Jordanija

Rasti ir nusipirkti lėktuvo bilietą


Jordanijos Hašimitų Karalystė – valstybė Artimuosiuose Rytuose. Ribojasi su Sirija šiaurėje, Iraku šiaurės rytuose, Saudo Arabija rytuose ir pietuose, Izraeliu ir Vakarų Krantu vakaruose.
Oficiali kalba – arabų.
Valiuta – Jordanijos dinaras (JOD).
Sostinė – Amanas su didingais dangoraižiais, prospektais ir prekybos centrais.


Šalies aprašymas

Jordanija yra vieno iš naujųjų septynių pasaulio stebuklų tėvynė, tikras istorijos ir dykumų lobynas, kuri keliautojus stebina savo pasaulinio paveldo objektais, draugiškais miestais ir kvapą gniaužiančiais dykumų kraštovaizdžiais.

Jordanijoje trys ryškios geografinės zonos: vakaruose – Jordano slėnis, rytuose – dykumos, o tarp jų – plokščiakalnių ir aukštumų sritis. Jordano slėnis driekiasi šalies vakaruose. Jordano upė teka Gauro tektonine įduba į pietus. Jos ilgis – 252 km. Upės vanduo naudojamas gyventojų reikmėms tenkinti. Jordanas įteka į Negyvąją jūrą.

Tai šalis, kur galima išsimaudyti ir panardyti vienoje skaidriausių bei gražiausių pasaulyje – Raudonojoje jūroje, paplūduriuoti Negyvojoje jūroje ir pasilepinti purvo voniomis.

Klimatas

Vyrauja subtropinis klimatas, būdingi ryškūs temperatūrų pokyčiai. Šiltas ir sausas periodas tęsiasi nuo balandžio iki spalio mėnesio. Vidutinė temperatūra +26°C. Rugpjūtį temperatūra gali pakilti iki +49°C. Sausis – šalčiausias mėnuo, vidutinė temperatūra – apie +7°C. Žiemą gali iškristi sniegas. Lietūs būdingi šiauriniams ir centriniams rajonams (lapkričio – vasario mėn.), tuo tarpu Akabos regionas saulės lepinamas ištisus metus.

Virtuvė

Jordanijos virtuvei būdinga patiekalų gausa ir įvairūs patiekalų ruošimo būdai. Populiarūs tiek mėsos, ypač avienos ir ėrienos, tiek žuvies patiekalai, kurių ruošime svarbų vaidmenį atlieka rytietiški prieskoniai. Populiarus keptas ėriukas, įdarytas ryžiais, svogūnais, riešutais ir razinomis.

Daržovių tarpe dominuoja pomidorai, kopūstai, bulvės, pupelės, baklažanai, salotos, aguročiai, kalafijorai, populiarūs ryžiai, tačiau vienu svarbiausių ingredientų Jordanijos virtuvėje išlieka lęšiai. Kone su visais patiekalais valgoma arabiška duona. Pietūs pradedami nuo gausių užkandžių, o baigiami saldumynais bei vaisiais.

Kava verdama labai stipri, patiekiama mažyčiuose puodeliuose, neretai paskaninama kardamonu. Populiari ir saldžioji arbata, paskaninta mėtos lapeliu.

Anyžių degtinė „Arak“ geriama skiesta vandeniu arba atšaldyta.

Lankytinos vietos

Vienas iš populiariausių lankytinų objektų Jordanijoje – legendinis šalies miestas Petra, kuris keri unikaliu rausvos spalvos atspalviu ir yra tikrų tikriausias šedevras. Tai uolose iškaltas senovinis miestas, pirmąsyk paminėtas VII amžiuje prieš Kristų. Įžengus pro rūmų vartus, stebina laiptuoti takai, vedantys į aukštus miesto pastatus, o įspūdingiausias iš jų – garsusis Chaznat-el-Farun (Iždo pastatas). Šis architektūros kūrinys įtrauktas į naujai sudarytą Septynių pasaulio stebuklų sąrašą. Po Petrą galima klaidžioti keletą dienų – juk čia šimtai unikaliausių architektūros paminklų.

Dana gamtos rezervatas – tai neatrastas Jordanijos deimantas, kurio centras – XV amžiaus akmeninis Danos kaimas. Tai didžiausias rezervatas Jordanijoje, kuris apima smiltainio uolas ir skardžius, saugomus slėnius, 600 rūšių augalų, 180 rūšių paukščių, 45 rūšys žinduolių.

Negyvoji jūra garsėja tuo, jog yra labai druskinga. Nors vadinama jūra, tačiau morfologiškai tai yra ežeras. Vanduo ypatingai sūrus, jame taip pat yra naudingųjų mineralų, todėl manoma, jog maudytis šioje jūroje labai naudinga sveikatai bei grožiui.

Šalies sostinėje Amane galite aplankyti tvirtovę, esančią miesto centre, Heraklio šventyklą, V-VI amžiaus bizantinę bažnyčią, Nacionalinį archeologijos muziejų ir kitus reikšmingus objektus.
Džarašo mieste yra išlikusios Artemijaus ir Dzeuso šventyklos, romėnų forumas, Adriano arka, cirko hipodromas ir kt.

Aplankykite stulbinantį raudono smėlio ir kalnų pasaulį – Vadi Ramo dykumą, dar vadinamą Mėnulio slėniu, kuri įtraukta į UNESCO pasaulinio paveldo sąrašą. Ši akmenuota ir uolėta dykuma Jordanijoje, vos už 60 kilometrų į rytus nuo Akabos – viena nuostabiausių civilizacijos nepaliestų vietų su nuostabaus grožio tarpekliais, tiltais, bokštais, arkomis.

Ką pirkti lauktuvėms

Jordanijoje galite įsigyti daugybę arabiškų suvenyrų, susijusių su Jordanijos kultūra ir Artimaisiais rytais: tradicinių instrumentų, akmens dirbinių, peilių, atvirukų, dekoratyvinių butelių su įvairiai supiltu smėliu, juvelyrikos ir sidabro gaminių, vandens pypkių, beduinų sukurtų suvenyrų, suvenyrų susijusių su islamo religija, taip pat rankų darbo tradicinės tekstilės ir kilimų, arabiškų aprėdų, skarų, tunikų, tradicinių dykumų rūbų, tikrosios “beduininės“ arbatos iš laukinių šalavijų.

Iš kelionės galima parsivežti ir vietinių maisto produktų, ypač prieskonių, žolelių ir aliejaus.

Būkite atidūs

Prižiūrėkite asmeninius daiktus, dokumentus ir pinigus. Gerbkite vietines tradicijas, ypač kas liečia aprangą, per daug nedemonstruokite jausmų ir nuogo kūno, nepamirškite, kad randatės musulmoniškoje valstybėje.

Negerkite vandens iš čiaupo, o tik butelizuotą, ir atidžiai rinkitės maistą, jei nenorite turėti problemų.