Brazilija

Rasti ir nusipirkti lėktuvo bilietą



Bendra informacija

Brazilijos Federacinė Respublika – valstybė Pietų Amerikos žemyne, didžiausia ir daugiausiai gyventojų turinti šio žemyno valstybė. Brazilija yra didžiausia pagal plotą ir gyventojų skaičių portugališkai kalbanti valstybė pasaulyje. Šalis taip pat yra penkta pagal užimamą plotą ir gyventojų skaičių (apie 192 milijonai) pasaulio valstybė.

Kraštovaizdžiai Brazilijoje įvairiausi: Amazonijos džiunglės su unikalia flora ir fauna; auksinio smėlio paplūdimiai Atlanto vandenyno pakrantėje, Iguazu kriokliai ir kalnų plynaukštės, didžiausia pasaulyje Patos lagūna Rio Grande do Sul regione ir atogrąžų miškų masyvai.

Brazilija yra žinoma dėl savo gebėjimo švęsti, pradedant nuo visame pasaulyje žinomo spalvingo Karnavalo, kuris yra savotiška šalies Vizitinė kortelė ir susidedantis iš daugiau nei 150 metų istorijos, ir baigiant spalvingomis daugelio vietos šventųjų šventėmis.

Brazilijos klimatas

Brazilijos, išsidėsčiusios ties pusiauju, klimatui yra būdingi regioniniai skirtumai. Amazonės žemumoje vyrauja pusiaujinis drėgnas klimatas – metinis kritulių vidurkis yra apie 4000 mm, vidutinė mėnesio temperatūra apie 25–28 °C. Brazilijos ir Gvianos aukštumose vyrauja subekvatorinis drėgnas klimatas – vidutinis metinis kritulių kiekis yra apie 1000–2000 mm. Pietinėje šalies dalyje vyrauja subtropinis jūrinis klimatas – vidutinis metinis kritulių kiekis yra apie 1800 mm, vidutinė mėnesio temperatūra apie 13 °C liepos mėnesį ir 24 °C sausio mėnesį.
Rugsėjo – kovo mėnesiais didesnėje šalies teritorijoje vyrauja lietaus sezonas, šiuo metu, esant pakankamai karštam orui, yra aukštas oro drėgnumas ir iškrenta gausūs krituliai.
Rio de Žaneire nuo lapkričio iki kovo mėnesio yra pakankamai karšta (iki +300C) ir beveik visada drėgna nuo balandžio iki rugsėjo mėnesio, temperatūra nukrenta iki +17-240C , bet vis dar dažnai lyja. Šiuo metu oro temperatūra svyruoja nuo 22 iki 320C , o nuo vandenyno pučia šiltas vėjas. Kalnuotose vietovėse, žiemą, temperatūrai gali nukristi iki 00C.
Amazonijoje gana sausas sezonas trunka nuo rugpjūčio iki gruodžio pradžios, nuo gruodžio iki balandžio mėnesio – labai karšta, reti lietūs, nuo gegužės iki liepos mėnesio – gausus lietus.

Geografija

Austrijos Respublika – žemyninė valstybė, išsidėsčiusi pietinėje centrinės Europos dalyje ir užimanti dalį Rytinių Alpių bei teritoriją išilgai Dunojaus upės.

Austrijoje yra glaudžiai persipynę gamtinės, klimatinės ir augmenijos zonos. Dėl savo geografinės padėties, Austrija ilgą laiką buvo transporto maršrutų kryžkele, jungiančia svarbiausius Europos ekonomikos ir kultūros centrus.

Austrija yra Federacinė valstybė, kurios plotas sudaro 83.858 kv km, įskaitant devynias federacines žemes: Burgenlandas, Viena, Aukštutinė Austrija, Žemutinė Austrija, Zalcburgas, Štirija, Tirolis, Karintija, Forarlbergas.

Austrija ribojasi su Šveicarija, Lichtenšteinu, Vokietija, Čekija, Slovakija, Vengrija, Slovėnija ir Italija. Austrijos valstybinės sienos su nurodytomis valstybėmis ilgis – 2706 km, iš jų 816 km su Vokietija, 466 km su Čekija, 107 km su Slovakija, 354 km su Vengrija, 330 km su Slovėnija, 430 km su Italija, 166 km su Šveicarija, 35 km su Lichtenšteinu.

Aukščiausias Austrijos kalnas – Grosglokneris (3797 m), svarbiausia upė — Dunojus (apie 350 km teka Austrijos teritorija).

Kada geriau vykti

Geriausias laikas atvykti į šalį – nuo lapkričio iki balandžio mėnesio.

Sostinė

Brazilija.

Geografija

Brazilija yra didžiausia Pietų Amerikos ir penkta pagal plotą pasaulio valstybė. Pietuose ji ribojasi su Argentina, Urugvajumi ir Paragvajumi, rytuose – su Bolivija ir Peru, šiaurėje – su Kolumbija, Venesuela, Gajana, Surinamu ir Prancūzų Gviana, rytuose – su Atlanto vandenynu.

Valstybės plotas, įskaitant salas – 8.511.965 km². Vanduo užima 55,455 km².

Brazilijos kraštovaizdį sudaro platus Amazonės miškų ruožas šiaurėje bei atviresnė kalvų ir nedidelių kalnų teritorija pietuose – tai daugumos Brazilijos gyventojų namai ir žemės ūkio regionas. Užimantys Australijos dydžio teritoriją, Amazonės drėgnieji atogrąžų miškai yra didžiausi žemėje. Jie sudaro apie trečdalį Pietų Amerikos ir auga daugiausia Brazilijoje, Amazonės baseine. Jų medžiai maitina ir globia visokiausius žvėris, paukščius, vabzdžius ir roplius, taip pat Amazonijos indėnus, gyvenančius čia tūkstančius metų. Palei Atlanto vandenyną išsidėstę keli kalnų ruožai, kuriuose yra aukščiausias Brazilijos kalnas – Neblina (Pico da Neblina), iškilęs 3014 m virš jūros lygio.

Didžiausios upės yra Parana su savo didžiuoju intaku Igvasu (Iguaçu) upe, kurioje yra įspūdingas Igvasu krioklys; taip pat yra Rio Negro, San Fransisko (São Francisco), Šingu (Xingu), Madeira, Tapažosas (Tapajós) ir žinoma – Amazonė, kuri yra vandeningiausia upe pasaulyje (turi didžiausią baseiną) ir taip pat kai kurių specialistų laikoma ilgiausia pasaulio upe. Amazonė išteka iš Andų kalnų Peru teritorijoje ir teka per Pietų Ameriką 6439 km. Įteka į Atlanto vandenyną. Pusė upės ilgio tenka Brazilijai. Ji yra svarbiausias šalies vandens kelias, dideli laivai ja pasiekia net Manauso miestą, nutolusį nuo vandenyno apie 1600 km. Kasmet upė patvinsta, dumblu patręšdama laukus.

Gyventojai

Brazilijoje gyvena apie 175 milijonus gyventojų. Daugiau nei 95% šalies gyventojų sudaro brazilai – palikuonys indėnų mišrių vedybų su išeiviais iš Vakarų Europos ir Afrikos šalių.

Dauguma gyventojų yra katalikai, bet daugelis afrikiečių kilmės gyventojų vis dar taiko sinkretikos ir animistikos kultus.

Kalba

Oficiali kalba Brazilijoje yra portugalų. Ja kalba beveik visi šalies gyventojai ir ji yra praktiškai vienintelė kalba naudojama laikraščiuose, radijuje, televizijoje ir t. t. Tiesa, vienoje savivaldybėje kartu su portugalų kalba, yra oficiali indėnų kalba Nheengatu, bet ja kalba tik keli tūkstančiai žmonių. Brazilai yra vienintelė portugališkai kalbanti Amerikos tauta ir tai gyventojams suteikia nacionalinį identitetą, išskiriantį Braziliją iš ispaniškai kalbančių kaimyninių šalių. Taip pat naudojama ispanų, prancūzų, vokiečių ir italų kalbos.

Valiuta

Realas (R$) – Brazilijos piniginis vienetas (valiuta), lygus 100 sentavų. Apyvartoje randasi monetos po 1, 5, 10, 25, 50 sentavų ir 1 realą, taip pat banknotos 1, 5, 10, 50 ir 100 realų vertės.

Apsipirkimas ir parduotuvės

Parduotuvės įprastai dirba nuo 9.00 iki 18.30 val. (stambios – iki 22.00 val.) darbo dienomis ir nuo 9.00 iki 13.00 val. šeštadieniais.

Kaip suvenyrus iš Brazilijos galima atsivežti hamakus ir gražius nėrinius. Norintiems apsipirkti „šmotkių“ Rio – ne geriausias miestas: vietiniai fasonai tinka tik mulatėms su stambiomis formomis. Tačiau Brazilija – retų brangakmenių tėvynė: citrinai, turmalinai, deimantai. Čia taip pat galima įsigyti kokybiškus odos gaminius: avalynę, rankines, diržus ir pinigines.

Nacionalinės šventės

Sausio 1 d. – Nacionalinė Sandraugos poilsio diena ir Naujieji metai.
Sausio 20 d. – Rio-de-Žaneiro įkūrimo diena.
Paskutinė blynų diena – Karnavalas.
Balandis – Šv. šeštadienis.
Balandis – Velykos.
Gegužės 1 d. – Darbo šventė.
Gegužės pabaiga – Corpus Christi šventė.
Birželio 15 d. – Tiradentis.
Rugsėjo 7 d. – Nepriklausomybės diena.
Spalio 12 d. – Mergelės apsireiškimo diena.
Lapkričio 2 d. – Visų šventųjų diena.
Lapkričio 15 d. – Respublikos paskelbimo diena.
Gruodžio 24-25 d. – Kalėdos.

Kiekvienais metais vasario gale visoje Brazilijos teritorijoje vyksta grandioziškiausias šou planetoje – Karnavalas (pirmieji karnavalai Rio įvyko 1840 m.) su nuostabiu sambo mokyklų paradu Rio. Tuo pat metu vyksta indėnų ritualinių šokių festivaliai Manause ir Resifi, tradicinis didžiulių vaškinių muliažų paradas Olinde, „viduramžių“ studentų šventės Oru-Pretu, visose vietose vyksta grožio konkursai, šokių mokyklų konkursai, maskaradai, kostiumuoti šou ir pan.

Brazilijos virtuvė ir patiekalai

Brazilijos virtuvėje vyrauja žuvies ir jūrų produktai, gausiai naudojamas alyvų aliejus, kokoso riešutai. Mėgstamiausi brazilų užkandžiai – įvairūs sumuštiniai, įdarytos alyvuogės, maži pyragėliai su krevetėmis arba vištiena, viščiukų kojelės. Duona Brazilijoje, kaip ir daugelyje šalių, svarbus tautos virtuvės akcentas. Čia kepama duona panaši į prancūzišką batoną ir vadinama pão francês.
Šioje šalyje mėgiami gaivūs svaigieji kokteiliai, maišomi su egzotiškų vaisių sultimis. Brazilai ypač mėgsta cukranendrių degtinę cachaça, kitaip vadinamą baltuoju romu (sumaišyta su citrina, žaliąja citrina ir nerafinuotu cukrumi).

Šios šalies kulinarai siūlo ir braziliškų saldumynų. Vieni populiariausių yra avokado kremas, pieno pudingas, moliūgo saldainiai su kokoso riešutu. Galima paragauti egzotiško skonio žalių bananų pyrago arba neįprasto juodojo šokolado su aitriosiomis paprikomis.

Brazilijoje populiari ir kava. Kiekvienas brazilas kasdien išgeria 12-24 mažus puodelius kavos. Kava šioje šalyje laikoma svetingumo simboliu.

Brazilijoje labai populiarus gatvės maistas. Vietiniai čia pasigamina tradicinių patiekalų ir kasdien prekiauja jais kaip užkandžiais. Pats populiariausias tokios prekybos patiekalas acaraje, mažas rutuliukas, padarytas iš pupelių, virtas palmių aliejuje, pagardintas aitriaisiais pipirais ir įvairiais prieskoniais.

Brazilija yra labai didelė šalis. Kiekvienas regionas turi savo tradicinius patiekalus, kuriuos skanauja patys ir mielai vaišina svečius. Nacionaliniu Brazilijos patiekalu laikoma Feijoada (troškinys, paruoštas iš juodųjų pupelių, kiaulienos nugarinės, kiaulės kojos, rūkyto kumpio ir kitų produktų).

Pramogos, ekskursijos ir lankytinos vietos Brazilijoje

San Paulas – vienas didžiausių planetos miestų, kuriame su priemiesčiais gyvena 19,89 milijono žmonių. Ten yra įdomus šiuolaikinio meno muziejus, Pakaembu stadionas, kur dažnai žaisdavo ” Futbolo karalius” Pele, taip pat gyvačių draustinis “Butantan”.

Brazilija – vienas neįprasčiausių kontinento miestų. Įsikūręs 1172m virš jūros lygio aukštyje, miestas lygioje vietoje pastatytas per ketverius metus. Architektai Lusio Kosta ir Oskaras Nymajeris suprojektavo miestą, turintį paukščio kūno formą: fiuzeliažo centrą užima Trijų Valdžių aikštė, „sparnai” – tai gyvenamieji kvartalai, o pačioje „nosyje”, nutolusioje nuo centro, yra Auroros rūmai – Respublikos Prezidento rezidencija.
Iguasu kriokliai – tai tikras pasaulio stebuklas. Kriokliai yra ten, kur susitinka dvi upės – Parana ir Iguasu. Kriokliai stulbina iš 12 m aukščio krentančiais vandens kaskadais, jų sukeliamus garsus girdėti galima už daugybės kilometrų, o purslai sukuria milžiniško dydžio vaivorykštes. Skaičiuojama, kad viso yra daugiau nei 300 krioklių. Iguasu kriokliai yra labai gražioje vietoje – juos supa tropiniai miškai. Netoliese įsikūręs Iguasu Nacionalinis parkas, užimantis 17 tūkst. ha plotą, paukščių parkas, kuriame natūraliomis sąlygomis gyvena daugiau nei 150 rūšių egzotinių sparnuočių.

Rio de Žaneiras – buvusi Brazilijos sostinė ir labiausiai lankomas turistų miestas. Tai triukšmingas, temperamentingas ir kosmopolitinis miestas. Miesto vizitinė kortelė – milžiniška Kristaus Gelbėtojo statula, pripažinta vienu iš šių dienų pasaulio stebuklų. Statula pastatyta ant Korkovado kalno, tarsi saugotų visą miestą. Didelį žinomumą miestui suteikia jo žymieji paplūdimiai – Kopakabana, Ipanema ir Leblonas. Kiekvienas jų yra tarsi atskiras kurorto centras.

Ekoparkas Lensois Maranense – viena įdomiausių vietų ne tik Brazilijoje, bet ir pasaulyje. Tai sniego baltumo dykuma, kurioje kyšo 40 m aukščio kopos ir plyti veidrodiniai ežerai, kuriuose atsispindi žydras Brazilijos dangus. Ši vieta garsėja švariausiu oru visoje planetoje.

Amazonija. Didžiausios pasaulio džiunglės, kurių plotas – kaip 85 Lietuvų. Pati Amazonė tokia plati, kad jos krantų nejungia nė vienas tiltas, o per liūčių sezoną, kai vanduo pakyla sulig triaukščiais namais, net kito kranto vietomis nesimato. Ir visur aplink – unikalios gyvūnų, augalų rūšys. Amazonijos sostinė Manausas – milijoninis didmiestis vidury džiunglių, iš kurio net į atokesnius priemiesčius tenka keliauti laivais. Manause yra įdomus indėnų muziejus, kolosaliniai Palasio Negro rūmai, San Sebastiano bažnyčia, Žmogaus muziejus, Amazonas operos teatras, daug turgelių, taip pat gausybė nuostabių namų, išpuoštų žydrąja keramika „azuležuš“. 12 km nuo Manauso galima stebėti unikalų gamtos reiškinį – upių Solimoes ir Rio Negro susiliejimą. Iš tikrųjų šios upės visiškai nesusilieja, o taip ir teka daug kilometrų šalia viena kitos, spindėdamos saulėje įvairiomis spalvomis.

Šalies šiaurės rytuose yra Salvadoro miestas, neoficiali braziliškų švenčių sostinė. Jo gatvėse šventės vyksta kas mėnesį. Čia galima pasigrožėti karnavalu, išvysti kapoeiros (vergų sukurtas šokį primenantis kovos būdas) meistrų varžybas, paskanauti vietinių patiekalų ar pasivolioti puikiuose paplūdimiuose.

Salvadoro miestas garsėja savo bažnyčių turtais ir jo istorinių pastatų grožiu, beprotiškais festivaliais ir turtinga istorija. Prie lankytinų vietų priskiriamas Pelourinho senamiestis, senasis uostas Barra (Vila Vella), Afro-Brazilijos Muziejus, Carlos Costa Pinto muziejus, Karmeličių ordino muziejus, medicinos memorialas, Abelardo Rodríguez muziejus.

Resifė, Pernambuco valstijos sostinė, įsikūrusi 835 km į šiaurę nuo Salvadoro miesto. Dėl savo grožio ir daugybės kanalų šis miestas dažnai lyginamas su Venecija. Už 7 km nuo Resifė yra Olinda miestas, vienas iš geriausiai išlikusių kolonijinių miestų Brazilijoje, žinomas dėl savo senamiesčio, saugomas UNESCO. Į šio miesto senamiestį vakarais susirenka gyva galybė žmonių. Ir nėra ko stebėtis, čia yra tikrai gražių objektų. Kad ir pasaulinį pripažinimą pelniusi Šv. Antonijaus bažnyčia, ar São Pedro dos Clérigos katedra.

Tarp Rio de Žaneiro botanikos sodo ir paplūdimio yra nuostabaus grožio Rodrigo de Freitas lagūna. Tai mėgstamiausia miesto gyventojų poilsio vieta. Čia turistai ras visko, ko tik reikia geram poilsiui: parkus, vaikų žaidimų ir sporto aikšteles, dviračių ir riedučių takus. Norintys lagūna pasigrožėti iš vandens turi pasinaudoti čia esančių valčių teikiamomis paslaugomis. Norintys ne tik grožėtis gamta, bet ir skaniai pavalgyti gali rinktis vieną iš čia veikiančių kavinių, barų ar restoranų.

Belo Orizonte – pirmasis miestas šalyje, kuris buvo sukurtas „nuo nulio“, nutiesęs kelią šiuolaikinei sostinei. Čia yra įdomus Abílio Barreto istorijos muziejus, Laisvės rūmai ir Congonhas do Campo religinis centras – 80 km nuo miesto, su garsiu „kryžiaus keliu“ iš 78 statulų.