Jamaika

Rasti ir nusipirkti lėktuvo bilietą



Bendra informacija

Norite šventės kiekvieną dieną? Jamaika kviečia visus norinčius pasilinksminti. Jamaikos salos gyvenimo stilius – „Jokių problemų“.

Jamaikos sala yra trečia pagal dydį Karibų salyne. Tuo pačiu metu Jamaika – didžiausia iš anglakalbių salų Karibų jūros regione. Dosniais epitetais gražią salą apdovanodavo žmonės, įkvėpti jos grožio. Iš tiesų, unikalūs Jamaikos kraštovaizdžiai nepalieka abejingais: ryški atogrąžų saulė, mėlynos kalnų viršūnės, greitos upės, nuostabūs kriokliai ir griuvėsiai, auksiniai smėlio paplūdimiai, žalieji slėniai. Gamtinės ir klimato sąlygos Jamaikoje yra nuostabios ir romantiškos.

Jamaikos sala yra suskirstyta kalnų ir šlaitų grandine į dvi dalis. Aukščiausias Jamaikos taškas yra Mėlynojo kalno viršūnė, 2256 metrų virš jūros lygio („Blue Mountain” viršūnė). Aukščiausi ir žinomiausi Jamaikos kalnai susideda iš senovinių kristalinių uolų, jų šlaitus dengia melsvas rūkas.

Jamaikoje daug urvų, daugelis iš kurių tinka turizmui. Vienas iš prieinamų Jamaikos urvų yra Harisono Cave karstinis urvas.

„Jamaika” verčiant iš vietinių genčių kalbos – „upelių žemė”. Jamaikos saloje yra apie 120 upių ir 10 mineralinių vandens šaltinių. Dauguma Jamaikos upių tinka raftingui su vietiniu akcentu, turistai plukdomi bambuko plaustais.
Jamaikos sala yra apgobta atogrąžų miškų žaluma, pakeri didele nuostabių kaskadinių krioklių gausybe. Jamaika visada asocijuojasi su vasara. Ištisus metus čia šviečia dosni saulė, o iš šiaurės rytų pučia lengvas vėjelis ir malonūs jūros brizai. Štai kodėl Jamaikoje karštis nėra varginantis, bet lengvas ir šviežias. Švelni smaragdinė jūra, gražūs saulėlydžiai ir saulėtekiai papildo Jamaikos įvaizdį kaip žemišką rojų.

Kolonijinė praeitis paliko ryškią žymę. Jamaika puikiai išsaugojo istorinius plantatorių dvarus, cukraus perdirbimo malūnus ir piratų fortus. Šalies sostinėje yra daug Jamaikos istorijos muziejų, Arawako indėnų muziejų, afrikiečių meno ir archeologijos muziejų.

Jamaikos salos įvaizdis daugeliui yra susijęs su įvairiais momentais. Jamaika dažnai asocijuojasi su romu ir kava, prieskoniais ir vaisiais. Pasaulinio garso Bobo Marley gyvenimas ir kūryba padarė Jamaiką reggae gimtine ir padovanojo pasauliui dar vieną asociaciją. Įspūdingi šios specifinės muzikos ritmai sklinda iš kiekvieno Jamaikos kampelio, padėdami jaukiam poilsiui ir relaksui. Nemažą šlovę Jamaikai atnešė visame pasaulyje žinomi kurortai Negril, Montego-Bei, Ocho – Rios.

Jamaika suteikia puikias galimybes pilnaverčiam poilsiui, teigiamų emocijų ir įspūdžių energijos papildymui. Kiekvienas gali grožėtis neprilygstamų Mėlynųjų kalnų grožiu, paplaukioti bambuko plaustais Martha Braye kalnų upėje, užfiksuoti nuotraukose gražius krioklius, pasinerti į kolonijinę erą įvairiuose Jamaikos plantacijose. Ekskursijos į Jamaikos sostinę Kingstoną yra labai populiarios. Čia labai įdomus senovės architektūros ir modernių pastatų kontrastas.

Aktyvaus poilsio ir nuotykių mėgėjai Jamaikoje ras daug įdomių dalykų. Jamaika yra vieta, kur malonu derinti užsiėmimą sportu ir poilsį. Turistų paslaugoms yra įvairūs jodinėjimo žirgais ir žygių pėsčiomis maršrutai, katamaranai ir burlaiviai, nardymas, vandens slidės ir dar daug visko.

Ypač populiarus Jamaikoje yra golfas. Tai, kad Jamaikos regione dažnai rengiamos tarptautinės golfo varžybos, rodo didelį šios sporto rūšies vystymosi lygį saloje.

Jamaika yra viso pasaulio speleologų atostogų svajonė. Didžiulis Jamaikos urvų skaičius nepalieka juos abejingais.
Visa aukščiau išdėstyta reiškia, kad Jamaika yra patraukliausia turizmo vieta Karibų jūros baseine.

Klimatas

Atogrąžų. Pakrantėje oro temperatūra siekia 240С-350С; kalnų rajonuose vėsiau, nuo 150 C iki 270 C. Nuo gegužės iki spalio mėnesio iškrenta daugiausiai kritulių.

Kada geriausia vykti

Kurortas funkcionuoja ištisus metus.

Sostinė

Kingstonas.

Geografija

Jamaikos sala yra vakarinėje Karibų jūros dalyje, 144 km. į pietus nuo Kubos, pakrantė plaunama Karibų jūros vandenimis. Kartu su Kuba, Haičiu ir Puerto Riku, Jamaika įeina į Vest Indijos Didžiųjų Antilų salyną. Bendras plotas yra 10,9 tūkst. km2 (trečioji didžiausia šio regiono sala).

Gyventojai

Apie 2,6 mlj. žmonių. Daugumą salos gyventojų sudaro afrikiečių kilmės jamaikiečiai, tačiau vyrauja stiprus išeivių iš Afrikos žemyno mišinys su emigrantais iš Europos šalių, Kinijos, Indijos ir Artimųjų Rytų, kurie susijungė mišriose santuokose.

Dauguma gyventojų – krikščionys (apie 60% — protestantai, 6% — katalikai ir t.t.). Tačiau stipri Afrikos kontinento tradicinių tikėjimų įtaka, kurie tankiausiai persipynę su krikščioniškomis normomis.

Kalba

Anglų kalba. Vietinė kalbos versija labai skiriasi nuo literatūrinės anglų, nes daug žodžių yra ispanų ar afrikiečių kilmės. Todėl dažnai ši tarmė vadinama „patois” arba „ayri”.

Valiuta

Jamaikos doleris (JD arba J $), kurį sudaro 100 centų. Apyvartoje naudojami 1, 2, 5, 10, 20 ir 100 dolerių vertės banknotai, taip pat 5, 10, 20, 25, 50 centų monetos, 1 ir 5 dolerių vertės monetos. Tuo pačiu metu apyvartoje yra senos laidos monetos ir daugybė jubiliejinių, dažnai labai netikėtų formų.

Turizmo zonos

90 km. į vakarus nuo Kingstono yra gražus kalnų kurortas „Mandeville”, kuriame yra senovinių automobilių muziejus ir bažnyčia. Tai aukštos klasės sporto aikštelių ir nuošalių vilų miestas.

Šiek tiek į vakarus yra garsusis Kokpit-Kantri – didžiulis kalkakmenio plokščiakalnis šalies centre. Tai įspūdingai gražus laukinis rajonas, turintis daugybę urvų ir tvenkinių, taip pat laukinių gyvūnų ir endeminių augalų. O garsusis Speniš-Taun miestas, kuris yra 30 km. į vakarus nuo sostinės, yra plačiai žinomas dėl savo kolonijinės eros namų.
Montego-Bei yra antras pagal dydį šalies miestas ir didžiulis kurortinės zonos centras šalies šiaurės vakaruose. Čia yra beveik pusė šalies prabangių viešbučių, puikių smėlio paplūdimių, daug senų dvarų ir tropinių kultūrų plantacijų. Čia yra geriausi golfo laukai saloje, taip pat puikios nardymo ir banglenčių sąlygos.

Negrilis yra labiausiai nutolusi į vakarus ir sparčiausiai auganti kurortinė Jamaikos zona. Jis laikomas ne tik geriausiu saloje, bet ir patenka į geriausių pasaulio paplūdimių dešimtuką. Čia vyrauja natūrali, nepaliesta ir laukinė gamta. Tai suteikia Negril paplūdimiui išskirtinumo iš kitų paplūdimių. Čia galite pamatyti nuostabų septynių mylių Calico-Jack paplūdimį, Bludy – Bei įlanką, 18 puikių rifų ir salų Bubi-Bei įlankoje. Tai vienas iš ekologiškiausių kurortų pasaulyje. Šiuo metu paplūdimys yra puikiai pritaikytas turistams: čia daug viešbučių, pramogų ir nuotykių. Vandens sporto mėgėjai taip pat nenuobodžiaus. Čia jiems paskirta pietinė paplūdimio dalis, kurioje jie galės užsiimti mėgstama veikla.

Ocho Rios kurortas yra Jamaikos šiaurinės pakrantės centre, garsioje Discovery įlankoje. Šios vietovės visų pirma yra garsios savo nuostabia augmenija – niekur kitur saloje nėra tokio hibiscuso, pomsetijos ir kitų atogrąžų augalų tankumyno bei puikiais Rannaway-Bei įlankos paplūdimiais.

Port Antonio randasi salos šiaurės rytuose. Tai ramus pastoracinis miestelis, kuriame gyvena pakankamai pasiturinti šalies gyventojų dalis. Todėl ir kurortai čia turi savo veidą – pakankamai tradiciniai, ramūs ir be būdingo kitų Jamaikos poilsio zonų šurmulio. Čia randasi garsioji Mėlynoji lagūna – to paties pavadinimo filmo filmavimo vieta, gražus Boston-Bič paplūdimys, sodai Castleton, prabangus kurortas „Crystal Springs, kriokliai Somersetas ir kriokliai Somerset ir Rič-Folls-Klimb, vaizdingas slėnis Velli-Hicks, senasis dvaras de Monvin, fortas George ( XVII a.), graži įlanka Twin Harbor, Rio Grande slėnis, Nonsuch urvai, garsi jachtų stovėjimo vieta Port-Antonio ir vaizdinga Navy-Ailend sala. Miesto apylinkės yra tokios vaizdingos, kad čia nuolat vyksta kinofilmų filmavimas.

Apsipirkimas ir parduotuvės

Populiariausi suvenyrai – liaudies amatininkų dirbiniai (medžio skulptūros, gaminiai su pusbrangiais akmenimis), garsusis Jamaikos romas „Appleton” ir pripažinta geriausia pasaulyje kava „Mėlynieji kalnai”. Originalūs pirkiniai – baldų ir interjero daiktai iš bambuko Crazy Legs Originals ir Original Bamboo Factory – tai unikalūs rankų darbo daiktai iš bambuko. Parduotuvių tinklas „Duty Free” yra išplitęs visoje saloje, kur turistinius dokumentus turintiems daromos nuolaidos.

Nacionalinės šventės

Sausio 6 d. – Krikštas.
Sausio 25 d. — Naujieji metai.
Vasario pradžia – Didžiojo pasniko trečiadienis.
Vasario 13 d. – Atgailos diena.
Kovas – balandis – Velykos.
Gegužės 23 d. – Darbo šventė.
Gegužės pabaiga-birželio pradžia – Viešpaties kūno šventė.
Rugpjūčio 1 d. – Emansipacijos diena.
Rugpjūčio 6 d. – Nepriklausomybės diena.
Spalio 21 d. – Nacijos herojų diena.
Gruodžio 25-27 – Kalėdos.

Saugumas

Saugumo situacija yra gana dviprasmiška. Stambių turistinių rajonų ribose nereikia nerimauti dėl asmeninio saugumo. Už kurortų ribų visada reikia būti atsargiems, bendraujant su vietos gyventojais. Didžiosios šalies gyventojų dalies pragyvenimo lygis yra labai žemas, o tai atsiliepia jų požiūriui į turistus.

Jūs neturėtumėte vykti už kurortinio rajono ribų po vieną – tik grupėje. Būkite atsargūs, priimdami vietos gyventojo pasiūlymą parodyti tikrąją Jamaiką.

Virtuvė ir restoranai

Jamaikos kulinarinės tradicijos – tai Karibų jūros, anglų, ispanų ir afrikiečių patiekalų mišinys. Vietiniai virėjai daugiausia vartoja vaisius, kiaulieną, paukštieną, jūros gėrybes ir daržoves, gausiai barstant visa tai įvairiausiais prieskoniais.

Vietinė vaisinė egzotika: „oranik“ – apelsino ir mandarino hibridas, „ugli“ – greipfruto ir mandarino hibridas, duonos medžio vaisiai.

Pagrindiniu Jamaikos nacionaliniu patiekalu laikomas „aki” ir „saldžiavaisis” (jo skonis kaip omleto). Labai populiari yra kepta vištiena gril, marinuota specialiame pipirų padaže ir kepta ant pimento medžio anglių. Ir ji parduodama ant kiekvieno kampo nuo naminių kepsninių.

Garsiausias Jamaikos alus yra šviesus Red Stripe su firminiu prekės ženklu – raudona įstrižaine juostele. Beveik taip pat populiarus yra „Real Rock Lager” – grynas, su ryškiu skoniu šviesus alus, paruoštas tradiciniu būdu. Ir jei norite kažko neįprasto, turėtumėte pabandyti Jamaikos imbierinio alaus.

Pramogos, ekskursijos ir lankytinos vietos

Dunns upės kriokliai įvardinami kaip gražiausias gamtos kūrinys Jamaikoje. Upės vanduo krenta kaskadų 182 metrus nuo aukštų kalnų ir suteka tiesiai į jūrą. Dunns upės kriokliai yra viena iš lankomiausių vietų saloje. Čia nuolat labai daug lankytojų, ypatingai kai būna karštos dienos. Pakilus į aukščiausią krioklių vietą, galima eiti takeliu per bambukų giraitę ir grožėtis gamta. Po to lankytojams siūloma eiti link jūros ir mėgautis skaidriu vandeniu, smulkiu smėliu ir saule. „Rafting” – kelionė upe ant bambuko plausto, retų savo grožiu augalų ir gėlių, augančių pakrantėje, apsuptyje. „Jūros kruizas” – plaukiojimas ant katamaranų, koralų įlankos, snorkeling, kokteilis „rom punch” ir reggae ant laivo denio.

„Kelionė į Kingstoną”, – ekskursija po istorinę sostinės dalį (Spanish Town), Vyriausiojo Valdytojo rezidenciją, apsilankymas Bob Marley name-muziejuje. „Nacionalinis parkas ir kriokliai” – ekskursija į pietinę Jamaikos dalį prie Juodosios upės krantų, išvyka laivu į nacionalinį parką, kelionė prie krioklių Nassau kalno papėdėje. „Ekskursija į Belvederio dvarą” – 300 metų senumo užtvankos ir cukranendrių plantacijų aplankymas, savotiška ” kelionė laike” į 8-ą amžių, kai saloje klestėjo vergija. „Tarzano Turas» (Canopy Tour) – pasivaikščiojimas po atogrąžų džiungles ant virvių.

Mėlynieji kalnai užima didžiąją dalį Jamaikos salos. Juose randasi aukščiausias salos kalnas. Tai Mėlynųjų kalnų viršukalnė. Ji siekia 2256 metrus aukščio. Į ją galima pakilti pėstiesiems skirtu taku, o pačioje viršūnėje atsivers nuostabūs vaizdai į šiaurinę ir pietinę salos pakrantes. Kavos mėgėjai bus maloniai nustebinti galimybe pamatyti kaip auga Jamaikos Mėlynųjų kalnų kava. Garsiosios kavos augimvietes galima pamatyti žemiau esančiuose šlaituose. Verta žinoti, kad dalis Mėlynųjų kalnų patenka į Džono Krou kalno nacionalinio parko teritoriją.

Nacionalinis Juodosios upės parkas yra pietinėje Jamaikos salos dalyje. Pavadinimas suteiktas dėl čia pratekančios Juodosios upės. Tai mėgstamiausia turistų vieta, kurioje laukia nepamirštami vaizdai ir nuotykiai. Lankytojams siūlomos ir ekskursijos, kurių metu galima pamatyti pavojinguosius krokodilus. Taip pat Nacionaliniame Juodosios upės parke gausu įvairiausių retų ir labai gražių augalų, kuriais galima grožėtis ištisus metus. Pasivaikščiojimas po teritoriją neprailgs, o pailsėti galima, surengiant iškylą.

Įdomūs renginiai vyksta saloje: teniso čempionatas gegužės-birželio mėnesiais, reggae festivalis liepos mėnesį, grožio konkursas „Mis Jamaika” rugsėjo mėnesį, džiazo ir bliuzo festivalis lapkritį, regata gruodžio mėnesį.
Viena iš gražiausių Jamaikos salos vietų – Long Bay įlanka. Ji yra šiaurės rytų pusėje. Įlankoje nuolat galima pamatyti labai daug banglentininkų, todėl jeigu norite išbandyti bangas – čia tinkama vieta. Turistams siūlomas ir nardymas. Tai taip pat labai tinkama vieta, kurioje po vandeniu kiekvieną pakerės nuostabiausi jūros pasaulio vaizdai. Long Bay įlanka patiks visiems, kurie žavisi gamta.