Bahamų salos

Rasti ir nusipirkti lėktuvo bilietą



Bendra informacija

Bahamų Sandrauga – salų valstybė Atlanto vandenyne, Karibų jūros regione. Kristupas Kolumbas 1492 metais atrado šias salas.

Bahamų salynas yra Karibų jūros salų grupėje, šiaurės vakarų – pietryčių kryptimi besitęsiantis virš 1100 km. Į salyną taip pat įeina Bahamų valstybei nepriklausančios Terkso ir Kaikoso salos. Nuo Floridos pusiasalio Bahamas skiria Naujasis Bahamų sąsiauris, o nuo Kubos – Senasis Bahamų sąsiauris. Artimiausia Bahamoms – JAV Floridos valstija, o pietuose – Kuba.

Salyną supa seklios, žydros bankos. Didžiausios salos: Androsas, Inagua, Abako salos, Didžioji Bahama, Ilgoji sala, Eleutera, Aklinso sala, Katės sala, Eksuma ir kt. Iš viso suskaičiuojama apie 30 didesnių gyvenamųjų salų ir 2400 rifai. Dauguma salų lėkštos, pelkėtos, apaugusios mangrovėmis, supamos rifų. Upių salose nėra, bet kai kuriose yra gilių povandeninių smegduobių. Čia klesti daugelis atogrąžų augalų, kaip antai orchidėjos ir jazminaičiai, bei gausybė paukščių. Tūkstančius turistų traukia Bahamų gamtovaizdžiai, paplūdimiai ir šiltas klimatas. Vidutinė dienos temperatūra net žiemą retai nukrenta žemiau 18 °C. Salos dažnai nukenčia nuo uraganų. Iš 700 salų gyvenamos tik 40. Didžiausia sala – Androsas (3524 km²), o Didžiojoje Bahamoje sutelkta beveik visa valstybės pramonė, ypač aplink Friportą. Daugiau kaip pusė bahamiečių gyvena sostinėje Nasau.

Klimatas Bahamų salose

Klimatas šiaurėje yra atogrąžų, o pietuose – subtropikų. Vidutinė vasaros oro temperatūra yra +26- +32°C. Pietinėse Bahamų salose vasara yra daug šiltesnė nei centrinėje salyno dalyje. Žiemą vidutinė oro temperatūra yra +18- +22°C, vėsiau būna tik Šiaurės Vakarų salose. Vidutinė vandens temperatūra paprastai yra 27°C vasarą ir apie +23°C žiemą. Geriausias laikas aplankyti Bahamų salas yra nuo rugsėjo iki gegužės mėn.

Sostinė

Nasau miestas.

Gyventojai

Salose gyvena 307 tūkstančiai žmonių. Gyventojai – daugiausia juodaodžiai ir mulatai. Taip pat yra baltųjų ir azijiečių. Nors oficiali kalba – anglų, tačiau vis daugiau Bahamų gyventojų kalba Bahamų dialektu. Vyraujančios religijos – krikščionybės atmainos. 32 % gyventojų yra baptistai, 20 % anglikonai, 19 % katalikai, 6 % – metodistai, kiti protestantai – 12 %, 2 % – kitos religijos (budizmas, judaizmas, islamas, vietinės religijos).

Kalba

Oficiali kalba – anglų.

Apsipirkimas ir parduotuvės

Bahamų prekybos centras – žinoma visame pasaulyje Bay gatvė. Ten galima labai palankiomis kainomis įsigyti viską – firminių laikrodžių, juvelyrinių papuošalų, porceliano, krištolo, odinių rankinių, parfumerijos. Visi šie pirkiniai yra atleisti nuo mokesčių mokėjimo.

Virtuvė ir restoranai

Bahamų salų virtuvė persipinusi su Karibų, amerikietiškos, angliškos, europietiškos ir afrikietiškos virtuvių kulinarinėmis tradicijomis, tačiau visa receptūra pritaikyta vietiniams poreikiams.

Kulinarinės salų tradicijos nuo seno susijusios su jūros gėrybėmis. Nors daugelio restoranų ir kavinių klesti šiuolaikinė kosmopolitinė virtuvė, tačiau valgiaraščiuose galima rasti tradicinių patiekalų pėdsakų. Vietiniai delikatesai dažniausiai kepami ant anglių, salotos daromos iš jūros produktų, kepami žuvų (ypač ešerūnų (gruperių)) kotletai, žuvis ruošiama su kruopų koše, ant anglių kepami krabai ir raudonųjų rifinių ešerių filė pomidorų padaže arba verdami ir patiekiami su ančiuvių padažu kaip garnyras prie daugelio patiekalų arba kaip kratinys su ryžiais (tokia kombinacija sudaro vietinių sriubų pagrindą).

Ypatingą dėmesį salų gyventojai skiria sriubai iš svogūnų, vandens, žaliųjų citrinų sulčių, žuvų, pipirų ir mėsos. Visa tai pasūdoma, sumaišoma, tačiau neverdama.

Dažnai ruošiama žuvies putra (srėbalas), pavyzdžiui, verdamas jūros ešerys, dedama silkučių, svogūno, pomidorų padažo ir pagal skonį visokių priedų (romo, citrinų sulčių ir pan.). Jūros ešerių valgiai ruošiami garuose, patiekiami su aromatiniu Creole padažu arba baltojo vyno, grybų, svogūnų ir pan. padažu, Netradicinis europiečiams valgis – vėžliena. Populiari kepta žuvis ir kepti krabai.

Nacionalinį bahamiečių virtuvės pagrindą sudaro jūros moliuskų (conch) patiekalai (užkandžiai, antrieji patiekalai, salotos). Jūros moliuskai įkaitintuose riebaluose paduodami su aštriuoju padažu. Garnyras – saldžiųjų paprikų, svogūnų ir pomidorų padažas. Conch salotos ruošiamos iš marinuotų minėtuose padažuose moliuskų, sumaišytų su raudonosios arba žaliosios paprikos kubeliais ir smulkiai pjaustytais svogūnais. Conch ruošiamas keptas, garuose.

Pats brangiausias valgis Bahamų salose – vietinis dygliuotas omaras su kario padažu, citrinų padažu ir šviežių kokosų minkštimu bei kitais ingredientais.

Mėsos patiekalai dažniausiai ruošiami iš viščiukų, ėrienos ir veršienos. Kitos rūšies mėsa importuojama.
Nacionalinė bahamiečių virtuvė didžiuojasi žirnių ir ryžių patiekalais, kurie ruošiami iš vietinių žirnių veislių, silkučių, ryžių, žaliųjų paprikų, svogūnų, pipirų ir druskos. Būtinai su aštriuoju padažu. Valgiaraštis paįvairinamas karštomis bandelėmis (Jonnycakes).

Bahamų salų, buvusių britų kolonija, virtuvėje dominuoja tradiciniai anglų valgiai, tik pritaikyti vietiniams poreikiams, taip pat europietiškos virtuvės patiekalai. Tai keptas bekonas su kiaušiniene, keptos bulvės ir kepsniai, makaronų gaminiai su sūriu, kepti viščiukai, pjausniai (šniceliai), kiaulienos kumpiai ir kiti.

Platus tropinių vaisių pasirinkimas. Tai melionai, ananasai, mango vaisiai, papajos ir passion fruit. Iš papajų gaminami ne tik patiekalai, tačiau ir gėrimas (Bahama Mama), kuris įeina į marmelado (Goombay) sudėtį (kartu su ananasais ir imbieru).

Desertui duodama tradicinių pyragėlių su kokosų riešutais arba kokosų trupinėliais, ryžių pudingo, imbierinių sausainių ir vaisinių salotų. Valgomi švieži ananasai, guajavos, mango ir duonmedžio vaisiai, papajos. Nacionalinis skanėstas – gvajavų pudingas.

Populiariausi gėrimai – arbata (angliškasis stilius), labai stipri kolumbietiška arba braziliška kava, vaisių sultys, kokakola arba pepsikola, vietinis alus, importiniai alkoholiniai gėrimai. Salose gaminamas klasikinis romas.

Pramogos, ekskursijos ir lankytinos vietos

Viena iš gražiausių vietų pasaulyje – Bahamų valstijos salos. Sostinė Nasau yra didžiausias miestas Bahamuose. Tai turistų traukos centras, ne veltui salynas įvardijamas kaip geriausia vieta poilsiui. Čia gausu puikių paplūdimių ir viešbučių, o atogrąžų augmenija užburia savo grožiu. Pramogos, poilsis ir įdomios vietovės garantuoja turiningai praleistą laiką Nasau mieste.

Pietinėje Nasau miesto dalyje yra nuostabaus grožio Karališkieji Viktorijos sodai. Nuo 19 amžiaus gražusis botanikos sodas džiugina vietinius gyventojus ir turistus. Vaikščiojant takeliais išvysite įvairiausių augalų. Čia buvo kruopščiai atrinkta augalų kolekcija, kuri supažindina su daugybe rūšių gėlių, medžių, krūmų. Didžiausio dėmesio sulaukia orchidėjos. Karališkajame Viktorijos sode galima pamatyti net ir rečiausias jų rūšis, kurios skleidžia nuostabius aromatus.

Straw turgus – didžiausias Bahamų salų ir vienas iš didžiausių prekių iš šiaudų pasaulio turgaviečių. Jis garsus tuo, kad jame prekiaujama rankų darbo gaminiais iš šiaudų. Beveik visi į Bahamų salas atvykę turistai atvyksta į šį turgų tam, kad įsigytų unikalių suvenyrų ir dovanų. Tarp prekių galima rasti labai vertingų daiktų, kurių kaina džiugina prekyvietės lankytojus.

Pačiame Nasau centre, Parlamento aikštėje, stovi istoriniai Bahamos parlamento rūmai. Tai miesto centras, kuriame Jūsų laukia įdomi pažintis su šalies istorija ir kultūra. 19 amžiuje šioje vietoje iškilo nedidelis dviejų aukštų statinys, skirtas kolonijinių valstybių susirinkimams. Turistams siūloma ateiti vakare, kuomet saulei leidžiantis, išryškėjo visi aikštės pastatai, kurie nudažyti švelniai rožine spalva, taip sudarydami vientiso stiliaus įvaizdį.

Viena iš svarbiausių lankytinų vietų Bahamos sostinėje yra Nasau vandens bokštas. 40 metrų aukštį siekiantis bokštas labai mėgstamas turistų, nes iš jame įrengtos apžvalgos aikštelės atsiveria nuostabus vaizdas į miestą.

Karališkieji laiptai yra populiariausia lankytina miesto vieta. 18 amžiuje karalienės Viktorijos garbei viename iš salos kalne buvo pastatyti įspūdingi laiptai. 16 metų čia darbavosi daugiau kaip penki šimtai vergų. Tik Karališkieji laptai nebuvo visiškai baigti statyti, nes buvo išleistas įsakymas, kuris išlaisvino vergus. Karalienė Viktorija soste buvo 65 metus ir laiptai turi 65 laiptelius, kurie simbolizuoja vienerius metus karaliavimo. Pakilus į kalno viršų atsiveria gražus vaizdas į miestą ir jo apylinkes.

Šarlotės fortas pastatytas šalia Nasau. 18 amžiuje pastatytas gynybinis kompleksas buvo skirtas apsaugoti laivus nuo piratų užpuolimų. Ypatingai tvirtos akmens sienos dėl storio puikiai išsilaikė iki mūsų dienų. Iš visų pusių apsuptas vandens Šarlotės fortas traukia smalsius lankytojus. Viduje galima pamatyti išlikusius daiktus ir įrenginius, o nuo kalno esančio forto atsiveria gražūs vaizdai. Priešais Šarlotės fortą galima išvysti Arak Kei dirbtinę salą, kuri garsėja daugybe parduotuvių ir Kristal Kei Marin parku.
Andros, Beri, Bimini, salos garsios žvejyba. Eleuthera ir Abakos salos – nardymas koralų rifuose. Exuma ir Long – Ailend salose – plaukiojimas jachtomis. Inagua saloje – rausvieji flamingai, egzotinės iguanos, plaukiojimas su delfinais ir net galimybė maitinti ryklius. Didžiosios Bahama sala – tiems, kurie mėgsta giluminį nardymą, žvejybą.

Kiekviename Bahamų kurorte yra daug naktinių restoranų, barų, kabarė ir kazino. Be to, salose visko yra pakankamai aktyviam poilsiui ir užsiėmimui vandens sporto šakomis. Dauguma sporto centrų randasi New Providence saloje, taip pat Didžiosios Bahama ir Harbour-Ailend salose.