliautojų pasirenka dėl švelnaus klimato, švarios ir šiltos jūros, gražių paplūdimių ir nepaliestos gamtos.

Auksinės taisyklės „Arčiau prie gamtos!” Kroatijoje laikosi visi, tik kiekvienas – savaip. Kažkas mėgaujasi nuostabia vietine ekologija: švariausia jūra ir paplūdimiais, kur vietoj juokingų paplūdimio skėčių auga pušys, o pakrančių vandenys yra skaidrūs dešimtimis metrų. Kažkas pasirenka žemės ir vandens gydomąją galią – gerai, kad Kroatijoje yra net 20 mineralinių šaltinių ir vienas unikalus gydomosios naftos šaltinis. Na, o radikaliausi piliečiai, įpratę suprasti viską pažodžiui, vyksta čionai, kad galėtų nusimesti veidmainiškus tekstilinius civilizacijos gaubtus ir visiškai susijungti su gamta viename iš daugelio nudistų paplūdimių.

Pagrindiniai kurortai

Šalyje yra trys pagrindinės kurorto zonos: Pula – Istrijos pusiasalis (Umag, Počer, Rovin, Pula, Medulin, Guga-Uvala, Rabac, Opatija, Lovran ir Brioni salos). Split – Vidutinė Dalmacija (Vodice, Šibenik, Primošten, Trogir, Split, Brela, Baška Voda, Makarska, Tučepi, Podgora, salos Brač ir Hvar). Dubrovnik – Pietinė Dalmacija (Dubrovnik, salos Koločep, Korčula, Mlet, Mlini, Neum, Plat, Slano ir Cavtat).

Automobilio nuoma

Norint išsinuomoti Kroatijoje automobilį, reikia būti ne jaunesniam nei 21-25 metų (priklauso nuo automobilio tipo), turėti ne mažiau 2 metų vairavimo stažą, kreditinę kortelę, pasą ir vairavimo teises. Automobilį galima išsinuomoti oro uostuose, kur dirba stambių nuomos firmų atstovybės: Avis, Budget, Eurocar, Hertz. Nuomos kaina vienai dienai – nuo 50 Eurų, sudarant sutartį reikia atkreipti dėmesį, būtent kas įtraukta į kainą.

Nuomos kontorų kainoraščiuose kainos nurodytos be 20 % mokesčio.

Judėjimas šalyje yra dešiniaja puse. Vairuotojai-aborigenai yra pakankamai mandagūs, o patys keliai, nors ir siauri, gerai prižiūrimi ir yra puikioje būklėje.

Būkite budrūs

Kroatija dabartiniu metu skaitoma viena iš labiausiai klestinčių Europos šalių kriminalo atžvilgiu.
Vandenį iš čiaupo gerti saugu.

Orų prognozė

Kroatijoje išskiriamos trys klimatinės zonos: Viduržemio pajūrio, kalnų ir vidutinė žemyninė. Viduržemio pajūrio, arba subtropinio, klimato zona apima Adrijos jūros pakrantę ir Dinarų salyną. Šioje teritorijoje vasaros karštos ir sausos, žiemos vėsios ir lietingos. Vidutinė liepos ir rugpjūčio mėnesių oro temperatūra +240C. Dienomis paprastai būna +27-300C, naktimis +20-220C. Sausio naktimis vidutiniškai būna +50C, dienomis +120C.

Karštis lengvai pernešamas dėl sauso oro, jūros brizo ir želdynių gausos pakrantėje. Maudymosi sezonas trunka nuo gegužės pradžios iki spalio vidurio.

Jūra ir saulė

Visi paplūdimiai priklauso savivaldybėms, įėjimas nemokamas. Gultų ir skėčių nuoma – apie 2 EUR. Kai kuriuose viešbučiuose paplūdimio įranga yra nemokama.

Istrijos paplūdimiai, su nedidelėmis išimtimis – dirbtinės betoninės platformos, natūralūs akmenys, plokštumos arba nedidelės žvirgždo lagūnos. Vidurinėje Dalmatijoje (Brela, Baška Voda, Tučepi ir kt.) Ir Bračo saloje paplūdimiai yra iš smulkaus žvirgždo. Jie laikomi geriausiais visoje pakrantėje. Čia pušynai auga vos 3-4 metrai nuo bangolaužių linijos, todėl nereikia jokių skėčių. Pietinėje Dalmatijoje yra žvirgždo, uoliniai ir betoniniai, o Dubrovniko srities salose ir smėlio paplūdimiai.

Kroatijos pakrančių vandenyse, ypač atskirtose vietose, randami jūros ežiukai. Geriausia apsauga nuo jų – specialios šlepetės, kurios kiekviename žingsnyje parduodamos turizmo zonoje.

Nudizmas

Kroatija apskritai ir ypač Istrija – vos ne pagrindinis pasaulinis nudistų turizmo centras. Pavyzdžiui, netoli nuo Rovinio kurorto yra populiarus naturistinis centras „Monsena”. Labai populiarus yra ir stambiausias Europoje nudistų kompleksas Vrsaroje, kur beveik 120 hektarų ploto teritorijoje tuo pačiu metu poilsiauja 20 tūkstančių mėgėjų, išsirengusių nuogai.

Ir triukšmingose turizmo vietose yra natūralistiniai centrai: Cavtate, mažoje Supetar saloje, taip pat Mlini Baterina paplūdimyje. Puikus nudistų smėlio paplūdimys yra Lopud saloje, į šiaurę nuo Dubrovniko. O keletą mylių į šiaurę nuo Hvaro randasi Pakleno salos, kurios laikomos labai populiariomis tarp nudistų.

Apnuogintą natūrą taip pat galima sutikti Dalmatijoje, Bolo kaime, kur įrengti du didžiausi Kroatijoje nudistų paplūdimiai: Zlatni Rat ir Paklina, trys kilometrai minkšto pakrančių smėlio ir jokio vulgarumo – šie paplūdimiai, kaip ir dauguma Kroatijos nudistų paplūdimių, yra orientuoti į šeimyninį poilsį.

Viešbučiai, šalia kurios randasi nudistų paplūdimiai: Elaphusa 3*, Sol Club Istra 3*, Orphee 3*, Villas Rubin 1*/2*/3*, Delfin 2*. Taip pat veikia naturistiniai kompleksai Valalta 3*, Koversada 2* ir Soliaris 3*.

Kur apsistoti

Beveik visi viešbučiai buvo rekonstruoti. Dauguma viešbučių – trijų žvaigždučių; „keturių” ir „penkių” – yra nedaug. Maitinimas – dažniausiai pusryčiai arba pusiau pansionas. Sistemos „viskas įskaičiuota” beveik niekur nėra, išskyrus kelis viešbučius. Ne visur yra oro kondicionieriai (pasitikrinkite iš anksto!). Animacija yra tik tarptautinių „grandinių” viešbučiuose, kurių Kroatijoje yra labai nedaug.

Įtampa tinkle yra 220 V, dažnis 50 Hz, naudojami standartiniai lizdai ir kištukai su apvaliomis kamštelėmis, tačiau dabar yra platinami ir europinio tipo lizdai.

Skirtumas tarp turo „su vakariene” ir be jos – 4-5 EUR per dieną, todėl nesunku nuspręsti, ar verta imti pusiau pansioną.

Pinigai

Valiutą galima pasikeisti bankuose, keitimo punktuose, pašte, turizmo agentūrose „Kroatija Turist“ (ten galima pakeisti ir kelionės čekius) ir viešbučiuose. Kai kurie bankai keičia valiutą be komisinių, bet įprastai komisiniai sudaro 1-1,5 %. Grįžtamasis valiutos keitimas galimas tik banke ir būtina pateikti banko kvitus. Turistiniai čekiai priimami daugelyje stambių šalies bankų (geriausia naudotis čekius eurais).

Kroatijoje bankai dirba darbo dienomis nuo 8:00 iki 17:00 val., šeštadieniais iki 13:00 val., poilsio diena – sekmadienis. Kreditinės kortelės MasterCard, American Express, Diners Club ir Visa visur priimamos.

Saugokite visus čekius – jeigu finansų policija pastebės, kad nepaėmėte čekio, galite būti palaikytas pardavėjo bendrininku, siekiant nemokėti mokesčių.

Ką nusipirkti

Parduotuvės dirba darbo dienomis nuo 8:00 iki 20:00 val., o šeštadieniais – iki 14:00 val. Nuo 2009 metų sausio 1 d. Kroatijoje parduotuvės nedirba sekmadieniais.

Labiausiai paplitęs horvatiškas suvenyras – alkoholis keliuose variantuose: vietinis vynas, stipri žolių trauktinė „Travarica“, vyšnių likeris „Maraskino“ iš Zadaro. Brangesni pirkiniai – juvelyriniai dirbiniai iš Rieki pavadinimu „morčiš“ – puikios rankų darbo sagės, smeigtukai, negriuko galvos pavidalo pakabukai. Dar galite nusipirkti gaminius iš koralų, gražių Dalmatijos salų nėrinių, siuvinėtų rankdarbių, medinių pjaustytų daikčiukų, vilnos ir odos gaminių, kilimų, keramikos, nacionalinių kostiumų, gobelenų, kvepiančios levandos ir kokybiško alyvuogių aliejaus, Pago salos avių pieno sūrio (Pago saloje pagaminti sūriai iš avių pieno kokybe nenusileidžia aukščiausios rūšies prancūziškiems sūriams).

Kur skaniai pavalgyti

Kroatijoje yra puikių įstaigų – „konoby”. Tai nedideli naminiai restoranai, kuriuose patiekiami labai skanūs patiekalai, kur bet kokį Kroatijos ir Viduržemio jūros regiono virtuvės patiekalą galima paragauti už priimtiną kainą (12-15 USD). Rekomenduojama ypatingą dėmesį skirti patiekalams iš jūros gėrybių, ėriukų, žvėrių ar grybų, taip pat alyvuogių aliejaus sūriams.

Restoranuose arbatpinigius priimta asmeniškai įteikti padavėjui, o ne palikti ant stalo.

Viešbučiuose, restoranuose ir taksi, jei paslaugų mokestis neįskaičiuotas į sąskaitą, arbatpinigiai sudaro 10%. Jei aptarnavimo kaina yra įtraukta į sąskaitą, tuomet arbatpinigių turistas neprivalo mokėti.

Gydymas

Krapinske Toplice – kurortas su radono terminiais šaltiniais (+39 .. + 41°С) ir purvu, mineraliniais šaltiniais su kalcio ir magnio druskomis. Įsikūręs miško zonoje 160 m aukštyje virš jūros lygio, 45 km į šiaurės rytus nuo Zagrebo.

Parodymai: širdies ir kraujagyslių ligos (reabilitacija po širdies priepuolio ir širdies operacijos), periferinės nervų sistemos sutrikimai, reabilitacija po traumų ir raumenų-kaulų sistemos pažeidimų, reumato, artrito, sudėtingų diabeto atvejų.

Tukhelske Toplice yra balneoterapinis miško zonos kurortas 160 m aukštyje virš jūros lygio, 50 km į šiaurės rytus nuo Zagrebo. Radono terminiai (iki +33°С) sulfidų hidrokarbonato vandenys, gydomasis purvas.
Parodymai: skeleto-raumenų sistemos (reabilitacija po traumų ir operacijų), periferinės nervų sistemos, ginekologinės ir androloginės ligos, sveikatos programos.

Stubičke Toplice – balneoklimatinis kurortas 162 m aukštyje, 37 km į šiaurę nuo Zagrebo. Terminiai (+50 .. + 65 ° С) radono hidrokarbonatiniai- sulfatiniai kalcio-magnio vandenys iš mineralinių šaltinių daugiausia naudojami vonioms ir maudyklėms gydyklos baseinuose.

Parodymai: raumenų- kaulų sistemos (uždegiminės ir degeneracinės sąnarių ligos, reabilitacija po traumų ir operacijų), periferinės nervų sistemos ligos.

Varaždinske Toplice yra balneologinis kurortas, esantis už 69 km nuo Zagrebo. Jo gydomieji veiksniai – terminis mineralinis vandenilio sulfido vanduo (+57°C) ir gydomasis purvas.

Parodymai: raumenų-kaulų sistemos ligos, neurologinės ligos, lėtinės virškinimo sistemos ligos (terminis vanduo sumažina cukraus ir rūgščių kiekį kraujyje). Kurortas yra populiarus tarp sportininkų, kurie atvyksta reabilitacijai po traumų.

Ivanich Grad garsėja rečiausia gydomaja nafta – naftalanu, o taip pat natrio-chlorido karštu mineraliniu vandeniu. Įsikūręs 27 km nuo Zagrebo. Čia dirba “Naftalan” klinika, kuri specializuojasi odos ligų gydymui (psoriazė, neurodermitas, sklerodermija, lėtinis kontaktinis dermatitas), skeleto-raumenų sistemos, širdies-kraujagyslių sistemos, centrinės ir periferinės nervų sistemos ligų gydymui.

Daruvaras – balneopurvo ir klimato kurortas 134 km į pietryčius nuo Zagrebo. Jo gydomieji veiksniai –silpnai radoninis terminis (iki +47 ° C) hidrokarbonatinis kalcio-magnio vanduo iš 9 mineralinių šaltinių, taip pat ugnikalnio kilmės purvas, kurių sudėtyje yra silicio, geležies ir aliuminio junginių.

Parodymai: ginekologinės ligos (nevaisingumas dėl uždegiminės genezės, reabilitacija po ginekologinių ligų chirurginio gydymo), skeleto-raumenų sistemos ligos, sveikatingumo programos.

Kur verta apsilankyti

Viena žymiausių ir labiausiai turistų lankomų Kroatijos vietų – tai Plitvicės ežerų nacionalinis parkas, kuriame yra 17 krištolo skaidrumo ežerų. Visi ežerai tarpusavyje sujungti kaskadais, krentančiais kriokliais. Parkas yra saugomas UNESCO.

Adrijos jūros pakrantėje įsitaisęs Dubrovnikas – vienas gražiausių Kroatijos miestų. Jo simboliu tapo virš smaragdinių Adrijos vandenų pakibęs gynybinis bokštas ir masyvios miesto sienos. Nuo šių sienų atsiveria puiki miesto panorama ir nepakartojamas vaizdas į Adrijos jūrą.

Trečioji pagal dydį Adrijos jūros sala, Bračo sala, garsi puikiais paplūdimiais, tyra jūra ir kultūriniu paveldu. Tačiau bene didžiausia Bračo salos įžymybė yra nepakartojamo grožio Auksinio rago (Zlatni rat) kyšulys, išsišovęs ties Bolo gyvenviete salos pietuose.

Dalmatijos perlas ir antrasis pagal dydį Kroatijos miestas Splitas. Jame išsaugotas įspūdingas istorinis pastatas – Diokletiano rūmai. Iki šių dienų išlikusios originalios kolonos, vestibiulis, Jupiterio šventykla.
Opatija – vienas populiariausių kurortų Kroatijoje, įsitaisęs vaizdingoje Kvarnero įlankoje. Opatijos pakrantėje nutiestas 12 km ilgio takas „Lungo Mare“, kuris yra idealus romantiškiems pasivaikščiojimams palei smaragdo spalvos Adrijos jūrą.

Rovinjas – tai buvęs romėnų uostas. Miesto istorinės įžymybės – tai Balbi arka, laikrodžio bokštas, Šv. Eufemijos katedra. Istrijos pusiasalyje taip pat yra Istrijos įžymybė – tai romėnų palikimu besididžiuojanti Pula. Šį miestą garsina įspūdingas romėnų amfiteatras.

Vaizdingoje Kroatijos pakrantėje, Dalmatijos regione įsikūręs Zadaras. Šį miestą garsina įspūdingas ir neįprastas žmogaus kūrinys – Jūros vargonai. Tai miesto krantinėje apie 70 m besidriekiantys laiptai, kuriuose įtaisyti skirtingo ilgio vamzdeliai. Pučiant vėjui ir lūžtant bangoms šis „gamtos orkestras“ lankytojus apdovanoja nuostabia muzika.

Zadaro miestas įsimena puikiai išlikusiomis tvirtovės sienomis, kurių savo laiku neįveikė turkai, pirmu Kroatijoje universitetu ir vyšnių likeriu „Maraskino”. Plačiai žinomas Zadaro archeologijos muziejus, puikus Nacionalinis muziejus, Jūrų muziejus ir Etnologijos muziejus sename bokšte.

Risnjakas yra viena iš nedaugelio vietų Europoje, kur jūs galite pamatyti lūšį laisvėje. Ten dar gyvena lokiai, elniai, vilkai, kiaunės ir nėra turistinių objektų, taiau yra daugybė takų trekingams, dviraių takai ir uolos, tinkamos alpinizmui.

Šibenikas – vienas iš pagrindinių Kroatijos renesansinės epochos kultūros centrų. Miesto puošmena – renesansinė Šv. Jokūbo katedra, saugoma UNESCO. Netoli Šibeniko įsikūręs vienas populiariausių Kroatijoje Krka nacionalinis parkas, kuris garsėja savo kanjonu, leidžiantis kuriuo galite pamatyti išsiliejusius ežerus, dvidešimt metrų krioklį ir apleistą pranciškonų vienuolyną negyvenamos salos viduryje. Krka nacionaliniame parke randasi Skradinski Buk kriokliai, kurie laikomi gražiausiais kalcio karbonato kriokliais visoje Europoje.

Apskritai, apleisti miestai tai ypatinga Kroatijos atrakcija. Pavyzdžiui, tuščias miestas, kitaip – Plika sala, netoli Rab salos. Nuo 1949 m. ten buvo slapta koncentracijos stovykla politiniams kaliniams. Hum – mažiausias miestas pasaulyje: oficialiai ten gyvena 17 gyventojų, įskaitant merą. Dar verta pamatyti bažnyčią su 12 a. freskomis ir „Glagolistų alėją” – senovės akmenys su glagoliškais užrašais. Jei važiuosite keliu iš Pulos į Porečą, tada pusiaukelėje iš dešinės (orientyras – Kanfanaro miestas) galite pamatyti senovinio Dvigrado miesto griuvėsius. Jis buvo įkurtas romėnų, bet paliktas po maro. Kita įdomi vieta – Šv. Marijos bažnyčia, pusantro kilometro atstumu nuo Beramos: ten išliko puikios XV a. freskos.

Po visą šalį išsibarsčiusios viduramžių pilys: Bogenšperkas šalia Litijo su Valvasoro muziejumi, senovinė Fridrichšteino pilis ant Kočevsko kalno, Žužemberko ir Hmelnik pilis, pilis saloje – Otočec, Turjakskij pilis. Ir dar – apie 80 aukštuomenės rezidencijų, pastatytų Renesanso epochos stiliuje Dubrovniko Rivjeros teritorijoje ir šalies šiaurėje.

Pramogos

„Aquacolors“, Porečas. Tai didžiausias vandens pramogų parkas Kroatijoje.
„Istralandia“. Jūros bangų, masažo ir vaikų baseinai – visus juos rasite šiame pramogų parke, esančiame Novigrado mieste.

„Dinopark“, įkurtas istoriniame Kroatijos mieste Funtanoje. Be originalaus dydžio priešistorinių gyvūnų parke rasite ir „Dinoteatrą“, kuriame rodoma speciali programa, taip pat tokius atrakcionus kaip „Dinozaurų lenktynės“, „Linksmuosius kalnelius“, dažasvydį ir kitus.

„Green Garden“. Puloje esantis „Žaliojo sodo pramogų centras“ siūlo daug aktyvių pramogų vietiniams ir užsienio turistams.

„Glavani Park“, Glavani. Karstynės, laipynės, įvairaus sudėtingumo lyno trasos.

Daugybė diskotekų, barų ir klubų beveik visuose kurortiniuose Kroatijos miesteliuose. Tačiau populiariausia šalies „pasilinksminimo” vieta yra Pag sala. Visas gyvenimas čia yra sutelktas į Zrche paplūdimį netoli Novalja miesto. Gigantiškas baseinas, du didžiuliai klubai ” Aquarius“ ir „Papaya“, taip pat visą parą dirbanti diskoteka vasaros metu. „Aquariuse” – hausas, europietiški didžėjai ir gyvos muzikos koncertai. „Papajoje” – didžiulė sūkurinė vonia, kurioje visi guli tiesiog su rūbais.

Taip pat šalyje išvystytas nardymas, buriavimas, burlentės, trekas, raftas ir daugelis kitų įdomių bei kraują kaitinančių užsiėmimų.

Kas? Kur? Kada?

Zagrebe nuo kovo 21 iki balandžio 4 visi mėgaujasi žinomais ir užvedan
iais Pavasario Džiazo festivalio ritmais. Spalio viduryje Zagrebe vyksta Tarptautinės Džiazo Dienos. Dar vienas vertas dėmesio renginys yra popmuzikos vasaros festivalis, trunkantis nuo liepos pradžios iki rugpjūčio vidurio; šiame festivalyje galima išgirsti naujausius Kroatijos kompozitorių darbus.

Zagrebas garsėja ir Tarptautiniu animacijos festivaliu, ir Tarptautiniu folkloro festivaliu, kurie vyksta liepos mėnesį. Birželio mėnesį paprastai rengiamas EUROKAZ – Europos teatro festivalis. Zagrebo miesto festivalis (liepos mėnesį) yra gatvės teatro, meno parodų ir kitų renginių derinys, kuriame dalyvauja menininkai iš viso pasaulio. Jiems suteikiama laisvė keisti gatves, parkus, pastatus taip, kaip jie nori. Tarptautinis lėlių festivalis vyksta netoli Zagrebo pirmąją rugsėjo savaitę. Šio renginio metu galima išmokti lėlių siuvimo meno, stebėti įvairius pasirodymus ir parodas.

Dubrovniko Vasaros festivalyje, kuris rengiamas liepos – rugpjūčio mėnesiais, dalyvauja klasikinės muzikos žvaigždės. Šiame renginyje gausu kultūrinių įvykių ir lauke vykstančių teatro, džiazo ir klasikinės muzikos vakarų. Liepos-rugpjūčio mėnesiais taip pat vyksta kapelinės vokalinės muzikos festivalis. Vasario mėnesį vyksta Karnavalas ir Šv.Blaže šventė.

Rovine kiekvienais metais rugsėjo 16 vyksta piligrimystė Šv. Eufimijos garbei, kuri surenka tūkstančius tikinčiųjų iš visos Europos, o rugpjūčio mėnesį – Rovinjo mugė, rugsėjo mėnesį – regata.
Rijekoje kasmet organizuojamas didžiausias karnavalas visoje šalyje.

Pula garsėja filmų festivaliu, kuris vyksta liepos mėn. ir Operos festivaliu, rengiamu rugpjūtį.
Splite – spalvinga Šventosios Dvasios šventė (gegužės 7 d.), vasaros festivalis (liepos viduryje-rugpjūčio viduryje).

Zadare rengiamas kasmetinis Piratų festivalis (rugsėjis), Zadaro miesto mugė, Dalmatijos dainų festivalis (liepos-rugpjūtis), muzikiniai vakarai Šv.kankinių bažnyčioje (rugpjūtis) ir Chorų festivalis (spalio mėn.).