Dominikos Respublika

Rasti ir nusipirkti lėktuvo bilietą



Bendra informacija

Dominikos Respublika (isp. República Dominicana) – valstybė Karibų jūroje, Ispanjolos saloje. Ribojasi su Haičiu, užimančiu vakarinę salos pusę, užima du trečdalius Espanjolos salos teritorijos. Tai antra pagal dydį Karibų jūros valstybė, esanti Antilų salyne. Kai 1492 metais salą atrado Kristupas Kolumbas, joje gyveno tainų gentis. Kristupas Kolumbas įkūrė saloje nedidelį fortą ir pavadino jį La Navidad.

Dominikos Respublikos ekonomika devinta didžiausia tarp Lotynų Amerikos ir antra didžiausia tarp Karibų ir Centrinės Amerikos šalių.

Dominikos valstybę valdė ispanai, buvo užėmę amerikiečiai, ne kartą Dominika buvo valdoma totalitariškai, kol galiausiai 1998 metais įvyko pirmieji demokratiški rinkimai. Šalis tapo patraukli turizmui. Turistai labiausiai vertina šią salą dėl balto atspalvio smėlio paplūdimių, lagūnų apsuptų koraliniais rifais bei dėl svetingų vietinių gyventojų.

Dominika garsėja puikiais paplūdimiais, kurie traukia jėgos aitvarų ir banglenčių sporto aistruolius. Ypač gražiais paplūdimiais garsėja Punta Canos ir Puerto Platos kurortai. Šalies sostinė pasižymi įprastu didmiesčiams šurmuliu, o architektūroje jaučiamas istorijos palikimas.

Saloje galėsite grožėtis daugybe krioklių, Samanos įlankoje sausio viduryje galėsite stebėti čia kasmet poruotis atplaukiančius kuprotuosius banginius, o jeigu Jums patinka kopti kalnais – tam puikiausiai tiks Cordillera aukštikalnės.

Klimatas

Dominikos Respublika tiesiog sukurta poilsiui. Klimatas tropinis pasatinis. Vidutinė mėnesio oro temperatūra lygumose yra 25–27 °C, kalnuose – 18 °C. Karštomis vasaros dienomis slėniuose oras gali įkaisti iki 40 °C, tačiau pučiantis jūros vėjas palengvina kaitrą. Žiemą kalnų viršūnėse temperatūra gali būti iki 0 °C. Kritulių kiekis – 1000–2000 mm per metus (Neibos slėnyje tik 350 mm, Rytų Kordiljeroje iki 2740 mm), lietingesnis laikotarpis trunka nuo gegužės iki rugsėjo mėnesio. Dažni uraganai (dažniausiai tarp rugpjūčio ir spalio, pietinėje pakrantėje). Žiemą vidutinė mėnesio temperatūra +22°C.

Kada geriausia vykti

Klimato atžvilgiu geriausias laikas keliauti į Dominiką yra gruodžio–gegužės mėnesiai. Šiuo periodu šalyje yra daugiausia saulėtų dienų ir mažiausia kritulių. Nuo birželio iki spalio mėnesio saloje dažnai palynoja, oras tampa drėgnas. Didžiausia uraganų tikimybė yra liepos–spalio mėnesiais. Temperatūra labai retai nukrenta žemiau 25°C dienos metu, tačiau verta pasiimti legvą megztuką pasivaikščiojimui paplūdimiu vakare.

Sostinė

Santa-Domingo.

Geografija

Dominikos Respublika įsikūrusi rytinėje antros pagal dydį Didžiųjų Antilų salos Espanjolos dalyje. Ji dalijasi salą su Haičiu maždaug 2:1 santykiu. Visos šalies plotas yra 48 442 km², tai antra pagal dydį šalis Antilų salose, po Kubos. Šalies sostinė ir didžiausia metropolinė zona, Santo Domingas, įsikūręs pietinėje pakrantėje.
Dominikos Respublikai priklauso daug smulkių salelių ir rifų, išsibarsčiusių aplink Espanjolą. Dvi didžiausios salos netoli kranto yra Saona ir Beata. 100–200 km į šiaurę nuo Espanjolos yra trys didelės seklumos, kurios geografiškai yra pietryčių Bahamų tęsinys: Mučoro sekluma, Navidado sekluma ir Sidabro sekluma. Į jas Dominikos Respublika oficialiai pareiškusi pretenzijas.

Šalies žemyninė dalis turi keturis svarbius kalnynus. Toliausiai šiaurėje driekiasi Šiaurinė Kordiljera, kuri tęsiasi nuo šiaurės vakarų pakrantės miesto Monte Kristi, esančio netoli Haičio sienos, iki Samanos pusiasalio rytuose ir eina lygiagrečiai su Atlanto vandenyno pakrante. Aukščiausia dalis yra Centrinė Kordiljera. Ji palaipsniui driekiasi į pietus ir pasibaigia šalia Asua miesto, Karibų jūros pakrantėje. Centrinėje Kordiljeroje yra keturios aukščiausios viršūnės Karibuose: Duartė (3098 m), La Pelona (3094 m), La Rukilja (3049 m) ir Piko Jakė (2760 m).

Šalies pietinėje dalyje, į pietus nuo Centrinės Kordiljeros, yra dvi kitos sritys – Siera de Neiba, ir Siera de Bahorukas. Yra ir kitų, nedidelių kalnų masyvų, tokių kaip Rytų Kordiljera, Siera Martin Garsija, Siera de Jamasa ir Siera de Samana.

Tarp vidurio ir šiaurės kalnų yra derlingas Sibao slėnis. Šiame pagrindiniame slėnyje yra Santjago miestas ir daugelis šalies žemės ūkio sričių. O mažiau produktyvus yra pusiau sausringas San Chuano slėnis, į pietus nuo centrinės Kordiljeros. Dar sausringesnis yra Neibos slėnis, įsiterpęs tarp Siera de Neibos ir Siera de Bahoruko. Enrikilijo baseinas yra žemiau jūros lygio, su karšta, sausa, panašia į dykumą aplinka. Yra ir kitų mažesnių slėnių, tokių kaip Konstansa, Charabakoa, Vila Altagrasija ir Bonao.

Karibų jūros pakrantės lyguma yra didžiausia lyguma Dominikos Respublikoje. Kita didelė lyguma yra Asua lyguma. Keletas kitų mažų pakrantės lygumų yra šiaurinėje pakrantėje ir Pedernaleso pusiasalyje.

Keturios pagrindinės upės surenka vandenį iš daugelio Dominikos Respublikos kalnų. Jakė del Nortė yra ilgiausia ir svarbiausia Dominikos upė. Ji plukdo vandens perteklių žemyn nuo Sibao slėnio ir įteka į Monte Kristi įlanką šiaurės vakaruose. Junos upė aprūpina Vega Realį ir įteka į Samanos įlanką šiaurės rytuose. San Chuanas įteka į Jake del Surą, kuri įteka į Karibų jūrą pietuose. Artibonitas yra ilgiausia Espanjolos upė ir teka į vakarus per Haitį.

Yra daug ežerų ir pakrančių lagūnų. Didžiausias ežeras yra druskingas Enrikilijo ežeras, telkšantis 40 metrų žemiau jūros lygio (žemiausias taškas Karibuose). Kiti svarbūs ežerai yra Rinkono lagūna (gėlavandenis) ir Ovjedo lagūna (sūravandenis).

Gyventojai

Apie 8,7 mlj.žmonių. pagrindinę gyventojų dalį sudaro negrai, mulatai, kreolai (73%), daug išeivių iš Europos (iki 16%) ir Afrikos (11%). Pagrinde gyventojai – katalikai (95%), nedidelis gyventojų skaičius protestantai ir žydai, tačiau iki šiol daugybė šalies gyventojų pripažįsta ir vietinius animistinius kultus.

Kalba

Valstybinė – ispanų, turizmo sferoje taip pat naudojama anglų, vokiečių ir prancūzų kalbos.

Valiuta

Dominikos pesas (RD$ или DOP) yra Dominikos Respublikos valiuta. Pesas padalintas į 100 sentavų. Apyvartoje yra 2000, 1000, 500, 100, 50, 20 ir 10 pesų vertės banknotai, taip pat monetos po 1 pesą bei po 50, 25, 10, 5 ir 1 sentavą.

Turizmo zonos

Pagrindinės Dominikos Respublikos kurortinės zonos laikomos Punta Cana, La Romana, Puerto Plata, Boca Chica. Pagal įstatymą pirmieji 60 metrų paplūdimio Dominikos Respublikoje skaitomi viešaisiais ir priėjimas prie bet kokio paplūdimio, esančio šalia viešbučio, yra atviras ne tik viešbučio svečiams.

Apsipirkimas ir parduotuvės

Turistinėse zonose yra daug suvenyrų parduotuvių, kur galima nusipirkti įvairus gaminius iš medžio, kaulo, gintaro, keramikos, kavos, romo, cigarečių. Ypatingai rekomenduojama įsigyti CD ir audiokasetės su “merenge” ir “salsa” melodijomis. Sostinėje, Santo Domingo, yra dideli komerciniai centrai, kur galima nusipirkti įvairias prekes vietinių bei žinomų tarptautinių firmų geros kokybės ir gerom kainom.

Parduotuvės darbo dienomis dirba nuo 9.00 iki 12.00 val. ir nuo 15.00 iki 18.00 val. Darbas išeiginėmis dienomis priklauso nuo parduotuvės profilio. Šalies turistinės zonos siūlo turistams daugybės parduotuvių ir suvenyrinių parduotuvių paslaugas.

Derėtis galima praktiškai visur, išskyrus prekybos centrus. Tankiausiai kainos turistams iš pradžių pervertintos, todėl jūs paprastai galite nusiderėti už pusę pirminės prekės kainos.

Nacionalinės šventės

Sausio 1 d. – Naujieji metai
Sausio 26 d. – Duarte gimimo diena
Vasario 27 d. – Nepriklausomybės diena
Gegužės 1 d. – Darbo šventė
Rugpjūčio 16 d. – Respublikos restauravimo diena
Lapkričio 3 d. – Nepriklausomybės diena
Lapkričio 4 d. – Bendrijos paslaugų diena
Lapkričio 6 d. – Konstitucijos diena
Gruodžio 25 d. – Kalėdos
Nepastovios datos šventės:
Didysis penktadienis
Velykų pirmadienis
Sekminių pirmadienis
Pradedant nuo gruodžio 15 d. praktiškai visa šalis ruošiasi Kalėdoms ir Naujiesiems metams – niekas nedirba, visos vietos viešbučiuose užsakytos iš anksto ir užsisakyti numerį labai sunku, parduotuvės ir turgus pilni žmonių, o keliuose tikra suirutė. Panašus vaizdelis ir per Velykas – tuo laiku netgi užsidaro daugelis pasilinksminimo įstaigų.

Virtuvė ir restoranai

Dominikos Respublikos virtuvė – yra neįprastas, bet skanus Europos, Afrikos ir vietos receptų derinys. Jos pagrindinis ypatumas – platus ankštinių, bananų ir daržovių (įskaitant egzotiškų) panaudojimas, originaliai derinant su mesa ir žuvimi.

Dominikos Respublikos nacionalinis gėrimas – romas, čia jo gaminama 15 rūšių. Labiausiai populiarios “Brugal”, “Barselo” ir “Bermudes”. Vietinio alaus markės “Kiskeja”, “Seniza” “Prezidente” ir “Bogemija” – gana geros kokybės. Originaliu skoniu pasižymi vietinis alkoholinis gėrimas “pru” – to paties pavadinimo augalų sulčių fermentacijos rezultatas.

Pramogos, ekskursijos ir lankytinos vietos

Santo Domingo, šalies sostinė, įsikūrusi šalies pietuose ir gyvuoja jau apie 500 metų. Tai vienas pirmųjų miestų, europiečių įkurtų Amerikoje. Dar dabar sostinėje likę daug Kristupo Kolumbo laikų gruvėsių ir gynybinių sienų. Miestas siūlo įvairių naktinio gyvenimo pramogų, daugybę prekybos centrų, muziejų. Santo Domingo – tai kolonijinis miestas, kuriame daug šurmulio ir didmiesčio dvasios.

Punta Cana – nuostabus kurortas, kuris garsėja ilgais baltais smulkaus smėlio paplūdimiais. Net 700 000 turistų srautas per metus šiam kurortui tikrai nėra per didelis. Punta Cana puikiai tinka romantiškam poilsiui ir povestuvinėms kelionėms bei tiems, kurie tiesiog nori nuostabios gamtos, ilgo, plataus, kokoso palmėmis pasidabinusio paplūdimio ir galimybės vienui vieniems pasivaikščioti vakare šiltos jūros pakrantėmis.

Puerto Plata vadinama Karibų jūros turizmo sostine. Mieste rasite ir seniau stovėjusio forto griuvėsius, ir nuostabų senamiestį bei daugybę naktinių klubų ir barų, kuriuose galėsite praleisti nepamirštamas šokių ir šėlsmo naktis. Kurortas tikrai labai patrauklus – siūlo galimybę pažinti salos architektūrą, pajausti istorijos dvelksmą ir kartu puikiai pailsėti.