Didžioji Britanija

Rasti ir nusipirkti lėktuvo bilietą



Bendra informacija

Britanija sudaryta iš Didžiosios Britanijos (Anglijos, Škotijos, Velso) ir Šiaurės Airijos, ir yra viena iš Europos Sąjungos valstybių.
Didžiają dalį Britanijos sudaro Britanijos salos. Stambiausia iš jų – Didžioji Britanija. Antra pagal dydį – Airija, kurią sudaro Šiaurės Airija ir Airijos Respublika. Išilgai Škotijos vakarinės pakrantės išsidėstęs didžiausias salynas — Hebridų salos, o į šiaurės- rytus nuo Škotijos randasi Orknio ir Šetlando salos.
Visos jos, plius Isle of Wight, Anglesis ir Scilly salos turi administracinius ryšius su „didžiaja žeme”, o Men sala Airijos jūroje ir Normandijos salos tarp Didžiosios Britanijos ir Prancūzijos yra pagrinde savivaldžios ir nesiskaito Jungtinės Karalystės dalimi.

Didžiosios Britanijos klimatas

Anglijoje vidutinio sunkumo, švelnus ir drėgnas klimatas. Orą pagrinde formuoja šilta vandenyno Golfstrimo srovė. Šalčiausiais mėnuo – sausis (+3..+7°C), Šilčiausiais – liepa (+11..+25°C). Londono rajonas, pietryčiai ir Westland – šilčiausi šalies rajonai.

Oficialus pavadinimas

Jungtinė Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos Karalystė.

Sostinė

Londonas

Geografija

Bendras Didžiosios Britanijos plotas sudaro apie 242000 kvadratinių kilometrų (93000 kvadratinių mylių), nors atstumas skersai nuo Škotijos pietinės pakrantės iki tolimosios šiaurės – tik 1000 km (apie 600 mylių), o išilgai – tik 500 km (apie 300 mylių) plačiausioje vietoje. Didžiosios Britanijos kranto linija sudaro 14549 km (9040 mylių): Anglijoje ir Velse, įskaitant daugiau nei 5214 km (8389 mylių) salų ir Škotijoje 9335 km (5800 mylių) salų. Tolimiausias šiaurinis britanijos „didžiosios žemės“ taškas – Dannet Xed šiaurės-rytų Škotijoje, o tolimiausias pietinis taškas – Lizard Point Kornoule.

Gyventojai

Apytikris Jungtinės Karalystės gyventojų skaičius – 59,755,700 žmonės (Anglija-49,997,100; Velsas – 2,946,200; Škotija-5,114,600; Šiaurės Airija 1,697,800).

Kalba

Didžiojoje Britanijoje yra dvi oficialios kalbos – anglų ir valų. Škotų gėlų kalba, nors ir nėra oficiali, daugelyje Škotijos regionų ji naudojama taip pat, kaip ir anglų kalba.

Anglų kalba

Anglų kalba – pagrindinė, kuria kalbama Britanijoje, o taip pat ji viena iš populiariausių pasaulyje. Apytikriai apie 310 milijonų žmonių tai gimtoji kalba, ir panašiai tokiam pat skaičiui žmonių – tai antroji kalba.

Valiuta

Svarai sterlingų išleidžiami banknotais 50, 20, 10 ir 5 nominalo. Škotijos 1 nominalo banknotai iki šiol yra Škotijos apyvartoje. Normandijos salose ir Meno saloje yra monetos ir banknotai, kurie skiriasi nuo monetų ir banknotų Jungtinėje Karalystėje, nors pinigų sistema yra ta pati. Monetos yra 50 p, 20 p, 10 p, 5 p, 2 p, ir 1 p.

Apsipirkimas

Didžiojoje Britanijoje parduotuvės įprastai dirba nuo pirmadienio iki šeštadienio, nuo 9.00 iki 17.30. Daugelis universalinių parduotuvių dirba iki 18.00, o trečiadieniais arba ketvirtadieniais net iki 19.00 arba 20.00. Stambios parduotuvės dideliuose miestuose dirba ir sekmadieniais – šešias valandas tarp 10.00 ir 18.00 val. Darbo pradžia gali skirtis.
Tankiai nedideliuose miesteliuose ir kaimuose vieną kartą į savaitę (tankiausiai trečiadieniais) parduotuvės nedirba antroje dienos pusėje, o kai kurios užsidaro pietums vienai valandai.

Bankų darbo laikas

Įprastai darbo dienomis bankas dirba nuo 9.30 iki 16.30. Banko atidarymo laikas atskiruose skyriuose gali būti skirtingas, priklausomai nuo esamos vietos. Daugelis skyrių turi bankomatus, kurie dirba ištisą parą.

Nacionalinės šventės

Anglija ir Velsas.
Naujieji metai; Velykos, pavasario banko išeiginė (gegužės pabaiga), vasaros banko išeiginė (rugpjūčio pabaiga), Kalėdos, Kalėdinių dovanų diena (gruodžio 26).
Škotija
Tokios pat, kaip ir Anglijoje bei Velse, išskyrus: papildoma banko išeiginė (sausio pradžia), vasaros banko išeiginė (rugpjūčio pradžia).

Šiaurės Airija
Tokios pat, kaip ir Anglijoje bei Velse, papildoma Šv. Patriko diena (kovas) ir Oranžinė diena (liepa).